Na znaczku autorstwa Marzanny Dąbrowskiej znajduje się obraz amerykańskiej malarki Janis Balabon, przedstawiający portret o. Stanisława Papczyńskiego oraz fragment herbu Zakonu Księży Marianów „Pro Christo et Ecclesia” z figurą Matki Bożej. Na towarzyszącej mu kopercie FDC autorka emisji przedstawiła obraz Pawła Domaszewicza „Adoracja Matki Bożej przez Księży Marianów”.
Św. Stanisław Papczyński (1631-1701) to założyciel Zgromadzenia Księży Marianów – pierwszego zakonu męskiego założonego przez Polaka. Był pisarzem, kaznodzieją i mówcą, patriotą, propagatorem sprawiedliwości społecznej, twórcą mariańskiej szkoły duchowości głęboko osadzonej w kulturze polskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odegrał ważną rolę w formowaniu duchowości króla Jana III Sobieskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII. Z podręcznika retoryki bł. Stanisława korzystały w szkołach pijarskich pokolenia Polaków, m.in. ks. Stanisław Konarski – twórca Komisji Edukacji Narodowej.
Urodzony w Podegrodziu koło Nowego Sącza 18 maja 1631 r. Zmarł 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii, przy kościele Wieczerzy Pańskiej, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki.
Już Sejm koronacyjny Stanisława Augusta zwrócił się do Papieża w 1764 r. z prośbą o jego beatyfikację. W 2007 r. decyzją Benedykta XVI Stanisław Papczyński został beatyfikowany w sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Senat RP w 2011 r. podjął uchwalę uznającą go za wzór Polaka oddanego sprawom Ojczyzny. W niedzielę 5 czerwca o. Papczyński został włączony przez papieża Franciszka w poczet świętych.
Zgromadzenie Księży Marianów pracuje w 18 krajach świata na wszystkich kontynentach.