Prymas Polski dodał, że poznał śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego już jako dojrzałego pasterza.
„Wspominam go jako bardzo dobrego i niezwykle serdecznego człowieka. Kapłana i biskupa, który swoim słowem, nauczaniem i życiem potrafił pokazywać drogi wiary we współczesnym świecie. Był człowiekiem otwartego serca, ducha i umysłu. Nikogo pochopnie nie oceniał i nie deprecjonował. Jego postawa dialogu, tak przecież charakterystyczna, była przede wszystkim postawą dowartościowania i zatroskania o człowieka w różnych wymiarach życia, także w życiu społecznym” – podkreślił abp Polak dodając, że w postawę tę wpisywało się także ogromne zaangażowanie abp. Gocłowskiego w Dzieło Fundacji Nowego Tysiąclecia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Wiemy, że był bardzo zaangażowany w ten żywy pomnik św. Jana Pawła II. Pod koniec życia jeszcze intensywniej się w to dzieło włączył. Zawsze bardzo głęboko przeżywał każdy Dzień Papieski, zawsze był do dyspozycji i zawsze całym sercem z młodzieżą” – dodał Prymas Polski.
Wskazał także na niezwykle ważne zasługi śp. abp. Gocłowskiego dla dialogu i pojednania w naszej Ojczyźnie. Jako świadek i uczestnik wielkich przemian od początku starał się szukać tych właśnie przestrzeni i otwierać je przed innymi. Zawsze łączyć i jednoczyć dla dobra wspólnego.