Prezentuje ona chronologicznie koronowane i rekoronowane wizerunki Maryi, przez Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszym z tych wizerunków był rekoronowany – czyli koronowany powtórnie – obraz Bogarodzicy Unitów w Chełmie Lubelskim w 1946 r., a ostatnim figura Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, którą prymas ukoronował w 1980 r.
Jest więc mowa o obrazach i figurach Matki Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wystawa jest prezentacją malarską 47 wizerunków, a powstała z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i jego członkini Helenie Kupiszewskiej. Malarką, która podjęła się przedstawienia tych wszystkich wizerunków, jest Bożena Aleksy. W jednym z wywiadów mówiła o kulisach powstania tych obrazów: – Zainspirowała mnie Helenka Kupiszewska, która w Rzymie, w Domu Polskim zajmowała się zbiorami papieskimi. Ponieważ malowałam obrazy do kościołów, ona znała moje prace, zaproponowała mi namalowanie tych obrazów. Malowałam je 5 lat. Powstało ich 47. Było to trudne często dlatego, że nie było dobrych kopii. Musieliśmy jeździć po sanktuariach i prosić, aby w archiwach księża wyszukiwali dla nas obrazki. A wtedy często z malutkich obrazków, trzeba było robić powiększenie i z tego malować, takie były trudności – wspomina.
Dla samej parafii jest to sposób na duchowe przygotowanie się do kolejnego wydarzenia. – Obrazy rozłożyliśmy w naszej świątyni. I była to dla nas piękna okazja do przygotowania się do wprowadzenia relikwii błogosławionego Prymasa Tysiąclecia do naszej parafii – mówi ks. Paweł Oskwarek proboszcz parafii.