Najwyższe kościele odznaczenie dla świeckich wręczono w katedrze św. Mikołaja przy okazji obchodów Dnia Papieskiego. Nagrodę przyznano w duchu wdzięczności i docenienia 41 lat pracy przy kościelnym instrumencie. Medal jest wyrazem wdzięczności za wieloletnią, oddaną służbę na rzecz Kościoła oraz wkład w rozwój muzyki sakralnej.
Wyrażenie uznania
Kierując pismo do papieża Franciszka z prośbą o przyznanie medalu dla katedralnego organisty, bp Roman Pindel w uzasadnieniu podkreślił długoletnią i przykładną służbę na rzecz muzyki liturgicznej oraz autorytet, jakim Tadeusz Czerniawski cieszy się w parafii. „To odznaczenie mogłoby być wyjątkowym sposobem na wyrażenie uznania dla jego przykładnej posługi jako organisty i dyrygenta chóru katedralnego. Okazją ku temu jest moment jego przejścia na emeryturę w 2024 r.” – podkreślił biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzieli się talentem
Podczas uroczystego wręczenia odznaczenia laureatowi dziękowali parafianie i duszpasterze. Proboszcz katedry ks. Antoni Młoczek poinformował o wydaniu okolicznościowej płyty „Błogosławcie Pana”, na której zarejestrowano 11 pieśni kościelnych śpiewanych w katedrze przy akompaniamencie T. Czerniawskiego. – To namiastka talentu, jakim p. Tadeusz dzielił się z wiernymi podczas nabożeństw w ciągu 41 lat swojej posługi. Przez ten czas wielu parafian i gości katedry zachwycało się głosem i interpretacją pieśni wykonywanych przez naszego organistę – mówił ks. Młoczek.
Reklama
T. Czerniawski urodził się 28 października 1958 r. w Bielsku-Białej. Przez całe życie jest związany z parafią św. Mikołaja. Ukończył Wydział Muzyki Liturgicznej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Studiował w latach 1987-91. Mąż, ojciec dwóch córek, dziadek.
Zaangażowany w swoją pracę
– To człowiek zaangażowany w swoją pracę. Zawsze widziałem go na ogólnopolskiej pielgrzymce muzyków kościelnych. Nie tylko teoretyk, ale i praktyk prowadzący chóry i schole, organizujący koncerty, różnego rodzaju wydarzenia o charakterze muzycznym i religijnym, dbający o poziom życia liturgicznego. Jest wiele wiele powodów aby p. Tadeuszowi podziękować. Osobiście mogę powiedzieć, że kocha muzykę kościelną, całe życie jej poświęcił – powiedział bp P. Greger na antenie radia Anioł Beskidów, przypominając, że w czasie działania diecezjalnej szkoły organistowskiej T. Czerniawski należał do grona tych, którzy kształcili nowych adeptów gry na kościelnych organach.
Po 41 latach pracy przy kontuarze katedralny organista przeszedł na emeryturę. Ks. A. Młoczek wyraził jednak nadzieję, że będzie niejedna okazja, by emeryt zasiadł przy kościelnym instrumencie.