Uroczystego otwarcia i poświęcenia ścieżki edukacyjnej przeznaczonej dla uczniów dokonał kard. Gerhard Müller były prefekt Kongregacji ds. Doktryny Wiary oraz bp Krzysztof Nitkiewicz.
Boskie miejsca
W trakcie spotkania kardynał powiedział, że szkoła razem z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego życia, dobrego wychowania, a nie egoizmu. Przypomniał również, że Bóg tworząc człowieka nie zostawił go na pustyni tylko w ogrodzie, dlatego wszyscy razem mamy prawo współtworzyć takie miejsca. Kardynał Müller odnosząc się do sytuacji na Ukrainie stwierdził, że ogród przy szkole katolickiej w Sandomierzu z każdym dniem pięknieje w przeciwieństwie do tego, co czynią teraz Rosjanie na Ukrainie niszcząc wszystko.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Są potrzebne
Zaproszenie do złożenia wizyty w Sandomierzu dla kard. Gerharda Müllera wystosował bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup ordynariusz powiedział, że wizyta kardynała w szkołach katolickich ma wymiar wzmacniający pozycję tego rodzaju placówek edukacyjnych, ponieważ Kościół jest często atakowany za organizowanie szkolnictwa. Tymczasem wyniki jakie osiągają uczniowie na poziomie intelektualnym oraz czysto ludzkim świadczą o tym, że takie szkoły są potrzebne i dobrze, że tego rodzaju placówka istnieje w Sandomierzu. Tablice informacyjne do ogrodu edukacyjnego ufundował bp Krzysztof Nitkiewicz, który w trakcie uroczystości stwierdził, że obcowanie z naturą kształtuje postawy młodych ludzi. – Bóg objawia się także w przyrodzie i zlecił opiekę nad nią, a młodzi ludzie powinni się tego uczyć – mówił bp Nitkiewicz.
Przyrodnicze know how
Agata Paluch, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Liceum im. św. Królowej Jadwigi w Sandomierzu powiedziała, że przyroda to jedna z dziedzin, dzięki której młodzież może się rozwijać i czerpać nowe doświadczenia, stąd pomysł na rozwój przyszkolnego ogrodu. – W tym miejscu będą mogły odbywać się lekcje przyrody, lekcje wychowawcze i inne. Uczniowie będą tu spędzać czas na przerwach w ciepłe dni. Ogród jest dostępny dla wszystkich, nie tylko dla uczniów i nauczycieli – mówiła dyrektor. Na ustawionych wzdłuż ścieżki tablicach edukacyjnych uczniowie mogą przeczytać m.in. o ziołach z lasu i ogrodu, interesujących krzewach, drzewach oraz o zwierzętach mieszkających w różnych miejscach. Została także zorganizowana ścieżka sensoryczna, której poszczególne odcinki zostały wysypane szyszkami, korą, kamieniami, drewnianymi krążkami oraz piachem.