Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 3/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Świetlica dla dzieci

We wtorek 9 listopada ub. r. swoje pierwsze urodziny świętowała świetlica opiekuńczo-wychowawcza „Caritas” dla dzieci z osiedla Mniszek, działająca przy kościele św. Józefa w parafii św. Andrzeja Boboli w Grudziądzu. Do świetlicy regularnie uczęszcza 40 dzieci w wieku 7-13 lat. Dzieci przychodzą na zajęcia od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00. Pracami w świetlicy kieruje pedagog Zofia Frankiewicz-Duda pod opieką proboszcza ks. Józefa Lipskiego i wykwalifikowanej kadry opiekuńczo-wychowawczej. Dzieci znajdują pomoc podczas odrabiania lekcji i mogą w ciekawy sposób zagospodarować swój wolny czas. Biorą udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, sportowych, psychologicznych i terapeutycznych rozwijających twórcze myślenie. Mogą także uczestniczyć w kółkach: teatralnym, tanecznym oraz w chórku.
W rocznicę działalności, a jednocześnie w ramach miejskiej akcji „Miesiąc dla zdrowia”, zaproszono na spotkanie sponsorów i wolontariuszy pomagających w prowadzeniu placówki. Obecny był również ks. Marek Borzyszkowski, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas, który w miarę możliwości wspiera prace świetlicy. Dzieci przedstawiły program Zdrowo, bezpiecznie i ciekawie, zaprezentowały też to, czego się nauczyły dzięki popołudniowym zajęciom. Na zakończenie odbyła się degustacja zdrowej żywności, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych w Grudziądzu.

Ks. Bogdan Tułodziecki

Dekanat Lidzbark

Czwartkowe adoracje w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Poprzez ogłoszenie Roku Eucharystii Ojciec Święty Jan Paweł II pragnie zachęcić Kościół do większego wkładu na rzecz pokoju, solidarności i wspólnoty, gdyż Eucharystia stanowi święto realnej obecności Chrystusa i centrum wiary Kościoła. Dla Papieża Eucharystia jest centralnym punktem każdego dnia jego życia. Kapłani i wierni z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku odpowiedzieli na wezwanie Ojca Świętego adoracją Najświętszego Sakramentu, która odbywa się w każdy czwartek w godz. 20.00-21.00. Warunkiem adoracji jest wiara i miłość. Jeśli człowiek znajduje czas dla Jezusa w Sakramencie Ołtarza, wielbi Go i adoruje, pokazuje tym samym, że Go poszukuje, pragnie wysławiać i wychwalać. Nasze parafialne adoracje odbywają się w atmosferze głębokiej czci, w ciszy i milczeniu kapłana i wiernych. Wyjątek stanowią pierwsze czwartki miesiąca, kiedy podczas godzinnej adoracji swój kwadrans mają Wspólnota Młodzieżowa i Zespół „Hosanna” pod kierunkiem wikariuszy: ks. Michała Dąbkowskiego i ks. Karola Schmidta. Młodzież, kończąc adorację, uświetnia czas śpiewem pieśni eucharystycznych oraz cytatami z nauczania Jana Pawła II poświęconymi zagadnieniu Eucharystii. Każda adoracja kończy się Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, błogosławieństwem wiernych i Apelem Jasnogórskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ewa Rogozińska

Koncert „Rzecz o nadziei...”

21 listopada ub. r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, wierni parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku mieli okazję uczestniczyć w koncercie zatytułowanym: „Rzecz o nadziei, czyli Jeśli jest noc, musi być dzień”. Inicjatorem koncertu byli: Wspólnota Młodzieżowa wraz z opiekunami ks. Michałem Dąbkowskim i ks. Karolem Schmidtem. Młodzież oraz zespół muzyczny w składzie: J. Piotrkowska (vocal), M. Kwiatkowski (vocal), H. Górzyński (gitara akustyczna) oraz zaprzyjaźnieni z parafią: M. Senkowska z Działdowa (skrzypce) i M. Dąbkowski z Grupy koło Grudziądza (gitara basowa) recytowali i śpiewali wiersze, m.in.: ks. J. Twardowskiego, A. Asnyka, K. I. Gałczyńskiego, J. Pietrzaka. Nad muzyczną stroną koncertu czuwał P. Komoszyński.
Jak wskazuje tytuł koncertu, spotkanie miało charakter refleksji o nadziei, która wspomaga człowieka w trudnych, czasami wręcz dramatycznych momentach życia. Niekiedy jest darem niedocenianym lub lekceważonym. Niejednokrotnie bywa ostatnią deską ratunku, a bez niej nie byłoby sensu rozpoczynać żadnego trudniejszego działania. Jako jedna z cnót Boskich wyraża się w postawie człowieka, który pewny swej wiary w miłość, jaką Bóg go obdarza, z ufnością oczekuje obiecanego zbawienia. Nadzieja znajduje swe oparcie w Jezusie Chrystusie. Jak mówi papież Jan Paweł II: „Nadzieja jest czymś więcej niż tylko powierzchownym optymizmem, który pojawia się wyłącznie wtedy, gdy nie chcemy się przyznać, że otacza nas ciemność. Jest ona raczej realistyczną i pozytywną wizją tych, którzy zobaczyli ciemność w całej pełni, po czym odkryli w jej sercu światło”.
Artystów biorących udział w koncercie nagrodzono owacjami, a ks. kan. Marian Wiśniewski, proboszcz parafii, podziękował i wyraził słowa uznania dla osób, które przygotowały i uświetniły to wydarzenie.

Reklama

Ewa Rogozińska

Dekanaty toruńskie

Nietypowa Wigilia…

Rajd Wigilijny Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu odbył się już po raz piąty. W drugi weekend grudnia gimnazjaliści, licealiści oraz absolwenci pod przewodnictwem polonistki Marii Mazurkiewicz oraz katechetów Piotra Biegalskiego i Piotra Karepina wyjechali do Gaju-Grzmięcej na Pojezierzu Brodnickim. Te wyjazdy to nie tylko przyjemność, ale także wyjątkowe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Wieczerza wigilijna wprawiła nas w nastrój refleksji, a dzielenie opłatkiem i śpiewanie kolęd przybliżyło nas do prawdziwej Wigilii.
Czym byłaby jednak Wigilia bez Pasterki? Ten problem udało nam się rozwiązać dzięki pomocy ks. Czesława Grajkowskiego z parafii św. Jakuba w Toruniu. Ks. Czesław, który także uczy nas religii, znalazł kilka godzin wolnego czasu i przyjechał do Gaju-Grzmięcej, zasiadł z nami do wieczerzy, a późnym wieczorem odprawił Mszę św. Dziękujemy serdecznie ks. Czesławowi za jego obecność na naszym rajdzie; dzięki tej Wigilii i Pasterce mogliśmy głębiej i bardziej świadomie przeżywać święta Bożego Narodzenia.
W imieniu społeczności uczniowskiej oraz opiekunów z Zespołu Szkół nr 10 -

Reklama

Ewelina Wiśniewska (kl. 3b Gimnazjum nr 11)

Witaj, gwiazdko złota...

Gwiazdka zaświeciła 20 grudnia ub. r. nad kościołem św. Michała Archanioła na toruńskich Rybakach, gdzie dzieci z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza obchodziły wigilię Bożego Narodzenia. Sala Jana Pawła II była pełna, bo wraz z ok. 120 dzieci przybyło wielu dorosłych gości. Zaszczycili nas swoją obecnością pasterz diecezji bp Andrzej Suski i prezydent Torunia Michał Zaleski oraz ks. prof. Jerzy Bagrowicz - dziekan Wydziału Teologicznego UMK, Hanna Miller - dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta, a także Anna Kłobukowska - dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu. Przy honorowym stole obok gości i sponsorów zasiedli: ks. Piotr Bieniek - gospodarz parafii i ks. Józef Gibała - dyrektor Oratorium. Tuż obok dzieci znaleźli miejsce wychowawcy i pracownicy Oratorium, którzy na co dzień poświęcają się pracy z nimi. Byli też współbracia kapłani i siostry zakonne. Przede wszystkim jednak było dwóch najważniejszych gości: Pan Jezus, którego narodziny obchodziliśmy, i św. Mikołaj z wozem (i to niejednym) prezentów.
Ks. Józef Gibała odczytał fragment Ewangelii św. Łukasza, a Ania Grzecznowska powitała gości w imieniu dzieci. Pięknie przemawiali Biskup Andrzej, Prezydent Miasta i proboszcz parafii, ks. Piotr Bieniek. Potem wszyscy przełamali się opłatkiem, życząc sobie wzajemnie wielu łask Bożej Dzieciny. Wszystko to działo się w przepięknie udekorowanej sali, przy choince i żłóbku, na tle mrugających gwiazdek. Stoły uginały się od potraw, dzieci i goście spożywali pokarm pobłogosławiony przez Księdza Biskupa. Po wieczerzy przybył św. Mikołaj w asyście aniołów (dzieci z Oratorium) poprzedzających pojazdy pełne darów. Każdy z obecnych otrzymał upominek. Nie wszyscy jednak otrzymali podarunek tak łatwo; musieli odpowiadać na pytania św. Mikołaja. Radość była wielka, a wszystko przeplatał śpiew kolędy i występy taneczno-wokalne zespołu „Michałki”, czyli dzieci z Oratorium - przygotowanych starannie przez Annę Lewandowską.
W ten wieczór stanowiliśmy jedną wielką, oratoryjną rodzinę. Radość nasza była tym większa, że wkrótce patron Oratorium i założyciel Zgromadzenia Księży Michalitów i Sióstr Michalitek, sługa Boży - ks. Bronisław Markiewicz zostanie ogłoszony błogosławionym. Gloria in excelcis Deo!

Ks. Józef Gibała - dyrektor Oratorium

Koncert Muzyki Dawnej

Jeszcze pamiętaliśmy koncert z 6 listopada ub. r., a już w sobotę 18 grudnia w toruńskim Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć Zespół Muzyki Dawnej „Passione Secondo Musica”. Zespół, działający przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, realizuje projekt „Zapomniane Dziedzictwo”, dofinansowany z funduszu Unii Europejskiej w ramach programu „Młodzież”. Artyści przedstawili utwory XVII- i XVIII-wieczne, które zapomniane przez wiele lat czekały na swoją ponowną premierę. Większość rękopisów była w bardzo złym stanie i wymagała rekonstrukcji. Niestety, w wielu przypadkach nie było możliwe ustalenie ich autorstwa.
W CDS zespół wystąpił w składzie: Anna Gończar - sopran, Michał Wajda-Chłopicki - kontratenor, Szymon Szetela - tenor, Łukasz Rynkowski - bas, Michał Kwaśniak i Paulina Grodzińska - skrzypce, Paulina Zmysłowska i Aleksandra Majewska - altówki, Martyna Kocik - wiolonczela, Dorota Zimna - klawesyn. Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia zespół zaprezentował kolędy i pastorałki oraz Mszę Pastoralną. Były to: Offertorium D-dur A. Dankowskiego, Sinfonia D-dur V. Pichla, Pastorella Polonica A. Neumana oraz utwory autorów nieznanych: Aria Pastoralis, Pastorella „Dies est letitia”, Pastorella „Pastores ex somno” i Missa Pastoralis G-dur. Zespół koncert zadedykował ks. Andrzejowi Piontkowskiemu, dyrektorowi Centrum Dialogu Społecznego, z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia.
Już teraz wraz z zespołem „Passione Secondo Musica” pragniemy zaprosić wszystkich miłośników muzyki baroku na koncert 22 stycznia br. (sobota, godz. 19.00) do Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu przy ul. Łaziennej 22.

Piotr Polakowski

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świeccy w obronie kapłanów

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 14-16

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Archiwum organizatorów

"Dziękuję księżom za ich posługę". Plakaty z takim napisem można spotkać w wielu hiszpańskich miastach

„Jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż las, który rośnie. Dziękujemy za wierną posługę”. Na początku maja mieszkańcy Torunia ujrzą na ulicach miasta kilka wielkich billboardów, stanowiących element kampanii społecznej, której celem jest obrona dobrego imienia polskich księży.

Pomysł został zaczerpnięty z Hiszpanii. Narodził się wśród świeckich działaczy Asociación Católica de Propagandistas – stowarzyszenia zajmującego się krzewieniem wiary na Półwyspie Iberyjskim. „Tą kampanią chcemy uczcić codzienną pracę dla Boga i innych ponad 15,6 tys. hiszpańskich księży. Dziękujemy wam wszystkim za zaangażowanie i lojalność w trudnym czasie, przy nieprzychylnej opinii publicznej, która kładzie nacisk na skandale nielicznych, a nie na codzienne i ciche poświęcenie większości” – czytamy na stronie internetowej ACdP.

CZYTAJ DALEJ

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 1-6.

Piątek, 26 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Prezydencka Rada: alienacja rodzicielska powoduje wzrost samobójstw dzieci i młodzieży

2024-04-26 17:30

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

prezydent

Adobe.Stock

Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania zaapelowała o zmianę przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego z rodziców. Wpływają one na skalę zjawiska alienacji rodzicielskiej i przyczyniają się do wzrostu samobójstw wśród dzieci i młodzieży - dodała Rada.

W czasie piątkowego posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, która obradowała w KPRP, dyskutowano na temat zjawiska alienacji rodzicielskiej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję