Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił ks. Tomasz Folga – dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. O oprawę muzyczną zadbał ks. prof. Paweł Sobierajski – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych. Modlitewnemu skupieniu towarzyszyły fragmenty „Małej Mszy uroczystej” Gioacchino Rossiniego w wykonaniu: Chóru Mieszanego Klaster, Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przygotowanych przez Łukasza Łobodę oraz Zespołu Wokalnego i kwartetu Solistów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, przy fortepianowym akompaniamencie dr Mirelli Malornej-Konopki i prof. Grzegorza Biegasa, pod batutą prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.
– W wielkopostny czas wyrzeczeń wspinamy się na szczyt Bożej Golgoty, pod stopy krzyża, który jest znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa dobra nad złem. Przynosimy nasze uwielbienia, dziękczynienia, przebłagania i prośby. Pośród nich tę, którą przed Najwyższego zanoszą wierni na całym świecie. Błaganie o pokój w ludzkich sercach, o pokój w rodzinach, społeczeństwach, narodach, o pokój między narodami – powiedział ks. Paweł Sobierajski, pomysłodawca i współorganizator modlitewnego spotkania. Dodał że w sposób szczególny „solidarni z Ukrainą” chcemy wołać z tego zagłębiowskiego wzgórza o ustanie bratobójczej wojny, o pokojowe rozwiązanie sąsiedzkiego konfliktu. – Prosimy o ustanie napaści siejącej zniszczenie i śmierć, która pochłonęła już tyle niewinnych istnień ludzkich. Z całą mocą apelujemy o szacunek dla życia, szczególnie osób nieletnich, chorych, słabych, bezbronnych. Do naszych Różańców, litanii, koronek i postów, do czuwań, pielgrzymek, wyrzeczeń i ofiar, składek i darów obecni tu artyści chcą dzisiaj dołączyć swoją śpiewaną modlitwę jako oręż niezwykły i jakże skuteczny w duchowym szturmowaniu niebios. Niech ta żarliwa modlitwa popłynie na Ukrainę, do każdego zakątka tej udręczonej ziemi i niech umocni wiarę walczących ze złem, niech pokrzepi ich nadzieję na rychłe zwycięstwo dobra; niech pomoże wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy potrzebującym odnieść poprzez miłość triumf nad nienawiścią. Oby w tym sąsiedzkim kraju, w Europie i na całym świecie ustały czym prędzej wszelkie działania wojenne, a zapanowały pokój i zgoda. Ludzka zgoda i Chrystusowy pokój – zaapelował kapłan.
W homilii ks. Tomasz Folga podkreślił wielką ofiarność mieszkańców naszej diecezji. – Odkąd jestem dyrektorem sosnowieckiej Caritas nie mieliśmy jeszcze zbiórki środków finansowych, która byłaby w tak wyjątkowy sposób potraktowana przez naszych diecezjan. Na ten moment, choć środki wciąż jeszcze spływają, jest to ponad 400 tys. zł zebrane na pomoc dla uchodźców. Fundusze z całej naszej ojczyzny będą się przekładać na pomoc bieżącą, ale również będą służyć w programach długofalowych, bo wiemy, że będzie to niezbędne – powiedział szef Caritas. Wymienił także niektóre z inicjatyw pomocowych, które zostały podjęte przez sosnowiecką Caritas. – Nie było w ostatnich dziesięcioleciach takiego poruszenia i zaangażowania wspólnot parafialnych, duszpasterzy, wiernych, którzy każdego dnia spieszą z pomocą tym, którzy trafili do naszego kraju, ale także i tym którzy pozostali tam, gdzie toczy się wojna. Wysłaliśmy już kilka transportów z pomocą humanitarną. Tony żywności trafiają do tych, którzy są w potrzebie. Ale nie tylko żywność wysyłamy. Są to także środki chemiczne, jak również śpiwory, koce, wszystko, co jest potrzebne. Polska i Polacy jako chrześcijanie wypełniają swoje chrześcijańskie powołanie miłości z wielkim zaangażowaniem – zaznaczył ks. Tomasz Folga.
Pomóż w rozwoju naszego portalu