Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

BADANIE
Niepokojące dane o zdrowiu

Polacy są w czołówce wśród Europejczyków, jeśli chodzi o nadwagę i otyłość – wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego. W badaniu sprawdzono m.in. nasze samopoczucie, najczęstsze dolegliwości oraz to, czy i ile palimy i pijemy. Dane dotyczące zdrowia Polaków przygotowały: Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytut Socjologii UMCS. Z badań wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat ograniczyliśmy gimnastykę z 3 do 2,7 dnia w ciągu tygodnia. Gorzej od Polaków wypadają tylko Węgrzy. Najbardziej wysportowane społeczeństwa Europy znajdują aż 4 dni na sport. Przez dekadę zwiększył się odsetek Polaków, którzy zrezygnowali z aktywności fizycznej – z 34% do 36%. Z lekką nadwagą zmaga się 60% z nas. Ta zaczyna się od wartości 25 w stosunku masy do wzrostu (BMI). W Polsce średnia wartość to 26,33. W badaniu zapytano też Polaków o objawy depresji. Sytuację uznawano za niepokojącą, gdy ankietowany przyznał się do czterech z ośmiu prezentowanych objawów depresji. W taki sposób odpowiedziało 11% osób biorących udział w badaniu. To ósmy najgorszy wynik w Europie. 10 lat temu na negatywne samopoczucie wskazało 13% Polaków.
j.k.

NORWEGIA
Nie chcą do UE

Reklama

Prawie dwie trzecie (63%) mieszkańców Norwegii popiera pomysł zorganizowania nowego referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej – wynika z sondażu ośrodka Opinion. Przewaga przeciwników akcesji nad zwolennikami nieco zmalała. Blisko połowa – 48% nie chce wejścia Norwegii do UE, a odmiennego zdania jest 41% badanych. W sondażu z marca „przeciw” było 45% Norwegów, a „za” – 35%. Wśród zwolenników rozpoczęcia dyskusji o członkostwie w Unii Europejskiej dominują wyborcy rządzącej Partii Pracy i głównego ugrupowania opozycji – Partii Konserwatywnej. Choć liderzy obu partii odrzucają możliwość szybkiego rozpoczęcia negocjacji z Brukselą, ponad 70% sympatyków z każdego z ugrupowań zadeklarowało, że chce powrotu do debaty o pełnym członkostwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obowiązujące między Oslo a Brukselą porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym popiera 67% ankietowanych. Sprzeciwia mu się 21%. Norwegowie dwukrotnie, w referendach w latach 1972 i 1994, nie zgodzili się na wstąpienie ich kraju do UE.
w.d.

UE
Ściana (bez) dronów

Litwa sfinansuje z budżetu państwa „ścianę dronów” – system dronów i systemów antydronowych do patrolowania wschodniej granicy NATO i Unii Europejskiej. Zapowiedź doradczyni prezydenta Litwy Ireny Segalovicziene padła po tym, gdy UE odmówiła krajom bałtyckim i Polsce dofinansowania ze środków europejskich projektu, który ma zapobiegać przemytowi i prowokacjom z udziałem bezzałogowców. Głównym wnioskodawcą projektu była Estonia, do której dołączyły Litwa, Łotwa oraz Polska. Estończycy złożyli wniosek na sumę 4 mln euro, a Litwa, Łotwa i Polska – na nieco ponad 2,5 mln euro. – Projekt nie znalazł uznania w UE, co nie oznacza, że działania na rzecz stworzenia „ściany dronów” zostaną wstrzymane – oceniła Irena Segalovicziene. – Należy znaleźć inne sposoby finansowania w budżecie państwa – powiedziała.
j.k.

STREFA GAZY
2 mln uwięzionych

Reklama

Szefowie sześciu agencji ONZ wezwali do pilnego wznowienia blokowanych przez Izrael dostaw pomocy do Strefy Gazy i zawieszenia broni. W pierwszym tygodniu nowej ofensywy zginęło lub zostało rannych ponad tysiąc dzieci – był to najtragiczniejszy dla nich tydzień w ostatnim roku. Jak stwierdzili, w Strefie, zrujnowanej trwającą półtora roku wojną, ponad 2 mln ludzi jest uwięzionych, atakowanych i głodzonych, podczas gdy na granicach gromadzone są zapasy żywności, lekarstw i paliwa. Z powodu braku mąki zamknięto piekarnie, a niewielu działającym i przeciążonym placówkom służby zdrowia kończą się środki medyczne. Na początku marca Izrael odciął dostawy pomocy humanitarnej, a potem wznowił ofensywę, by zmusić Hamas do przyjęcia swoich warunków rozejmu, w tym uwolnienia zakładników. Autorzy listu zaznaczyli, że działania militarne w Strefie Gazy ukazują całkowity brak szacunku dla życia ludzkiego. Zaapelowali do światowych przywódców, by podjęli zdecydowane i pilne działania w celu zaprowadzenia pokoju w Gazie.
j.k.

TYLKO SPOKOJNIE
Relokacja, a nie wycofanie

Strach ma wielkie oczy. Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski, odbywa się zaplanowana relokacja – przekazał resort obrony narodowej. Dowództwo armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF) rozpoczyna planową relokację amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce – kluczowego huba logistycznego dla wsparcia sprzętowego, które państwa zachodnie przekazują Ukrainie. Zgodnie z decyzją podjętą na szczycie NATO w Waszyngtonie w lipcu 2024 r. zmienia się charakter misji w Jasionce. Postanowiono wtedy, że zostanie uruchomiona nowa sojusznicza inicjatywa NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine). Obecnie to inicjatywa NSATU odpowiada za koordynację dostaw uzbrojenia, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę, a także za szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Dotychczasowe zadania wojsk USA w Jasionce przejmowane są przez kolejnych sojuszników. Amerykanie pozostają w Polsce – zgodnie m.in. z zapowiedziami sekretarza obrony Pete’a Hegsetha (na zdjęciu), który w styczniu odwiedził Polskę, liczba żołnierzy USA stacjonujących w różnych miejscach w naszym kraju utrzymuje się na poziomie ok. 10 tys., ale teraz w misję w Jasionce zaangażowane są głównie wojska norweskie, niemieckie, brytyjskie i polskie. Amerykańskie wojsko pojawiło się w Jasionce po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Lotnisko objęto m.in. obroną przeciwlotniczą amerykańskich systemów Patriot. Od stycznia br. hub logistyczny zabezpieczany jest przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot.
w.d.

PRZEMOC
Biją, kopią, poniżają

W głowie się nie mieści. Prawie dwie trzecie (62%) uczniów czasami doświadcza przemocy w postaci długotrwałego nękania, poniżania, osaczania, a 4% jest dręczonych codziennie. Także prawie dwie trzecie (61%) ankietowanych było świadkami przemocy rówieśniczej w ostatnich miesiącach – wynika z raportu opracowanego przez Uniwersytet SWPS, RESQL i Fundację UNIQA w ramach projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”. Choć te 4% badanej grupy wydaje się niewielkim odsetkiem, to jednak oznacza, że statystycznie w każdej badanej klasie jest uczeń poddawany regularnemu codziennemu nękaniu, poniżaniu, osaczaniu, nowocześnie nazywanemu bullyingiem – zauważyli badacze. Najwięcej poddawanych bullyingowi badanych uczniów wskazywało kolejno, że koledzy żartowali z nich w sposób, który im się nie podobał, rozpuszczali plotki lub kłamstwa na ich temat, wykluczali ich ze swojej grupy, dokuczali lub przezywali w sposób, który im się nie podobał, ośmieszali, zabierali rzeczy, wyłączali ze wspólnych aktywności, niszczyli rzeczy, popychali, przytrzymywali wbrew woli, bili lub kopali.
j.k.

CARITAS
Zebrano 260 ton

W 26. edycji akcji „Tak. Pomagam!” zebrano 260 t żywności. Produkty trafią do 40 tys. potrzebujących w formie świątecznych paczek żywnościowych i posiłków wydawanych w jadłodajniach Caritas. W wielkanocnej zbiórce żywności wzięło udział 24 tys. wolontariuszy z trzydziestu ośmiu Caritas diecezjalnych, którzy w końcu marca br. dyżurowali przy koszach Caritas w 1,8 tys. sklepach największych sieci handlowych. Najwięcej – 18 t – zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, po 12 t udało się zgromadzić Caritas Archidiecezji: Katowickiej, Gdańskiej i Łódzkiej oraz Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Najwięcej wolontariuszy wzięło udział w zbiórkach w Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Archidiecezji Łódzkiej – po ponad 1,5 tys. osób.

Choć akcja w sklepach się zakończyła, wciąż można wspierać projekt przez przekazywanie środków na zakup żywności, która trafi do rąk beneficjentów. Zbiórkę „Tak. Pomagam!” zainicjowano w 2007 r. Co roku z paczek żywnościowych i posiłków korzysta ok. 60 tys. beneficjentów – głównie seniorzy, rodziny wielodzietne, osoby chore czy bezdomne.
j.k.

2025-04-14 14:19

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

W głosach wsparcia dla Ukrainy zagrożonej rosyjską inwazją nie słychać zbyt wyraźnie wypowiedzi włoskich polityków, tradycyjnie bliskich Rosji. Tym bardziej cieszy głos przewodniczącego włoskiego episkopatu kard. Gualtiera Bassettiego, który w specjalnym liście do abp. Światosława Szewczuka stanął po stronie Ukrainy. Purpurat zapewnił o bliskości i modlitwie w tych „dramatycznych godzinach”.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego papież Leon XIV mieszka (jeszcze) w Rzymie

2025-05-14 15:24

[ TEMATY ]

Rzym

Włochy

mieszkanie

Państwo Watykańskie

Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Od czasu wyboru na papieża 8 maja Leon XIV reprezentuje Stolicę Apostolską jako podmiot prawa międzynarodowego i jest głową Państwa Watykańskiego (Citta del Vaticano). Jednak w chwili obecnej jego rezydencja nadal znajduje się na terytorium Włoch, mieszka zatem w kraju sąsiedzkim. Granica między niewielkim Państwem Watykańskim a ówczesnym Królestwem Włoch jest wytyczona na mocy Traktatów Laterańskich z 1929 roku.

Wynika z tego, że budynek, wówczas nazywany „Sant'Uffizio”, w którym nadal mieści się Dykasteria Nauki Wiary, znajduje się na terytorium Włoch. Jednakże, podobnie jak wiele budynków w Rzymie należących do Stolicy Apostolskiej, również i ten uważany jest za „eksterytorialny”. Jego ochronę zapewnia jednak nie Gwardia Szwajcarska, lecz członkowie włoskich sił zbrojnych.
CZYTAJ DALEJ

JD Vance na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

2025-05-15 18:00

[ TEMATY ]

pontyfikat

JD Vance

Papież Leon XIV

Vatican News

JD Vance w watykańskim Sekretariacie Stanu 19.04.2025

JD Vance w watykańskim Sekretariacie Stanu 19.04.2025

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych JD Vance stanie na czele amerykańskiej delegacji na inaugurację pontyfikatu Leona XIV. Informację podał Biały Dom.

Inauguracja nowego pontyfikatu odbędzie się w niedzielę 18 maja. Wiceprezydentowi będzie towarzyszyć jego żona Usha Vance oraz sekretarz stanu Marco Rubio wraz z małżonką Jeanette Rubio. Jak zaznaczono w komunikacie, Leon XIV jest pierwszym Papieżem ze Stanów Zjednoczonych, a JD Vance pierwszym katolikiem konwertytą, który pełni urząd wiceprezydenta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję