Trzeba otwarcie powiedzieć, że nie byłoby nas bez wolontariuszy – osób z sercem na dłoni, z poświęceniem i oddaniem służących chorym i tworzących z nami coś tak pięknego jak hospicjum – zapewnia Joanna Faron, naczelna pielęgniarka hospicjum.
Wolontariusze są obecni we wszystkich działaniach związanych z funkcjonowaniem ośrodka. I czynią to bezinteresownie, z dobroci serca. – Mamy kilkudziesięciu wolontariuszy. To osoby pełne miłości i dobra, które w służbie naszym podopiecznym, po przygotowaniu na kursie dla osób pełnoletnich, działają w wolontariacie medycznym, pomagając w bezpośredniej opiece nad pacjentem. Udzielają się też w wolontariacie akcyjnym, w którym nie ma ograniczeń wieku. Ich pomoc jest nieoceniona – podkreśla Iwona Pawelec, koordynatorka wolontariatu w Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pracownicy i wolontariusze hospicyjni starają się zapewnić pacjentom domowe warunki życia. – Dlatego też celebrujemy wydarzenia, będące składnią radości i wzruszeń naszych dni. Dzięki otwartości serc grup muzycznych, wokalistów, muzyków z Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna, młodzieży szkół podstawowych i licealnych, klubów seniora i wielu innych, nasi podopieczni mogą doświadczać radości i wzruszeń podczas koncertów, przedstawień, wydarzeń przygotowanych w ogrodzie hospicyjnym, sali dziennego pobytu i kaplicy hospicyjnej. To dzięki otwartości i hojności ludzkich serc możemy stawiać czoło wyzwaniom tak skomplikowanej codzienności, poprawiać komfort w jednoczesnym połączeniu ze skupieniem się na jakości i poczuciu wartości życia naszych podopiecznych – powiedziała Iwona Pawelec.
Dodajmy, że pacjenci hospicjum stacjonarnego mają zapewnioną możliwość całodobowego towarzyszenia im przez osoby najbliższe. Poza tym pacjenci mają zawsze możliwość modlitwy, refleksji w kaplicy hospicyjnej św. Brata Alberta. Mogą również poprosić o rozmowę kapelana hospicyjnego lub psychologa, który udziela wsparcia pacjentom i ich najbliższym. W hospicjum znajduje się 8 sal 1, 2 i 3-osobowych. Sale pacjentów odzwierciedlają bardziej pokoje domowe niż sale szpitalne. W ten sposób stwarzana jest domowa atmosfera, która sprzyja lepszemu samopoczuciu oraz przystosowaniu się do nowego otoczenia.
Przy hospicjum działa również Ośrodek Wsparcia dla Osieroconych. Celem spotkań jest dostarczenie członkom emocjonalnego wsparcia w atmosferze akceptacji i pomocy, jaką jest możliwość wypowiedzenia się czy posłuchania innych osób, będących w podobnej sytuacji życiowej. Pozwala to oswoić cierpienie, ułatwiając tym samym stopniowy powrót do codziennego życia bez bliskiej osoby.
Opieka hospicyjna dla chorego i jego rodziny jest bezpłatna. Koszty funkcjonowania hospicjum w części pokrywane są z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozostałą część środków hospicjum uzyskuje od przedsiębiorców, instytucji oraz indywidualnych darczyńców. Od wielu lat bezcenną formą wsparcia hospicjum jest pomoc podatników. Dlatego zarząd hospicjum zwraca się z gorącą prośbą o wsparcie i przekazanie 1,5% swojego serca, czyli 1,5% swojego podatku. Zebrane środki pozwolą godnie chronić życie pacjentów aż po jego kres.