Oferowana pomoc
Każda rodzina, której dochód na jednego członka rodziny nie przekroczy 316 zł oraz w przypadku osób samotnych 461 zł, może ubiegać się o zasiłek w MOPS-ie. „W szczególnie uzasadnionych przypadkach udzielana jest również pomoc w formie zasiłku specjalnego” - mówi kierownik Działu Pomocy Środowiskowej - Jadwiga Jadacka. Inne formy pomocy jakie oferuje ośrodek to: zasiłek okresowy, zasiłek celowy, np. na opał, lekarstwa, żywność, odzież, posiłki w szkołach, zasiłek stały, poza tym w okresie przedświątecznym robione są paczki dla dzieci. „W tym roku 870 dzieci otrzymało świąteczne paczki, ok. 450 rodzin otrzymało przed świętami talony żywnościowe, a ok. 600 rodzin skorzystało w okresie zimowym z pomocy w formie opału” - mówi Jadwiga Jadacka. Oprócz pomocy finansowej Ośrodek zatrudnia 16 pracowników socjalnych, którzy świadczą usługi opiekuńcze chorym przebywającym w domach. „Pracownicy według potrzeb robią zakupy, gotują posiłki, sprzątają mieszkanie. Zapewniamy również opiekę osobom z zaburzeniami psychicznymi. Bez opieki nie są pozostawieni cudzoziemcy ze statusem uchodźcy. „Obecnie pod naszą stałą opieką znajduje się 8 czeczeńskich rodzin. Otrzymują one roczne świadczenia na opłatę mieszkania, naukę języka polskiego i opłacanie bieżących potrzeb” - dodaje.
Warto wiedzieć
Reklama
Wszystkie podejmowane działania w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej są ukierunkowane głównie na rodzinę. W tym też celu zostało powołane doradztwo prawne, socjalne, psychologiczne, z których można korzystać. W każdą pierwszą środę miesiąca w godz. 10.00-11.30 odbywają się wykłady dla rodziców prowadzone przez psychologa, prawnika, pracownika socjalnego. Tematy, jakie poruszane będą na najbliższych spotkaniach to: Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, Profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży od nikotyny, alkoholu, narkotyków, leków, Dlaczego dziecko wstępuje do sekty? Przyczyny i sposoby zapobiegania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Od strony prawnej
W celu uzyskania pomocy w MOPS-ie należy się do niego zgłosić, złożyć odpowiednie dokumenty: zaświadczenie o dochodach, stanie zdrowia, rachunki za leki, zaświadczenie z Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego. Dokumenty te mają istotny wpływ na ustalenie sytuacji materialnej rodziny oraz na rozmiar i formy udzielanej pomocy.
Po rozpatrzeniu podania zostaje przeprowadzony wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania, który ma istotny wpływ na pozytywne rozpatrzenie podania bądź jego odrzucenie.
Biednemu zawsze wiatr w oczy
Od 1 maja 2004 r. weszła w życie nowa Ustawa o pomocy społecznej, na podstawie której zmieniły się kryteria przyznawanej pomocy finansowej. „Ustawa ta jest niekorzystna dla osób i rodzin korzystających z pomocy - mówi kierownik Jadacka. - W tym roku liczba osób, które zostały objęte pomocą sięga ok. 3500. Osób tych ciągle przybywa. Tworzą się nowe problemy i wyzwania dla nas. Proces ten związany jest gównie z brakiem nowych miejsc pracy. Nie dysponujemy wystarczającymi kwotami, by pomóc wszystkim. Mamy jednak nadzieję, że gminy w najbliższym czasie podwyższą sumę przeznaczaną na zasiłki” - powiedziała na zakończenie Pani Kierownik.