Reklama

W wolnej chwili

Nasze rady

Szybko i skutecznie

Czekają cię wiosenne porządki? Oto garść domowych trików na skuteczne sprzątanie. To sposoby tanie, ekologiczne i bezpieczne – szczególnie jeśli starasz się ograniczać używanie szkodliwej chemii. Dodatkowo wszystkie potrzebne środki prawdopodobnie już są w twoim domu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Soda oczyszczona

Użyj jej, jeśli chcesz odświeżyć dywan – wystarczy rozsypać ją po powierzchni, a po upływie pół godziny odkurzyć. Podobnie wygląda pozbywanie się roztoczy z łóżka. Posyp materac większą ilością sody (minimum trzy małe torebki) i zostaw na 2-3 godziny, a po tym czasie odkurz. Tłuste plamy na meblach lub dywanie posyp sodą i odkurz po kilku godzinach. W przypadku przypalonego garnka lub patelni wsyp do środka 2 łyżki sody i zalej niewielką ilością gorącej wody. Po 15 minutach umyj naczynie szczotką i wypłucz. Roztwór wody z sodą w proporcjach 1:1 pomoże wyczyścić wannę i umywalkę, a także usunąć plamy pleśni – wystarczy rozprowadzić roztwór na powierzchni, a po 15 minutach wyczyścić i spłukać wodą. Aby wyczyścić pralkę, należy wsypać do pustego bębna pół szklanki sody i włączyć program na wysoką temperaturę (co najmniej 60°C).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocet

Reklama

Czyste, lśniące i pozbawione smug okna uzyskasz dzięki myciu ich roztworem octu i ciepłej wody (proporcje 1:1). Nasączoną octem szmatką owiń kran na 3 godziny, a po tym czasie wyczyść go. Z kolei by umyć panele podłogowe, wlej niewielką ilość octu do ciepłej wody. Chcesz wyczyścić mikrofalówkę? Wstaw do środka szklankę z octem i włącz kuchenkę na 2 minuty. Po tym czasie wyjmij szklankę, a wnętrze mikrofalówki przetrzyj wilgotną szmatką. Woda z octem to również świetny środek do czyszczenia okapu. Taki roztwór pomoże też zdezynfekować dziecięce klocki.

Uwaga! Są takie sprzęty i powierzchnie, do których nie należy używać octu, bo może je zniszczyć. Nie czyść nim: żelazka, blatów z naturalnego kamienia, zmywarki do naczyń (ze względu na gumowe elementy), ekranów urządzeń elektronicznych, podłóg z twardego drewna lub kamiennych płytek ani noży kuchennych.

Cytryna

Przy jej pomocy wyczyścisz np. piekarnik. Do żaroodpornego naczynia wlej pół litra wody zmieszanej z sokiem z całej cytryny, wstaw do piekarnika i włącz go na 200°C. Powstała para skutecznie zmiękczy zaschnięty brud. Gdy piekarnik ostygnie, usuń tłuszcz miękką ściereczką. Miseczka z sokiem z cytryny wstawiona do lodówki pomoże zneutralizować zapachy. Chcesz odświeżyć fugi w kuchni i łazience? Nałóż na nie sok z cytryny, a po kilkunastu minutach wyczyść szczoteczką. Żeby odkamienić czajnik, wyciśnij sok z kilku cytryn (musi być go dużo, żeby pokrył całą powierzchnię) i zostaw na godzinę, a potem wypłucz. Deskę do krojenia oczyścisz dzięki połówce cytryny posypanej łyżeczką soli – pocieraj deskę owocem. Gdy będzie już czysta, nałóż na jej powierzchnię warstwę oleju lub oliwy, a nadmiar tłuszczu usuń papierowym ręcznikiem.

2025-02-25 11:26

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak się pozbyć góry drobiazgów?

Pojawiają się w naszych domach z różnego powodu. Dostajemy je w prezencie, kupujemy na wyprzedaży. Jak ogarnąć ten bibelotowy chaos?

Problem z bibelotami polega przede wszystkim na tym, że nagromadzone w jednym pomieszczeniu sprawiają wrażenie ogólnego nieporządku. Najczęściej są przypadkową zbieraniną rzeczy słabo komponujących się ze sobą. Trudno je też utrzymać w czystości, bo szybko się kurzą. W większości przypadków nie mają też żadnej sensownej funkcji. Kiedy więc rozglądasz się po mieszkaniu i dosłownie z każdego wolnego miejsca „coś” na ciebie spogląda, to znak, że warto spróbować ogarnąć ten chaos.
CZYTAJ DALEJ

Wielki Post w Nikaragui: reżim zakazał procesji Drogi Krzyżowej i nabożeństw pokutnych

2026-03-11 13:26

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Adobe Stock

Reżim prezydenta Daniela Ortegi coraz bardziej ogranicza uroczystości kościelne i życie parafii. Również w tym roku wierni przygotowują się do Wielkanocy pod czujnym okiem policji stacjonującej przed kościołami. Msze św. są „nadzorowane” i obowiązuje zakaz „jakiejkolwiek działalności religijnej” w miejscach publicznych.

W Wielkim Poście reżim zakazał łącznie 5726 procesji, mowa o Drodze Krzyżowej i procesjach pokutnych, charakterystycznych dla religijności tego kraju. „Od 2019 roku sandinistowska dyktatura zakazała łącznie 27034 procesji i aktów pobożności ludowej” - podkreśla Martha Patricia Molina. Ta katolicka adwokatka od lat dokumentuje przypadki prześladowania Kościoła. Jesienią ubiegłego roku przekazała Leonowi XIV już szóstą edycję raportu „Nikaragua: Kościół prześladowany”, przedstawiającego przerażający bilans represji wobec chrześcijan ze strony reżimu Daniela Ortegi i jego żony Rosario Murillo.
CZYTAJ DALEJ

Bp Socha: Trzeba wsłuchiwać się w to, co mówi Pan

Biskupi zgromadzeni na 404. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie sprawowali Mszę Świętą w Bazylice Św. Krzyża w 400. rocznicę ustanowienia tutejszej parafii. Bp Paweł Socha CM w homilii: „Trzeba przejść od duszpasterstwa planowania i aktywizmu do wspólnego wsłuchiwania się w to, co mówi i co poleca czynić nasz Pan”.

Odnosząc się do czytań z dnia, bp Paweł Socha CM, biskup pomocniczy senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, stwierdził, że „Mądrość Boża w Jezusie i Jego moc zbawcza pozwala wierzącym proste wskazania przykazań przełożyć na różne życiowe sytuacje”. Wskazał, że duchowni uznają teoretycznie prawdę, że „Jezus zbawia dzisiaj, przez ustanowionych apostołów i ich następców”, jednakże „z biegiem lat posługiwania, zwłaszcza po wielu latach posługi pasterskiej, coraz jaśniej widzimy, że ciągle czyha na nas pokusa pełnienia posługi kapłańskiej rozumianej w stylu mentalności tego świata”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję