W roku szkolnym 2024/25 Grupa Modlitewna Nauczycieli (GMN) przy parafii św. Klemensa w Zawoi świętuje jubileusz 30-lecia. W czasie jednej z parafialnych wizytacji duszpasterskich we wrześniu 2001 r., kard. Franciszek Macharski powiedział, że pierwszy raz spotkał się z taką grupą.
Historia
Grupa modlitewna powstała z inicjatywy kilku osób, które po pielgrzymce do Lourdes postanowiły spotykać się regularnie, aby realizując swoje powołanie zawodowe, w oparciu o wspólną wiarę, dzielić się doświadczeniami, troskami i radościami dnia codziennego oraz wspólnotą się modlić.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Założycielem GMN był ks. Dariusz Pacuła, który został także opiekunem duchowym nauczycieli. Duszpasterz określił program spotkań formacyjnych, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Potem zastąpił go ks. Jacek Kasperczyk. Kapłan rozśpiewał wszystkich, gdyż świetnie śpiewał i grał na gitarze. Kiedy pedagodzy przygotowują adoracje dla parafii, wykorzystują pieśni, których nauczyli się dzięki ks. Jackowi.
Obecnie nad wspólnotą czuwa ksiądz proboszcz Arkadiusz Zych, który podkreśla: – Główne zadanie grupy to rozwój duchowy, uczestnicy czytają i rozważają na spotkaniach Pismo Święte. Ważna jest też ich modlitwa, którą obejmują zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Reklama
Cele, jakie sobie stawiają pedagodzy z duszpasterstwa, to m.in. uczyć się od siebie wzajemnie, jak lepiej służyć uczniom i jak we współczesnym świecie dawać świadectwo wiary w pracy i w środowisku, w którym żyją.
Posługa w Kościele
GMN aktywnie włącza się w życie parafii. W 2001 r., za zgodą ówczesnego księdza proboszcza Ryszarda Więcka, członkowie grupy włączyli się do Nabożeństwa Nieustającego Różańca, do którego może należeć każdy, kto tylko odpowie na prośbę Matki Bożej o modlitwę w intencji zbawienia dusz. Raz w miesiącu 48 osób modli się przez całą dobę, zmieniając się co pół godziny.
Wspólnota prowadziła przez wiele lat różańcowe nabożeństwa wynagradzające w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Obecnie przygotowuje adoracje: wielkopiątkową Bożego Grobu i bożonarodzeniową Żłóbka, a w październiku włącza się w modlitwę różańcową. W nowym roku, podczas spotkania opłatkowego, uczestnicy losują świętego patrona, który w sposób szczególny towarzyszy im w codziennym życiu przez cały rok.
Halina Mikołajczyk, parafianka od 29 lat we wspólnocie, nauczyciel geografii i matematyki, członek rady parafialnej i zelatorka róży rodzin, podkreśla zaangażowanie wspólnoty w życie parafii: – Wszyscy z grupy należymy do Żywego Różańca, oprócz tego obowiązkiem każdego członka jest modlitwa dziesiątkiem Różańca w określonym dniu za wspólnoty szkolne: nauczycieli, uczniów i rodziców poszczególnych szkół, z którymi należący do grupy są związani.
Ubogacanie
W spotkaniach wspólnoty zwykle bierze udział ok. 12 osób, a w adoracjach czynnie uczestniczy ok. 30 nauczycieli.
– U nas są prawie sami emeryci, mało jest czynnych nauczycieli, zatem zapraszamy gorąco nowych członków. Warto do nas dołączyć, duszpasterstwo wzbogaca nas duchowo i pogłębia naszą wiarę – przekonuje pani Halina. Dodaje: – Gromadzimy się raz w miesiącu, w drugi wtorek miesiąca i rozważamy Katechizm Kościoła Katolickiego. Na spotkaniach czytamy fragmenty Pisma Świętego, śpiewamy pieśni religijne, a potem rozmawiamy przy kawie m.in. na temat obecnej sytuacji w szkole.