Artur Stelmasiak
Powitanie kanclerz Merkel w Polsce
Powitanie przed gmachem KPRM rozpoczęło się od odegrania hymnów Niemiec i Polski. W uroczystości ze strony polskiego rządu wzięli udział m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, wiceszef MSZ Konrad Szymański i szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek.
15:50 Rozpoczęło się spotkanie Angeli Merkel z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O godz. 15.45 kanclerz Niemiec spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Według informacji PAP do rozmowy Merkel z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim dojdzie o godz. 18 w hotelu Bristol.
15:30 Premier Szydło i kanclerz Merkel odpowiadały na pytania dziennikarzy. Jednym z tematów była kwestia sankcji nałożonych na Federację Rosyjską.
Szydło mówiła też o problemie przywództwa w Radzie Europejskiej.
Za wcześnie, by ostatecznie jakieś stanowisko przedstawiać. Ta kwestia łączy się z przyszłością UE i tym co ma się wydarzyć – powiedziała polska premier.
Szydło odniosła się do problemu konfliktu na Ukrainie i stosunków UE-USA.
Unia potrzebuje w tej sprawie jedności i konsekwencji. Musimy szukać pól do współpracy i przyglądamy się działaniom administracji pana prezydenta Trumpa. Polska bacznie analizuje decyzje, które padają w Waszyngtonie – powiedziała.
Reklama
Na Ukrainie łamane jest prawo międzynarodowe i integralność terytorialna tego kraju. Tak długo jak Rosja nie wycofa się ze swoich działań, Unia musi trzymać się polityki sankcyjnej – dodała.
Do pytań odniosła się też Angela Merkel.
Ważne są dobre stosunki transatlantyckie. Będziemy mieli jeszcze szansę, by spotkać się w ramach NATO i dyskutować o przyszłości – powiedziała.
Zawsze opowiadałam się za umową o wolnym handlu z USA i Kanadą – dodała.
Merkel przedstawiła jaki Niemcy mają stosunek do sankcji wobec Rosji.
Jeśli chodzi o Ukrainę to Niemcy i Polska maja zbieżne stanowiska. „Mińsk” nie został zrealizowany i sankcje nie mogą być zniesione.
Kanclerz wspomniała też o stosunkach Polski z Komisją Wenecki i Komisją Europejską.
Cieszę się, że dyskusja, którą prowadzi Polska z Komisją Wenecką i Komisją Europejską na temat procedury ochrony praworządności, jest konstruktywna.
15:05. Wspólna konferencja Angeli Merkel i Beaty Szydło.
Jak mówiła szefowa polskiego rządu:
Mamy wiele wspólnych tematów, które realizujemy na płaszczyźnie UE, projekty humanitarne. Polska i Niemcy to dwa ważne kraje, które ze sobą współpracują. Chcę podziękować pani kanclerz za to, że Niemcy zaangażowały się w realizację postanowień szczytu NATO z Warszawy.
Artur Stelmasiak
Szydło wyraziła przekonanie, że polsko-niemieckie partnerstwo jest konieczne dla powodzenia projektu Unii Europejskiej.
Reklama
Dla polskiej gospodarki ważne jest, że na naszym rynku angażują się firmy niemieckie. Mam nadzieję, że klimat, który wprowadza polski rząd - dla rozwoju przedsiębiorczości - pozwoli na to, by kolejne niemieckie firmy znajdowały tutaj swoją możliwość rozwoju. Zapraszamy do Polski - powiedziała polska premier.
Nawiązując do polityki klimatycznej, premier Szydło wspomniała o swoich postulatach dotyczących polityki energetycznej i klimatycznej.
Dla Polski nie do zaakceptowania jest realizacja Nord Stream 2.
Beata Szydło mówiła również o sprawach ważnych dla Polaków mieszkających w Niemczech.
Pragnę podziękować za przyjazne przyjęcie i zaproszenie do Warszawy i chęć kontynuacji naszej współpracy – mówiła Angela Merkel.
Kanclerz Niemiec przypomniała o Traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami
Nasze rozmowy dotyczyły tego co możemy wspólnie zrobić. (…) Chcemy zainicjować grupę roboczą dot. klimatu. W związku z praworządnością rząd Polski prowadzi konsultacje z Komisją europejską. Jako młoda osoba zawsze śledziłam to co działo się w Polsce. „Solidarność” odcisnęła też piętno na mnie. Bez „Solidarności” być może koniec zimnej wojny nie nastąpiłby.
Mówiła też o poprzednim spotkaniu z Beatą Szydło i kwestii polskiej mniejszości. Merkel mówiła o kontaktach z poszczególnymi landami ws. nauczania języka polskiego. Wspomniała też o mniejszości niemieckiej w Polsce.
Premier potwierdziła, że są respektowane prawa niemieckiej mniejszości – powiedziała.
Możemy też inicjować nowe projekty, by mieć postępy od strony gospodarczej i politycznej – dodała.
Kanclerz wspomniała też o kwestiach bezpieczeństwa.
Reklama
Temat obrony jest ważny. Rozmawialiśmy o wzmocnieniu wymiaru wschodniego. Niemcy wiedzą, że muszą zwiększać wydatki na obronę. Wzrosły one o 5 proc. Chcemy współpracować w tym zakresie też na poziomie europejskim – powiedziała.
Rozmawialiśmy o kwestii zabezpieczenia granicy. Tu Polska dużo robi, bo mamy tez dużo nielegalnej imigracji ze wschodu – mówiła.
Merkel zapowiedziała też powstanie wspólnego projektu.
Mamy też bardzo dobry projekt wspólny budowy szkoły libańskiej jako znak polsko-niemiecki, że chcemy zwalczać przyczyny uchodźstwa – stwierdziła.
Nie rozmawialiśmy jeszcze szczegółowo na temat przyszłości Unii - zapowiedziała Merkel.
Kanclerz powiedziała również o problemie Europy dwóch prędkości.
Nie może być tak, że są jakieś ekskluzywne klubu, do których ktoś nie może dołączyć - stwierdziła.
Premier Szydło i kanclerz Merkel rozmawiały m.in. o kwestiach europejskich takich jak obronność, polityka klimatyczna, energetyka i kryzys migracyjny. Szefowa polskiego rządu zapowiadała też, że poruszy z kanclerz Niemiec kwestię poparcia Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej.