Reklama

Niedziela Łódzka

Kobieca strona Kościoła

Wspólnoty kobiet w Kościele są fantastyczne! Nie dajcie sobie wmówić, że są niepotrzebne – mówił do kobiet abp Grzegorz Ryś.

Niedziela łódzka 10/2023, str. V

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Justyna Kunikowska

Obecność kobiet świeckich i konsekrowanych

Obecność kobiet świeckich i konsekrowanych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi odbyły się rekolekcje wielkopostne dla Duszpasterstwa Kobiet Archidiecezji Łódzkiej, które prowadził metropolita łódzki. Rekolekcje rozpoczęły się Mszą św., po której pasterz archidiecezji wygłosił konferencję, odnosząc się do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Wielki Post. – Bardzo chciałbym, abyście przeżyły to, że Bóg was zaprasza do relacji ze sobą i że Kościół jest wtedy po myśli Bożej, jak was zaprasza do relacji z Bogiem, na spotkanie z Nim. Nie chodzi o to, że wiara mężczyzn jest trudniejsza, a kobiet łatwiejsza albo że mężczyźni w swojej wierze stoją przed wielkimi wyzwaniami, a kobiety małymi. Każdy i każda z nas mamy swoje wyzwania w wierze, trudności, ale też jest tak, że Bóg żadnej naszej relacji nie traktuje jako zwyczajnej, oczywistej, o co nie miałby ochoty zabiegać. Jest zakochany w każdym i każdej z nas, i zaprasza nas do relacji – podkreślił abp Ryś.

Reklama

W drugim dniu, po wspólnej Eucharystii, łódzki pasterz powiedział o Bożym przemawianiu do każdego człowieka. – Papież mówi, że post jest czasem łaski, o ile słuchamy Jezusa. Jak można Go słuchać? Na trzy sposoby: słuchać słowa w liturgii, słuchać Jezusa w siostrach i braciach potrzebujących oraz słuchać w siostrach i braciach w Kościele. Są ludzie, których nie słuchamy, co najwyżej słuchamy pobłażliwie, ale w takim kluczu: „wychowam cię, poprowadzę cię, odpowiem ci”. A jeśli w pytaniach tej najmłodszej jest głos Jezusa? Jeśli Jezus mówi głosem tej nowicjuszki? Myślę, że przez wiele dziesiątków lat tak też było z kobietami. W kobietach w Kościele nie rozpoznaje się Jezusa, jak one mówią o tym, co w Kościele ważne. Ale Jezus mówi, że mocno utożsamia się z tym, kto jest ostatni. Jest bardzo ważne pytanie, kogo słuchamy w Kościele i czy widzimy Jezusa, który jest przemawiający w tych najmniejszych, takich, których my uważamy za najmniejszych, ustawiamy ich w kolejce jako ostatnich. Jezus świetnie się czuje w tym gronie – podkreślał hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po nauce rekolekcyjnej odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W związku z tym, że był to pierwszy piątek Wielkiego Postu, a więc dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego, kobiety i wszyscy obecni na modlitwie powierzali w intencjach osoby pokrzywdzone.

Kolejne spotkania w ramach rekolekcji wielkopostnych dla kobiet odbędą się 23 i 24 marca w kościele św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim. W tych dniach konferencję poprowadzą siostry zakonne – Judyta i Anna Pudełko.

2023-02-28 13:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga męskości

Niedziela toruńska 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Beata Patalas

Spotkanie było inspiracją dla wielu słuchaczek

Spotkanie było inspiracją dla wielu słuchaczek

Czy męskość jest cechą wrodzoną, czy może trzeba ją nabyć? Jakie cechy powinien mieć prawdziwy mężczyzna i gdzie szukać wzorców?

Na te pytania odpowiedział o. Maciej Ziębiec, redemptorysta, dobrze znany toruńskiemu duszpasterstwu akademickiemu, , 22 listopada na spotkaniu wspólnoty kobiet „Stworzona” w parafii św. Józefa w Toruniu. Na spotkanie przybyło wiele młodych kobiet, które zaciekawił temat: „Męskość – czym jest?”.
CZYTAJ DALEJ

Proboszcz z Siedlisk po wypadku na Węgrzech: rodziny potrzebują modlitwy i dobrego słowa

2026-08-17 16:27

[ TEMATY ]

Węgry

wypadek autokaru

PAP/EPA/ZOLTAN MATHE

Trzy osoby z parafii w Siedliskach koło Rzeszowa na pewno zginęły w wypadku polskiego autokaru na Węgrzech; los czwartej osoby nie został jeszcze ostatecznie potwierdzony - powiedział KAI proboszcz parafii pw. św. Józefa w Siedliskach ks. Krzysztof Kochanowicz. Jak podkreślił, wiadomość o tragedii była dla mieszkańców parafii szokiem, a rodziny ofiar potrzebują przede wszystkim modlitwy i wsparcia. Caritas Diecezji Rzeszowskiej zadeklarowała gotowość do pomocy poszkodowanym i ich bliskim.

„Z tego, co tak na 100 proc. wiadomo, to trzy osoby zginęły. Mówi się o czwartej, ale na razie nawet najbliżsi nie wiedzą, bo jeszcze nie wszystkie ofiary zostały zidentyfikowane” - powiedział KAI ks. Kochanowicz. Jak dodał, początkowo pojawiały się informacje o pięciu ofiarach z Siedlisk, jednak według jego wiedzy jedna z tych osób nie pochodziła z tej miejscowości.
CZYTAJ DALEJ

Kuba: kryzys dotyka również kościoły - brakuje hostii do odprawiania Mszy świętych

2026-08-17 19:45

[ TEMATY ]

Kuba

Hostia

Karol Porwich/Niedziela

Kryzys gospodarczy i energetyczny na Kubie ma bardzo konkretne konsekwencje dla życia liturgicznego w parafiach. Trudności w dostępie do mąki, potęgowane przez nawracające przerwy w dostawie prądu, komplikują lokalną produkcję hostii do sprawowania Mszy świętej i udzielania wiernym Komunii świętej. W odpowiedzi na tę sytuację Kościół katolicki w Kostaryce wysłał na Kubę 20 tys. niekonsekrowanych hostii.

Według "Eco Católico", tygodnika Kościoła katolickiego w Kostaryce, o. Ricardo Cerdas Guntanis, zastępca sekretarza Konferencji Episkopatu Kostaryki, potwierdził wysyłkę hostii wyprodukowanych przez piekarnię konferencji episkopatu, która zazwyczaj zaopatruje diecezje i parafie tylko w tym kraju. Na Kubie odebrał je o. José Araya, redemptorysta, który przez kilka lat pełnił posługę duszpasterską w Kostaryce. Hostie będą konsekrowane na Kubie przez kapłanów podczas Mszy świętych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję