Jarmarki, które organizowano corocznie w stałych terminach – najczęściej przy okazji święta kościelnego – w Polsce mają długą historię. W 1260 r. Aleksander IV bullą papieską wydał zgodę na zorganizowanie przez ojców dominikanów Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku.
Misja chrystianizacyjna bp. Ottona z Bambergu w 1124 r. na Pomorzu Zachodnim stała się zalążkiem ideowym powstania kościoła św. Jakuba w Szczecinie. W pierwszej połowie XII wieku pochodzący z Bambergu bogaty mieszczanin Jakob Beringer za aprobatą księcia Bogusława I rozpoczął na początku lat 80. XII wieku budowę kościoła, którą ukończono w 1187 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jarmark Jakubowy, zwany także Jarmarkiem św. Jakuba, jest każdego roku integralną częścią obchodów uroczystości odpustowych ku czci patrona parafii katedralnej w Szczecinie – św. Jakuba Apostoła. W tym roku odbyła się jego 14. edycja.
Przykatedralne uliczki ponownie przez kilka dni od rana do późnych godzin wieczornych tętniły życiem. Jarmark Jakubowy to także: ogromny targ rękodzieła, którego artystyczny klimat tworzyło ponad dwustu wystawców, pokazy rycerskie, prezentacja średniowiecznego życia zwykłych mieszczan, koncerty muzyki folkowej, kapel ludowych i pokazy rzemieślników.
Reklama
Jarmark organizowany jest z myślą o rodzinach, dlatego przewidziano liczne atrakcje dla dzieci, w formie: zabaw, konkursów, ekoedukacji i katechez. Wiele instytucji i organizacji przedstawiało swoją działalność, promowało bezpieczny, ekologiczny styl życia w myśl zasady: bawiąc – uczyć. Sporymi atrakcjami dla najmłodszych były m.in.: puszczanie baniek mydlanych, zabawy na dmuchanych zamkach, pokazy mimów i chodzenia na szczudłach, a także liczne konkursy z nagrodami.
Główną część jarmarku stanowiły ekspozycje stoisk producentów polskiej żywności regionalnej, a także m.in. z Ukrainy, Litwy, Bułgarii, rękodzieła artystycznego i wytworów rzemiosła. Można było znaleźć wyroby rękodzielnicze ze skóry, szkła i z porcelany, wiklinowe kosze, ręcznie wykonaną biżuterię, koronkowe parasolki i wiele innych unikatowych przedmiotów.
W kawiarence artystycznej można było spotkać dziennikarzy, muzyków, pisarzy, fotografików, filmowców oraz wielu innych przedstawicieli wolnych zawodów. Jak na prawdziwy jarmark przystało, nie mogło zabraknąć koncertów zespołów regionalnych – m.in. Suchanianek i Pyrzyczanki. W muzycznym repertuarze pojawił się także chrześcijański rap w wykonaniu zespołu Bibro i zaśpiewała Anastasia Cheromukhina z Ukrainy.
Jarmark Jakubowy to także świętowanie religijne. Każdego dnia w bazylice archikatedralnej odbywały się uroczyste Msze św., Rekolekcje Jakubowe oraz koncerty organowe. Dorośli mieli możliwość zwiedzić katedrę z przewodnikiem, zorganizowano również specjalną trasę turystyczną dla dzieci. Najważniejszym wydarzeniem jarmarku była Msza św. odpustowa pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi.