Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański.
Tego dnia zostanie ponowiony przez Episkopat akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z prośbą jaka została skierowana przez Matkę Bożą w Fatimie. Pierwszy taki akt miał miejsce w 1946 roku, kiedy to na Jasnej Górze Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa kard. Augusta Hlonda dokonał poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rok 2017 to również czas szczególnych rocznic dla pallotynów i sanktuarium na Krzeptówkach: 110. rocznica pracy pallotynów w Polsce, 30. rocznica koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej przez Jana Pawła II w Rzymie, 20. rocznica konsekracji kościoła sanktuaryjnego przez Jana Pawła II i 10. rocznica śmierci ks. Mirosława Drozdka - pierwszego kustosza Polskiej Fatimy.
- Jest to dla nas bardzo ważny jubileusz. Wizyta św. Jana Pawła II w 1997 r. była wielkim przeżyciem dla mieszkańców Zakopanego i Podhala, a także jednym z ważniejszych wydarzeń w historii stolicy Tatr. Istotnym symbolem tych chwil stał się herb miasta przedstawiający krzyż na Giewoncie, a za nim dwa skrzyżowane złote klucze piotrowe - podkreśla Anna Karpiel Semberecka z zakopiańskiego magistratu.
Reklama
O spotkaniu z białym pielgrzymem pod Wielką Krokwią w stolicy polskich Tatr górale pamiętają co roku, organizując na początku czerwca "Dni Zakopanego". Tegoroczna edycja będzie miała szczególny przebieg, m.in. zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta.
Pierwszym wydarzeniem w ramach obchodów 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II były rekolekcje dla zakopiańczyków w "Księżówce".
W dniach 11-14 maja młodzi będą wspominać ojca świętego podczas XII Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Szukałem Was…". Tegorocznym hasłem przewodnim będą słowa Jana Pawła II z "Pieśni o Bogu ukrytym": "Płoń nie za blisko nieba i nie za daleko".
Z kolei 7 czerwca uroczystości jubileuszowe będą miały miejsce w zakopiańskim kościele św. Krzyża. Zaplanowano tam koncert i wspólną zabawę dla dzieci i młodzieży przed świątynią.
Papieski jubileusz to także dwie ciekawe publikacje. Pierwszą wydają siostry urszulanki z Jaszczurówki. Album "Miałem tam dom" upamiętnia liczne wizyty Karola Wojtyły (później już jako Jana Pawła II) oraz innych wybitnych postaci w domu zakonnym sióstr urszulanek. Natomiast zakopiański magistrat przygotowuje publikację "Na was zawsze można liczyć! Nauczanie pasterskie arcybiskupa Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II w Zakopanem". Autorem wprowadzenia i opracowania tekstów kazań jest ks. prof. Kazimierz Panuś.