Reklama

Świat

Moneta 10 euro ze św. Teresą

Ministerstwo Skarbu w Hiszpanii wybiło srebrną monetę o wartości nominalnej 10 euro, upamiętniającą 500. rocznicę urodzin św. Teresy od Jezusa – poinformował o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD z karmelitańskiego klasztoru w Wadowicach. Moneta, której towarzyszy specjalny certyfikat, cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów i stale wzrasta jej cena na aukcjach w sieci internetowej.

[ TEMATY ]

św. Teresa z Lisieux

Archiwum Niedzieli

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważąca 27 gr., posiadająca średnicę 40 mm, i wybita w ilości 7,5 tys. egzemplarzy, moneta przedstawia na swym awersie podobiznę św. Teresy z księgą i gęsim piórem w ręku, według obrazu Piotra Pawła Rubensa, przechowywanego w „Kunsthistorisches Museum” w Wiedniu. Z lewej strony postaci św. Teresy wygrawerowano dużymi literami napis „Santa Teresa de Jesús 1515-2015” oraz półkolisto „Espana 2015”. Na rewersie umieszczono natomiast reprodukcję awileńskiego pomnika "Cuatro Postes" (Czterech Słupów), wzniesionego – jak podaje tradycja – w miejscu, w którym wuj Francisco de Cepeda udaremnił świętej i jej bratu Rodrygowi ich dziecinną wyprawę do kraju Maurów, aby tam ponieść męczeństwo. Z prawej strony pomnika zamieszczono symbol hiszpańskiej mennicy królewskiej („M” zwieńczone koroną), a u jego stóp nominał monety: „10 euro”. Moneta, której towarzyszy certyfikat, cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów. Stale wzrasta jej cena w sieci internetowej. Obecnie waha się ona na wysokości ok. 70 dolarów.

Ávila rozpoczęło obchody 500. rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa w marcu br. Z tej okazji otwarto Międzynarodowe Schronisko dla Młodych Pielgrzymów. Do rodzinnej miejscowości świętej przybywają pielgrzymi z kraju i z zagranicy.

Św. Teresa z Avila, nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką, urodziła się 28 marca 1515 r. w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, a zmarła 4 października 1582 r. w Alba de Tormes w Hiszpanii). To mistyczka, karmelitanka, pisarka i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za jego reformatorkę. Gałąź zreformowaną nazywa się Karmelitami Bosymi. W 1622 r. została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. W 1970 r. papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-06-19 19:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ząbkowice Śląskie. Święci są zawsze pośród nas

[ TEMATY ]

św. Teresa z Lisieux

Ząbkowice Śląskie

wprowadzenie relikwii

ks. Krzysztof Herbut

Kacper Krukowski

Ks. proboszcz Krzysztof Herbut podczas powitania księży z Górnego Śląska

Ks. proboszcz Krzysztof Herbut podczas powitania księży z Górnego Śląska

W czwartkowy wieczór 13 lipca w kościele św. Anny odbyło się uroczyste wprowadzenie i instalacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Michała Archanioła

[ TEMATY ]

nowenna

św. Michał Archanioł

Agata Kowalska

Nowennę do św. Michała Archanioła rozpoczyna się 20 września i odmawia przez kolejne 9 dni aż do święta świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (29 września).

Nowennę odmawia się w następujący sposób:
CZYTAJ DALEJ

Estonia/ Premier: zdecydowaliśmy o złożeniu wniosku w sprawie uruchomienia art. 4 NATO

2025-09-19 19:41

[ TEMATY ]

Estonia

pixabay.com

Breaking News

Breaking News

Estonia zdecydowała się złożyć wniosek w sprawie uruchomienia konsultacji na podstawie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego w związku z ingerencją rosyjskich myśliwców w estońską przestrzeń powietrzną - przekazał w piątek premier Estonii Kristen Michal we wpisie na platformie X.

Trzy rosyjskie myśliwce MiG-31 wleciały w piątek rano w przestrzeń powietrzną Estonii w pobliżu wyspy Vaindloo na Zatoce Fińskiej i pozostawały tam przez około 12 minut.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję