Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądź nam przykładem swojego męstwa!

W 2021 r. parafia bł. Karoliny Kózkówny w Rzeszowie przeżywała jubileusz 25-lecia swego istnienia.

Niedziela rzeszowska 12/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Dariusz Gąska

Świątynia została ukończona w 2007 r.

Świątynia została ukończona w 2007 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia, pod wezwaniem drugiej patronki diecezji, powstawała wraz z nowym osiedlem budującym się w zachodniej części miasta. Jest ona przykładem wielkiego zaangażowania wiernych, ale i siły wspólnototwórczej, jaką generuje powstanie parafii na nowym osiedlu.

Historia powstania

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku rozwój Rzeszowa znacząco przyspieszył. Miasto zaczęło się poszerzać, powstawały nowe dzielnice mieszkaniowe. Na osiedlu Krakowska Południe w 1985 r. powstała parafia Świętej Rodziny. Plany budowy nowego osiedla dalej na zachód, pomiędzy Staroniwą a Przybyszówką sprawiły, że zaczęto myśleć o potrzebach duszpasterskich jego mieszkańców. Dlatego bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, dekretem z dnia 10 listopada 1995 r. powołał tutaj parafię bł. Karoliny Kózkówny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W związku z tym, że trwała jeszcze budowa nowego osiedla, decyzja ta miała przede wszystkim na celu stworzenie warunków do zorganizowania podstawowych struktur parafialnych. Prace organizacyjne trwały kilka lat. W tym czasie m.in. pozyskano działkę budowlaną pod przyszły kościół. Faktyczne zaistnienie tej parafii nastąpiło w 1998 r. Najpierw, 24 sierpnia, objął ją pierwszy proboszcz ks. Jan Krynicki, następnie określono szczegółowo jej terytorium, a wreszcie w ciągu niespełna miesiąca, od 15 października do 21 listopada, wzniesiono tymczasową kaplicę, którą poświęcił bp Kazimierz Górny, nadając jej wezwanie bł. Karoliny Kózkówny.

Tymczasowy charakter kaplicy zadecydował o szybkim podjęciu decyzji o budowie trwałej świątyni parafialnej. Wkrótce rozpoczęto wstępne przygotowania do jej realizacji. Najpierw architekci Marcin Smoczeński i Maciej Łobos oraz konstruktor Stanisław Syrek opracowali projekt kościoła. Następnie w 1999 r., po spełnieniu wymogów administracyjnych, otrzymano pozwolenie na jego budowę. Świątynię wzniesiono w latach 2001-2007. Równocześnie prowadzono budowę parafialnego Centrum Duszpasterskiego im. bł. Karoliny i św. Floriana oraz plebanii. Dziś wszystkie te obiekty są ukończone, w pełni wyposażone w niezbędną infrastrukturę i służą wspólnocie. Na terenie parafii od 2005 r. funkcjonuje Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Pijarek im. Pauli Montal.

Architektura i wyposażenie

Budynek kościoła o nieregularnych kształtach ma wiele płaszczyzn wzajemnie się przecinających. Pomimo to, jego bryła jest scalona. Główne drzwi wejściowe wykończono ozdobną blachą miedzianą. Wnętrze kościoła jest funkcjonalne, a układ ławek jest amfiteatralny, co pozwala wiernym na lepsze przeżywanie liturgii. W kościele jest kaplica, oddzielona kruchtą od całości świątyni, dzięki czemu adoracja Najświętszego Sakramentu możliwa jest w dowolnym czasie.

Reklama

Wnętrze jest estetyczne, a wszystkie elementy harmonijnie dobrane. Wystrój przygotował prof. Kazimierz Rochecki. Posadzka w całym kościele jest granitowa, podobnie jak wiele elementów wykończenia wnętrza. Ołtarz, ambonka, chrzcielnica i nastawa ołtarzowa są także z granitu, a w centralnym punkcie każdego z tych elementów jest wstawka alabastrowa podświetlana od wewnątrz.

Nastawa ołtarzowa jest w formie wzgórza Golgoty, gdzie w podstawie tej sceny znajduje się tabernakulum, a na zwieńczeniu jest duży krzyż pasyjny, pod którym znajdują się figury Matki Bożej i św. Jana. Zamknięcie tej sceny stanowią postacie: bł. Karolina z jednej strony i św. Floriana z drugiej. Kamień węgielny wmurował bp Kazimierz Górny 18 czerwca 2006 r. Poświęcenie świątyni odbyło się 10 czerwca 2007 r. Konsekracji kościoła i ołtarza dokonał także bp Kazimierz Górny 18 listopada 2012 r.

Kapłani

Budowniczym kościoła i pierwszym proboszczem parafii jest ks. dr Jan Krynicki. Kapłan ten przez 24 lata organizował od podstaw życie duchowe i modlitewne nowej parafii oraz zajmował się budową kościoła i zaplecza duszpasterskiego. Od 1999 r. do 2011 r. pełnił funkcję kapelana Wojewódzkiej Straży Pożarnej Województwa Podkarpackiego, a od 2011 r. pełni posługę kapelana krajowego Straży Pożarnych. W parafii obecnie pracują: ks. Marian Godek, który jest kapelanem Szpitala MSWiA w Rzeszowie, ks Paweł Płaziak, ks. Michał Piętka, ks. dr Mateusz Rachwalski oraz ks. płk. Tomasz Anisiewicz. W parafii pracowało 15 księży wikariuszy.

Powołania

Z parafii pochodzą: ks. Robert Śliwa, ks. Mariusz Mariuszyc oraz br. Jakub Drzewicki, jezuita.

Duszpasterstwa

Reklama

W parafii rozwija się kult bł. Karoliny Kózkówny. Każdego 18. dnia miesiąca odbywa się nowenna ku czci patronki wraz z modlitwą o jej kanonizację. Ponieważ proboszcz parafii jest krajowym duszpasterzem Straży Pożarnej, przy parafii integruje się Duszpasterstwo Strażaków RP, a w kościele szerzony jest kult św. Floriana. Popularnością cieszy się też nabożeństwo fatimskie, które odbywa się każdego 13. dnia miesiąca od maja do października.

Parafia bł. Karoliny powstała na nowym osiedlu, dlatego we wspólnocie jest duża liczba dzieci i młodzieży. Duszpasterze od początku kładli nacisk na duszpasterstwo dzieci i młodzieży. W parafii działa wiele grup duszpasterskich i stowarzyszeń katolickich. Są tutaj Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Światło-Życie, kręgi Domowego Kościoła, Rada Duszpasterska, Róże Różańcowe (6), Stowarzyszenie bł. Karoliny, Parafialny Zespół Caritas, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, parafialny chór Caroliceantus, schola i grupa biblijna, Duszpasterstwo Straży Pożarnych.

W parafii jest centrum duszpasterskie, gdzie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i imprez kulturalnych. Przy centrum działa świetlica parafialna, która dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy, obejmuje opieką dzieci z osiedla. Parafia organizuje także zimowy i letni wypoczynek dla uczniów, m.in. w formie półkolonii.

Z okazji 25-lecia parafii ukazała się Księga Jubileuszowa pod redakcją ks. Jana Krynickiego, która jest ciekawym dokumentem powstawania nowej parafii i jej żywotności na nowym osiedlu Rzeszowa.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Rita „wybrała” to miejsce

Niedziela wrocławska 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Kościół Podwyższenia Krzyża Pańskiego i sanktuarium św. Rity w Smolnej

Kościół Podwyższenia Krzyża Pańskiego i sanktuarium św. Rity w Smolnej

Każdego 22. dnia miesiąca do Smolnej przybywa wielu pielgrzymów z różnych stron Polski. Odwiedzają oni sanktuarium św. Rity i modlą się przez wstawiennictwo świętej patronki.

Smolna to miejscowość niedaleko Oleśnicy na terenie parafii NMP Częstochowskiej w Ligocie Małej. Kościół w tej wsi znajduje się w pięknej lokalizacji, na niewielkiej górce. Stąd też miejsce to jest bardzo urokliwe, a ludzie bardzo gościnni, czego od wielu lat doświadczają pielgrzymi idący na Jasną Górę w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Dawniej pątnicy przechodzili tylko przez Smolną, a obecnie mają tam postój.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Oblat o. Andrzej Juchniewicz został skazany na 13 lat więzienia na Białorusi

2025-05-05 11:07

[ TEMATY ]

kapłani

pixabay.com

Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie (diecezja witebska) na Białorusi ojciec Andrzej Juchniewicz został skazany na 13 lat więzienia - poinformowała Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Przekazała, że wyrok nie jest prawomocny. Zapowiedziano wniesienie apelacji.

Ojciec Andrzej Juchniewicz został zatrzymany przez władze Białorusi 8 maja 2024 r. wraz ze współbratem Pawłem Lemechą posługującym w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie koło Witebska. Rzecznik zgromadzenia o. Paweł Gomulak w rozmowie z PAP poinformował wówczas, że obaj zatrzymani księża mają obywatelstwo białoruskie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję