Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 48/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

Watykan

Watykan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WATYKAN
Nowe obrzędy pogrzebu papieża

Zmienią się obrzędy pogrzebowe papieża. Najważniejsze nowości to stwierdzenie zgonu nie w pokoju, lecz w prywatnej kaplicy papieża, natychmiastowe złożenie ciała do trumny, wystawienie ciała już w trumnie, a nie na samym katafalku, oraz zastąpienie trzech tradycyjnych trumien: z cyprysu, ołowiu i dębu, dwiema: z cynku i drewna. Jak wyjaśnia papieski ceremoniarz abp Diego Ravelli, nowe obrzędy mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.

Nowa księga obrzędów zastąpi wydanie z 2000 r. zatwierdzone w 1998 r. przez Jana Pawła II i zastosowane na jego własnym pogrzebie w 2005 r. oraz, z pewnymi poprawkami, podczas uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI w 2023 r. Uwzględniono wnioski z tych pogrzebów oraz dostosowano się do wytycznych Franciszka, który polecił uprościć obrzędy i tak je opracować, aby lepiej wyrażały wiarę Kościoła w Chrystusa Zmartwychwstałego. W dokumencie zawarto niezbędne wskazówki dotyczące ewentualnego pochówku papieża w miejscu innym niż Bazylika Watykańska – Franciszek zadeklarował w ubiegłym roku, że chce być pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej. Kierunek zmian w obrzędach pogrzebowych papieża jest taki sam, jaki powinien być kierunek zmian w Kościele: coraz mniej przepychu, a coraz więcej pokory; coraz mniej nieprzystającego do sytuacji rytuału, a coraz więcej prostoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KONFERENCJA
399. zebranie KEP

Reklama

Podsumowanie synodu biskupów o synodalności, metodologia pracy organów KEP, stan prac nad przygotowaniem zasad niezależnej kościelnej komisji ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce oraz lekcje religii w szkole – to główne tematy 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 18-19 listopada na Jasnej Górze. Po obradach biskupi rozpoczęli tradycyjne rekolekcje, które zakończyły się 22 listopada. Prowadził je o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak, dominikanin. W ciągu 4 dni wygłosił osiem konferencji odnoszących się do myśli i nauczania Soboru Watykańskiego II.

Samo zebranie miało charakter techniczny. Opinię publiczną najbardziej interesował temat powołania kościelnej komisji dla zbadania wykorzystywania seksualnego w Kościele. W wielu europejskich krajach takie komisje powstały, choć nie wszędzie ich prace oceniane są dobrze. Sprawa jest, oczywiście, bardzo ważna, dlatego nie wystarczy załatwić jej dobrze – trzeba ją załatwić bardzo dobrze.

WAŻNY KROK
Historyczne spotkanie

Reklama

Jako szczere, otwarte, emocjonalne i historyczne określili przedstawiciele osób skrzywdzonych w Kościele i biskupi wspólne spotkanie, do którego doszło 19 listopada na Jasnej Górze. Rozmowy dotyczyły m.in. konkretnych postulatów osób skrzywdzonych, zawartych w majowym liście do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Grupa osób skrzywdzonych w Kościele, obok potrzeby spotkania, wysunęła wówczas inne postulaty, m.in. zawieszenie abp. Tadeusza Wojdy w pełnieniu funkcji przewodniczącego KEP do czasu wyjaśnienia stawianych mu zarzutów, określenie dokładnego terminu rozpoczęcia działań niezależnej komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego w Kościele od 1945 r. oraz powołanie rzecznika praw osób skrzywdzonych w Kościele. W pierwszej sprawie sam abp Wojda zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zbadanie stawianych mu zarzutów i zaniedbań. Nad innymi prace trwają. Spotkanie było zamknięte. Po nim Jakub Pankowiak i Robert Fidura ze strony sygnatariuszy listu oraz abp Wojciech Polak i bp Artur Ważny ze strony episkopatu spotkali się z dziennikarzami.

Ważne jest, że doszło do pierwszego spotkania, które stanowi rozpoczęcie wspólnej drogi zmierzającej do tego, aby Kościół coraz bardziej był Kościołem Chrystusowym.

EDUKACJA ZDROWOTNA
Sprzeciw biskupów

Konferencja Episkopatu Polski zajęła stanowisko w wywołującym sprzeciw licznych środowisk pomyśle MEN – wprowadzenia obowiązkowych zajęć pn. edukacja zdrowotna. Przedmiot byłby nauczany w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i w pierwszych trzech szkół średnich. Biskupi są przeciwni temu pomysłowi z fundamentalnego powodu: gdyż jest on sprzeczny z konstytucją. „Pomimo niektórych słusznych tematów, jak choćby potencjalne zagrożenia w internecie czy udostępnianie wizerunku dzieci, to jednak nie można zaakceptować deprawujących zapisów dotyczących edukacji seksualnej” – czytamy. „Wychowanie seksualne zgodnie z konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa” – podkreślili biskupi. Pomysł MEN jest groźny, bo pod płaszczykiem nośnego i strawnego dla wszystkich hasła planuje się wprowadzić lewicowy program nauczania w tej bardzo delikatnej i ważnej sferze człowieka – i to bez kontroli, a nawet wbrew woli rodziców.

WIZYTA
Kierunek: Korsyka

Reklama

Papież uda się z podróżą apostolską do Ajaccio 15 grudnia – z okazji zakończenia kongresu „Pobożność ludowa w regionie Morza Śródziemnego” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Tematem przewodnim jednodniowej wizyty Franciszka będzie „Jezus czynił dobro”. Czterdziesta siódma zagraniczna pielgrzymka papieża odbędzie się 2 dni przed jego 88. urodzinami. Dlaczego Korsyka? Komentatorzy podkreślają, że Morze Śródziemne jest regionem, na który Franciszek zwraca uwagę dlatego, że przez nie biegnie wiele szlaków migracyjnych i wielu migrantów ginie na morzu.

FUNDUSZ EMERYTALNY
Finanse Watykanu

W liście wystosowanym do Kolegium Kardynalskiego, prefektów i szefów instytucji kurialnych, urzędów Kurii Rzymskiej i instytucji związanych ze Stolicą Apostolską Ojciec Święty podkreśla niezwykle trudną sytuację watykańskiego Funduszu Emerytalnego, z którego wypłacane są emerytury osobom zatrudnionym przez instytucje watykańskie. Stwierdza, że jak wynika z przeprowadzonych analiz, obecne zarządzanie emeryturami, biorąc pod uwagę dostępne aktywa, generuje znaczny deficyt. „Wszyscy jesteśmy obecnie w pełni świadomi, że potrzebujemy pilnych środków strukturalnych, których nie można dłużej odkładać, aby osiągnąć stabilność Funduszu Emerytalnego w bardziej ogólnym kontekście ograniczonych zasobów dostępnych dla całej organizacji oraz odpowiedniego zabezpieczenia emerytalnego dla obecnych i przyszłych pracowników” – pisze Franciszek. „Nie są to łatwe decyzje, które będą wymagały szczególnej wrażliwości, hojności i gotowości do poświęceń ze strony wszystkich” – dodaje. To kolejny list papieża mówiący o trudnej sytuacji finansowej Watykanu. Poprzedni, sprzed kilku tygodni, skierowany był do kardynałów pracujących w Kurii Rzymskiej. Papież zaapelował w nim o oszczędne gospodarowanie wdowimi groszami. Ten dotyczy zobowiązań finansowych Watykanu wobec byłych pracowników, dziś emerytów. W świecie to nie nowość. Wiele systemów emerytalnych balansuje na krawędzi. W przyszłości, w związku z pogłębiającym się kryzysem demograficznym, będzie jeszcze gorzej.

DO MŁODYCH
Papież na ŚDM

Nie lękajcie się oskarżeń, nie szukajcie na siłę uznania, bądźcie dla wszystkich świadkami prawdy – powiedział Franciszek do młodych. Papież przewodniczył w Bazylice Watykańskiej Eucharystii w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, z którą związany jest obchodzony w Kościołach lokalnych XXXIX Światowy Dzień Młodzieży. Na wstępie papież zauważył, że chociaż czcimy Chrystusa jako Króla Wszechświata, to jednocześnie doświadczamy wojen, przemocy, katastrof ekologicznych. Trudno nam z optymizmem patrzeć w przyszłość. W tym kontekście zachęcił do zastanowienia się nad trzema aspektami: oskarżeniami, uznaniem i prawdą. W homilii papież m.in. przestrzegł przed pogonią za „byciem widzianym, aprobowanym i chwalonym”; wskazał, że prowadzi to do życia w niepokoju, pójścia na kompromis, zaprzedawania swoich ideałów, żeby zyskać choć odrobinę aprobaty i być zauważonym. – Nie dajcie się zwieść tym, którzy kusząc was błahymi obietnicami, w rzeczywistości chcą was tylko instrumentalizować, uzależniać i wykorzystywać dla własnych interesów. To nie uznanie czy poparcie zbawia świat ani czyni człowieka szczęśliwym, lecz bezinteresowność miłości – zapewnił Ojciec Święty. Przestrzegł młodych przed jedną z największych współczesnych pokus generowanych przede wszystkim przez media społecznościowe, w których liczą się zasięgi i lajki. Dla wielu staje się to jedynym sensem życia, a wcześniej czy później – raczej w każdym przypadku – zmienia się w przekleństwo.

2024-11-26 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 45/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Dotychczasowy metropolita katowicki abp Adrian Józef Galbas, pallotyn, został decyzją papieża Franciszka mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim.
CZYTAJ DALEJ

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Józefa Andrasza SJ

2025-02-01 15:58

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

o. Józef Andrasz SJ

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odbyła się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym o. Józefa Andrasza SJ, który tym samym został oficjalnie rozpoczęty.

Na początku sesji trybunału postulator o. Mariusz Balcerak SJ zwrócił się do metropolity krakowskiego i członków trybunału o rozpoczęcie i przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego, a także przypomniał postać o. Józefa Andrasza SJ.
CZYTAJ DALEJ

Życie i serce dane Bogu

2025-02-03 08:39

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Dziękujemy dziś za Wasze życie, powołanie, posługę i wzór życia oddanego Bogu. Jednocześnie prosimy o nowe powołania zakonne z Ziemi Janowskiej, ubogaconej przez wieki posługą osób zakonnych – mówił ks. Tomasz Lis.

W janowskim sanktuarium uroczystość Ofiarowania Pańskiego odbył się Parafialny Dzień Życia Konsekrowanego w którym dziękowano Bogu za posługę sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej oraz za siostry i braci zakonnych pochodzących z Janowa Lubelskiego. Już w wigilię święta podczas sobotniego Wieczoru Maryjnego modlono się w intencji osób konsekrowanych. – Przed każdym świętem maryjnym w naszym sanktuarium odbywa się czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Tę sobotnią wigilię święta Matki Bożej Gromnicznej ofiarowaliśmy właśnie za siostry tworzące rodzinę zakonną w naszej parafii i za świecką osobę konsekrowaną żyjącą w naszej wspólnocie – poinformował ks. Tomasz Lis, proboszcz. W samą uroczystość Ofiarowania Pańskiego podczas Mszy św. o godz. 10.30 siostry posługujące w parafii odnowiły śluby zakonne i otrzymały życzenia od całej wspólnoty parafialnej. – Siostry Opatrzności Bożej posługują w tej parafii dokładnie od 70 lat. Dziękujemy dziś Bogu za te lata posługi i wiele powołań zakonnych jakie zrodziły się z tego regionu. Czujemy się w Janowie Lubelskim jak w rodzinie i za to wszystkim dziękujemy – podkreśliła siostra Wiktoria Byszuk, przełożona siostrzanej wspólnoty w Janowie Lubelskim. W sanktuarium rodzinę zakonną tworzy pięć sióstr. Posługują one jako katechetki w szkole, i jako zakrystianka i kancelarystka przy parafii. Podsumowaniem Parafialnego Dnia życia Konsekrowanego była modlitwa różańcowa w intencji sióstr i braci zakonnych pochodzących z Janowa Lubelskiego. – Pochodzących z Janowa Lubelskiego jest obecnie żyjących ponad trzydzieści sióstr zakonnych, trzech braci zakonnych i kilku kapłanów ze zgromadzeń zakonnych. Jesteśmy wdzięczni Bogu za każde z tych powołań i mamy świadomość potrzeby wielkiej modlitwy o nowe powołania – dodał ks. Tomasz Lis.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję