Reklama

Niedziela Wrocławska

Zawierzyli synod Maryi

Wierni i duchowieństwo archidiecezji wrocławskiej pielgrzymowali na Jasną Górę. W tym roku Matce Bożej zawierzony został synod diecezjalny, a pielgrzymi modlili się także w intencji osób, które ucierpiały w wyniku powodzi na Dolnym Śląsku.

Niedziela wrocławska 39/2024, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Apel Jasnogórski poprowadził bp Maciej Małyga

Apel Jasnogórski poprowadził bp Maciej Małyga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka odbywała się pod hasłem roku duszpasterskiego w Polsce: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Na samym początku wszyscy modlili się na wałach jasnogórskich, rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu przewodniczył ks. Mariusz Bąkowski, proboszcz parafii NMP Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy, a rozważania przygotował bp Jacek Kiciński, klaretyn. Potem wszyscy udali się do bazyliki, gdzie konferencję o Synodzie Archidiecezji Wrocławskiej wygłosiły: Adriana Kwiatkowska oraz s. Maria Czepiel, elżbietanka. We wstępie do Mszy św. w bazylice, przewodniczący liturgii bp Maciej Małyga zachęcił do duchowej łączności pomiędzy wszystkimi archidiecezjanami, zarówno tymi, którzy pozostali w domach, czy łączą się duchowo z Lewina Brzeskiego, Wawrzeńczyc i innych miejsc, czy też z tymi modlącymi się w katedrze wrocławskiej razem z metropolitą wrocławskim.

Reklama

Biskup Małyga homilię rozpoczął od zachęty do ucieszenia z faktu, że wspólnie, jako archidiecezja wrocławska możemy się modlić i być razem. Czytana Ewangelia pokazywała wspólną drogę Jezusa i Jego przyjaciół. – Znamy dokładnie ich imiona. Za każdym z nich kryje się osobista historia. Podobnie jest z nami. To nasze osobiste “tak”, które powiedzieliśmy Jezusowi, a to miejsce, Jasna Góra jest przestrzenią, w której to “tak” chętniej mówimy – mówił bp Maciej. Na zakończenie Mszy św. bp Kiciński odczytał „Akt zawierzenia Synodu Archidiecezji Wrocławskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W słowie apelowym, przy obrazie Pani Jasnogórskiej, bp Maciej podkreślił, że gdy objawia się chwała Chrystusa, to dzieją się dobre rzeczy. – Kto chwałę Jezusa rozpozna, ten staje się wierny. Urzędnik stał się człowiekiem, człowiek stał się ojcem – mówił biskup i dodał, że poznając dobrze Chrystusa, zaczyna się realizacja Jego misji, która jest współdzieleniem swojego życia z innymi. – O to prosimy dla nas, dla naszego Kościoła, Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, ale także dla tych niezliczonych spraw, które mamy w swoich sercach, a które ty Maryjo znasz i które Tobie zawierzamy.

Po Apelu Jasnogórskim rozpoczęło się czuwanie przy obrazie Matki Bożej prowadzone przez wspólnotę Lew Judy, a następnie Różaniec prowadzili ojcowie franciszkanie. Pielgrzymka zakończyła się Pasterką Maryjną, której przewodniczył bp Jacek Kiciński.

Wrześniowa pielgrzymka wiernych z archidiecezji wrocławskiej odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku, na pamiątkę ślubowań złożonych w roku milenijnym na Jasnej Górze.

2024-09-24 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowanie nie tylko w drodze

Niedziela wrocławska 29/2024, str. III

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Trwają zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę. Kto z różnych powodów nie może wyruszyć na trasę, może dołączyć do duchowego pielgrzymowania, zapisując się do gr. 16.

Tradycyjnie już mocną siłą Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę jest grupa 16 – duchowa. Jest to grupa, która swoją liczbą przewyższa ilość pielgrzymów idących do Tronu Pani Jasnogórskiej. Do jej grona należą osoby, które z różnych względów nie mogą fizycznie iść na Jasną Górę. Wynika to często z choroby, wieku, braku urlopu, opieki nad małymi dziećmi lub osobami starszymi itp. Pielgrzymi uczestniczący w pielgrzymce duchowo, poprzez modlitwę w intencjach pielgrzymki, pielgrzymów i swoich, łączą się z tymi, którzy także w ich intencjach podążają na Jasną Górę. – Pielgrzymka nie istniałaby bez duchowego wsparcia. Każdego, kto z różnych przyczyn nie może pójść pieszo, zapraszamy do duchowego uczestnictwa. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do swojego księdza proboszcza, który zapisuje do tej grupy. Każda z parafii naszej archidiecezji otrzymała odpowiednie ku temu materiały. Następnie te listy trafiają do nas i pod koniec lipca materiały pielgrzymów duchowych trafią do konkretnej parafii – zaznacza Mariusz Kłak, odpowiadający na pielgrzymce za logistykę.
CZYTAJ DALEJ

USA: niedzielna frekwencja Mszy św. na poziomie sprzed COVID-u

2025-02-08 11:08

[ TEMATY ]

USA

Msza św.

BP KEP

Frekwencja na niedzielnych Mszach św. w Stanach Zjednoczonych powróciła do poziomu sprzed pandemii COVID. Oznacza to, że tylko jedna czwarta katolików w USA regularnie uczestniczy w niedzielnej Eucharystii.

Według danych Uniwersytetu Georgetown niedzielna frekwencja na Mszy św. wzrosła do 24 proc. od ogłoszonego końca pandemii COVID-19 w maju 2023 roku. Wskaźnik ten utrzymał się do pierwszego tygodnia 2025 roku. W okresie pandemii frekwencja wynosiła średnio 15 proc. a wcześniej 24,4 proc.
CZYTAJ DALEJ

W poszukiwaniu drugiej połówki…

2025-02-09 10:18

Wiktor Cyran

W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego po raz VI odbył się Bal dla Singli organizowany przez Karmelitów z Wrocławia. W tym wydarzeniu single poszukują swojej drugiej połówki. A jaka ona ma być?

Bardzo się cieszymy, ponieważ udało się dobić równej liczby Pań i Panów. Zazwyczaj to Pań było więcej. Uczestnicy pytali, czy możemy to jakoś zmienić. Ja odpowiadałem, że będziemy się modlić i Duch Św. sprawił, że liczba jest jaka jest. Będzie to widoczne podczas Poloneza, który rozpocznie zabawę – opowiada Maciej Romaniszyn
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję