Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest skrajnie dramatyczna. Rozpaczliwie głodni ludzie, uwięzieni w gruzach, umierający ranni, wycieńczeni z pragnienia, bez dostępu do wody, bez nadziei na pomoc.
– Według prawa międzynarodowego, pomoc humanitarna powinna docierać do cywilnych ofiar każdego konfliktu, a dostęp do nich nigdy nie powinien być jedną z kart przetargowych negocjacji – podkreśla Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pomoc na celowniku
Konwoje narażone są na opóźnienia, odwołania i kradzieże. Dostawy pomocy oraz kolejki ludzi czekających na wsparcie dosięgają działania zbrojne. Trwa też walka cywilów o przeżycie. – Ludzie są w tak rozpaczliwej sytuacji, że konwoje z jedzeniem mogą nie mieć szansy dotrzeć na miejsce. Kiedy w ciężarówce są chleb albo mąka, to głodni ludzie się na nie po prostu rzucają. To towar ratujący życie – mówi Ireneusz Krause. – Każdy chce przeżyć.
Caritas nieustannie działa w Gazie
Reklama
W Strefie Gazy Caritas Polska funkcjonuje m.in. w ramach programu Rodzina Rodzinie. Pomoc polega na przekazywaniu środków finansowych. Caritas działa w partnerstwie z Caritas Jerozolima. Organizacja niesie pomoc w mieście Gaza na północy Strefy i w Rafah przy granicy z Egiptem. W mieście Gaza Caritas jest jedyną organizacją, która działa bez przerwy. Większość innych organizacji humanitarnych jest usytuowana na południu. Zablokowany napływ pomocy powoduje, że głód jest jednym z narzędzi trwającego konfliktu.
– W mieście Gaza pozostaliśmy jedyną pomocą. Jeśli my nie będziemy ratować tych ludzi, mogą nie przeżyć. Proszę o pomoc i wsparcie programu Rodzina Rodzinie. Każda kromka chleba, każda złotówka mogą pomóc i sprawić, że nie będziemy dziś sobie zadawać tego dramatycznego pytania, kto w ogóle przeżyje w Strefie Gazy – apeluje dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.
Śmiertelna dieta – 245 kalorii
Przewiduje się, że wkrótce północna część Strefy Gazy osiągnie ostatni, 5. stopień braku bezpieczeństwa żywnościowego. Zapanuje klęska głodu. 245 kalorii: wyżywienie o takiej wartości przypada dziennie na osobę. To tyle samo co 100 g zwykłego chleba. Ceny rosną w zatrważającym tempie. Koszt worka mąki to w przeliczeniu ok. 1,6 tys. zł. Ponadto 97% zasobów wodnych na tym terytorium jest niezdatnych do picia.
Zniszczona w 84% infrastruktura medyczna nie pozwala nawet na interwencje kryzysowe, bo codziennie przybywa setek rannych. Zginęło już 33 tys. osób, w tym dzieci. Jest to liczba oficjalna, nie obejmuje ona tysięcy zaginionych pod gruzami budynków.
Strefa Gazy, Ziemia Święta to kolebka chrześcijaństwa. W tej chwili w 2,2-milionowej Strefie Gazy jest tylko 800 chrześcijan. Obecna sytuacja sprawia, że ludzie różnych wyznań mieszkają razem. Domem stają się kościoły.
Walka o przetrwanie
Reklama
Wojna zmienia życie codzienne w walkę o przeżycie. Ludzie nie są w stanie żyć jak dotychczas – nie mogą pracować, zdobywanie jedzenia jest niemal niemożliwe. Bez pomocy humanitarnej mieszkańcy Strefy Gazy po prostu nie przetrwają. Rodzina Rodzinie to największy program pomocowy Caritas Polska za granicą. Dzięki wsparciu darczyńców Caritas Polska co miesiąc przekazuje rodzinom pomoc finansową. Strefa Gazy została objęta programem w 2020 r., pomoc otrzymało już ponad 350 rodzin. W tym roku wsparcie otrzyma kolejne 215 rodzin.
Jak możemy pomóc rodzinom w Strefie Gazy?
• dokonując wpłaty na stronie:
caritas.pl/gaza,
• robiąc przelew BLIK na telefon o tytule: Gaza, przesłany pod numer +48 668 070 000,
• wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: Gaza.
Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.