SONDAŻ
Pragnienie dzieci
Prawie połowa Polaków najbardziej chciałaby mieć dwoje dzieci (46%), a trójkę – 22%. Ponad jedna piąta młodych Polaków nie planuje w ogóle potomstwa – wynika z nowych badań CBOS. Wyniki wskazują, że większą liczbę dzieci preferują osoby religijne o przekonaniach centrowych lub prawicowych, które nie mają wysokich dochodów. Brak chęci posiadania potomstwa deklarują natomiast najczęściej niewierzący o poglądach lewicowych i o wysokich dochodach. Wychodzi na to, że bogactwo częściej prowadzi do trudno zrozumiałej niechęci do posiadania dzieci, a przecież teoretycznie osoby o największych dochodach najłatwiej mogą zapewnić dzieciom wszystko. Może to o takich m.in. sytuacjach myślał papież, kiedy mówił, że diabeł wchodzi w człowieka przez kieszeń.
ARCHIDIECEZJA GDAŃSKA
Nowy biskup
Kościół w Polsce ma nowego biskupa. 20 sierpnia w katedrze oliwskiej święcenia biskupie przyjął ks. Piotr Przyborek, 46-letni kapłan, biblista, gdańszczanin, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Ksiądz dr Piotr Przyborek został biskupem pomocniczym w archidiecezji na Wybrzeżu. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa św. Pawła z Listu do Rzymian: „Jesteśmy dziećmi Bożymi”. Należy do grona najmłodszych polskich biskupów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
DROCHLIN
Druga pustelnia w diecezji kieleckiej
Reklama
Biskup Jan Piotrowski poświęcił 14 sierpnia drugą pustelnię w diecezji kieleckiej, zbudowaną przez wkraczającą na drogę formacji pustelniczej Agatę, i przewodniczył Mszy św. z tej okazji, sprawowanej w kaplicy pustelni. Jest to niewielki domek wzniesiony według koncepcji kandydatki, z pomocą m.in. jej bliskich. Będzie się ona zajmowała pisaniem ikon i być może drobnym rękodziełem, niekolidującym z życiem pustelniczym. Pustelnia znajduje się na terenie parafii Drochlin k. Koniecpola.
Trudno powiedzieć, żeby życie pustelnicze było kiedykolwiek nurtem masowym. Nie można również powiedzieć, że to mało istotny margines Kościoła. To ważny i stale obecny nurt duchowości katolickiej. Można by przypuszczać, że służy on wyłącznie osobom, które decydują się na takie spędzenie swojego życia. Ktoś może nawet złośliwie dostrzegać w tym egoizm. Oczywiście, dla większości osób taki wybór może być zupełnie niezrozumiały przede wszystkim dlatego, że nie są powołane do życia w odosobnieniu. Chodzi o to, aby ten wybór nie tylko uszanować, ale aby dostrzec w nim niezaprzeczalną wartość, także dla społeczeństwa, bo pustelnie mają wymiar społeczny.
KANADA
Prawda czy fałsz?
„Nie wiem, czy byłam ofiarą, ale to moja historia” – stwierdziła nieznana bliżej kobieta, kiedyś stażystka archidiecezji w Quebecu, która oskarżyła kard. Marca Ouelleta, szefa Dykasterii ds. Biskupów, o molestowanie. Co zrobił kardynał? Właściwie nie wiadomo. Na pewno nie spotykał się z tą kobietą na osobności ani w węższym gronie. Widywali się przy okazji większych zdarzeń, na które zapraszano duchownego, który witał się ze wszystkimi lub z większością, a na pewno z tymi, którzy do niego podchodzili. Minęło sporo czasu, zanim kobieta uznała, że zachowanie kardynała podczas tych spotkań było dwuznaczne, i wniosła pozew. Kardynał Ouellet stanowczo zaprzeczył oskarżeniom i zapowiedział, że będzie czynnie uczestniczył w postępowaniu cywilnym, aby prawda została ustalona. Sprawa jest częścią pozwu zbiorowego złożonego przez ponad 100 osób, które twierdzą, że były molestowane przez księży lub innych pracowników archidiecezji w Quebecu (kard. Ouellet wcześniej był jej arcybiskupem). Większość spraw dotyczy rzekomego molestowania sprzed pół wieku. Sprawa będzie więc wałkowana bardzo długo ze względu na wielość wątków i czasową odległość od zdarzeń, o których ma orzekać sąd. I pewnie o to chodzi w tym ataku na kardynała, a ze względu na zajmowane przez niego stanowisko – także ataku na Kościół.