Kard. Dziwisz podziękował wszystkim uczestnikom Kongresu za wielkie, codzienne zaangażowanie w ratowanie ludzkiego życia i sumienia. „W imieniu Kościoła w Polsce bardzo Wam dziękuję, ale i proszę o stałe zaangażowanie i czujność. Czujność dla dobra polskiej rodziny” – mówił.
Metropolita krakowski podziękował szczególnie za obecność na spotkaniu dr Wandzie Półtawskiej – zauważył, że jest ona „wybitną pamięcią historyczną” i najbliższą osobą współpracującą ze św. Janem Pawłem II w zakresie duszpasterstwa rodziny i przygotowywania młodych ludzi do sakramentu małżeństwa. „Mamy także wielką wdzięczność do pana profesora za jego wielkie świadectwo, które ciągle do nas mówi” – zwrócił się bezpośrednio do prof. Bogdana Chazana, który będzie jednym z prelegentów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kard. Dziwisz podkreślił, że postawa obrońców życia stanowi nie tylko barierę dla niepokojących zachowań i podejmowanych ustaw odnośnie rodziny i życia poczętego, ale przede wszystkim propozycję na przyszłość. „To ważne zwłaszcza w kontekście prawidłowego wychowywania młodego pokolenia i wskazania im właściwej drogi” – tłumaczył.
Reklama
Hierarcha wskazał, że niewątpliwą inspiracją do działania ruchów występujących w obronie życia powinien być św. Jan Paweł II. „Papież Polak zrobił dla tej sprawy ogromnie dużo, w Polsce i na świecie. Wsparty zawsze ludźmi, którzy rozumieli wagę życia ludzkiego – wielu z nich zasiada na tej sali” – mówił. Pochwalił również pomysł starania się o przyznanie w Polsce św. Janowi Pawłowi II tytułu patrona obrońców życia.
W rozmowie z KAI kard. Dziwisz powiedział, że bardzo cieszy go coraz wyraźniejsze poparcie dla idei obrony życia w Polsce. „Ludzie zrozumieli, że w tej dziedzinie rozgrywają się ogromnie ważne rzeczy, jeśli chodzi o przyszłość naszego narodu i Kościoła, a nade wszystko rodziny” – stwierdził metropolita krakowski.
Prelegentami Kongresu będą m.in. prof. Bogdan Chazan, dr Wanda Półtawska i dr Antoni Zięba.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia funkcjonuje od 1992 r. Obecnie zrzesza około 130 ruchów, których działania skupiają się przede wszystkim na prawnej ochronie dziecka poczętego, ale także pomocy matce brzemiennej i rodzinie.