Obiekt powstał przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej jako owoc współpracy wiernych i Zakonu Rycerzy Kolumba, aby „czynić miłosierdzie w duchu jedności i braterstwa”. W Domu McGivneya realizowana jest działalność charytatywna, psychologiczna i integracyjna. Z oferty domu korzystają zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, którzy schronili się w Polsce po rosyjskiej agresji na ich kraj. Oksana Melnychuk jest psychologiem, pochodzi z Chersonia; prowadzi zajęcia z arteterapii, m.in. malarstwa. Zajęcia muzyczne prowadzi Maria Tabaczuk, wokalistka Narodowego Chóru Wołyńskiego z Łucka.
W budynku mieszczą się gabinety dla psychoterapeutów, gdzie uchodźcy mogą skorzystać m.in. ze wsparcia psychologicznego. Są również sala widowiskowo-konferencyjna oraz pomieszczenia do nauki języków. To wszystko dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Obiekt przystosowano również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część budynku pełni także funkcję centrum logistycznego, w którym jest prowadzona działalność charytatywna.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pomysł budowy Domu McGivneya zrodził się podczas jednej z wizyt w Radomiu Patricka E. Kelly’ego – Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba. Z placówką współpracują m.in. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Radomiu, Caritas Diecezji Radomskiej, greckokatolicka parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu oraz szkoły, które są na terenie parafii.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących się wzajemnie wspierać i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln członków. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7,5 tys. członków, którzy działają w prawie 300 parafiach na terenie trzydziestu trzech diecezji. Delegatem stanowym w Polsce jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, kapelanem stanowym – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Mat. oprac. za:www.rycerzekolumba.com