Reklama

Niedziela Sandomierska

Zasłużeni obywatele jak nowi

Ławeczki: prof. Pawłowskiego i wójta Słomki poddano renowacji.

2022-11-15 13:50

Niedziela sandomierska 47/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

UM Tarnobrzeg

Ławki upamiętniają osoby zasłużone dla miasta

Ławki upamiętniają osoby zasłużone dla miasta

Stojące w centrum Tarnobrzega przy placu dr. Antoniego Surowieckiego dwie charakterystyczne, kamienne ławki, z postaciami osób, które wpisały się w historię Tarnobrzega – prof. Stanisława Pawłowskiego oraz wójta Dzikowa Jana Słomki – poddano renowacji. Piaskowiec, z którego są wykonane, odzyskał naturalny kolor. Odtworzono także drewniane siedziska. – Te dwie ławeczki to swoiste pomniki przypominające postaci, które nierozerwalnie związane są z Tarnobrzegiem, które tworzyły historię naszego miasta. Stan kamiennych ławek wymagał prac renowacyjnych, a obok dużych, poważnych inwestycji, naszym zadaniem są także działania mające na celu odnowę miejsc pamięci i upamiętnień – mówił Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Kamienne ławeczki w przestrzeni miejskiej funkcjonują już od dziesięciu lat. Pierwsza „ławeczka Jana Słomki”, wójta Dzikowa, chłopskiego działacza społecznego i gospodarczego w Galicji powstała w 2012 r. w 170. rocznicę urodzin i 80. rocznicę jego śmierci, w 100 lat od pierwszego wydania Pamiętników Włościanina autorstwa zasłużonego wójta. Z tej okazji Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2012 „Rokiem Jana Słomki”. „Ławeczka prof. Stanisława Pawłowskiego” powstała w 2013 r. w 60. rocznicę odkrycia polskich złóż siarki, a upamiętnia zarówno samego odkrywcę, wybitnego naukowca, geologa, geofizyka, którego badania zapoczątkowały powstanie Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, jak też odkrycie tarnobrzeskich złóż. Rzeźba przedstawia postać profesora siedzącego na nasypie siarki, trzymającego w dłoniach pierwszą wydobytą bryłę tego surowca. Ławeczka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa – Oddziału Tarnobrzeg, które sfinansowało jej wykonanie. Obydwie ławki są autorstwa artysty plastyka Krzysztofa Kołka, a wykonane są z piaskowca. Przeprowadzone w ostatnich dniach prace renowacyjne wykonywane były pod nadzorem artysty, a polegały na umyciu i zaimpregnowaniu ławeczek specjalistycznymi środkami do kamienia. Przy okazji odtworzono też zniszczone przez wandali drewniane siedziska. Prace stolarskie wykonał tarnobrzeski rzemieślnik Bogusław Kowalczuk. Koszt renowacji wyniósł 3343 zł.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Docenieni przez specjalistów

Niedziela sandomierska 41/2022, str. II

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

UM Tarnobrzeg

To już kolejna nagroda dla miasta

To już kolejna nagroda dla miasta

W Sejmie RP odbyła się debata ekspertów Flu&Covid-19 Forum 2022.

Spotkanie w parlamencie było okazją do przyznania nagród i wyróżnień. Tytuł Flu Fighter w zakresie profilaktyki grypy i COVID-19 otrzymał Tarnobrzeg. – Statuetkę i tytuł otrzymaliśmy nie za ilość wykonanych szczepień, ale za całokształt działań podjętych na rzecz promocji profilaktyki szczepień. W tym roku oceniano zarówno działania profilaktyczne dotyczące grypy, ale pamiętajmy, że poprzedni sezon grypowy był szczególnie trudny ze względu na współwystępującą z nim pandemię SARS-CoV, więc oceniano także promocję profilaktyki COVID-19 – mówił Dariusz Bożek, prezydent miasta. Nagrody wręczał prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Forum Flu&Covid-19, to debata niezależnych ekspertów w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którzy przedstawiają pozytywne skutki szczepień przeciw grypie i COVID-19. Jest to największe spotkanie w Polsce przedstawicieli instytucji publicznych, samorządowców, ekspertów medycznych, podczas którego przedstawiane są pozytywne skutki szczepień przeciw grypie i COVID-19. Miasto Tarnobrzeg posiada już tytuł Lidera oraz Eksperta w profilaktyce grypy.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję