W swoim kazaniu bp Cisło mówił o roli kobiety we współczesnym świecie. Na przykładzie Matki Bożej wskazał na potrzebę gotowości do realizacji swojego powołania. „Młoda dziewczyna powiedziała Bogu swoje fiat, zgadzając się na wypełnienie Jego woli. Chociaż po ludzku przyjęcie woli Bożej krzyżowało Jej młodzieńcze, dziewczęce plany, to przez Jej łono przyszedł na świat Zbawiciel” – głosił kaznodzieja.
Biskup nazwał macierzyństwo „głównym powołaniem kobiety”. Jak zauważył, składają się na nie nie tylko fizyczne narodzenie, ale cały trud troski i wychowania. „Nie wystarczy dziecko urodzić, trzeba w miłości ofiarować mu siebie. Dać mu wszystko, co potrzebuje do pełnego rozwoju” – powiedział biskup pomocniczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwrócił uwagę, że macierzyństwo ma także swój aspekt duchowny, do którego jest powołana każda kobieta, bez względu na stan cywilny. „Ci, którzy nie założyli swoich rodzin, nie żyją tylko dla siebie. Jeśli kobieta nie zrealizuje się fizycznie jako matka, wtedy jest wezwana do macierzyństwa duchowego, do oddania się Bogu i ludziom” – mówił bp Cisło.
Na koniec Eucharystii, proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Lewandowski złożył celebransowi życzenia z okazji przypadających w tym dniu imienin Mieczysława.
Uroczystość Bożej Rodzicielki została ustanowiona w 1931 r. przez papieża Piusa XI na pamiątkę Soboru w Efezie, który ogłosił dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi. Posoborowa reforma liturgiczna przeniosła obchody na zakończenie oktawy Bożego Narodzenia, czyli 1 stycznia.