Hanna Chrzanowska została beatyfikowana w 2018 r. Jest świecką błogosławioną, pielęgniarką, patronką pielęgniarek, służby zdrowia i tych, którzy podejmują dzieła miłosierdzia. Swoje życie kształtowała w oparciu o regułę św. Benedykta i zasadę „Módl się i pracuj”.
12 grudnia 2021 r. w parafii św. Józefa w Rzeszowie-Zwięczycy odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, której przewodniczył bp Kazimierz Górny. We Mszy św. wzięły udział przedstawicielki służby zdrowia, które w procesji wniosły relikwie błogosławionej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W kazaniu bp Górny zwrócił uwagę, że w tym roku Kościół w Polsce otrzymał trzech przewodników w osobach błogosławionych: kard. Stefana Wyszyńskiego, m. Róży Czackiej i ks. Jana Machy. Do naszych przewodników należy także zaliczyć bł. Hannę Chrzanowską. Biskup przedstawił sylwetkę błogosławionej, podkreślając jej zaangażowanie nie tylko w kształceniu przyszłych pielęgniarek, ale przede wszystkim jej pracę na rzecz opuszczonych, samotnych, pozostawionych często bez opieki materialnej, a także duchowej, chorych. Przywołał również słowa kardynała Wojtyły, wypowiedziane podczas jej pogrzebu: „Dziękujemy Bogu za to, że byłaś wśród nas taka, jaka byłaś, z tą Twoją wielką prostotą, dobrocią, z tym wewnętrznym spokojem, a zarazem z tym wewnętrznym żarem, że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze, zwłaszcza tego, które mówi: «Błogosławieni miłosierni»”. Ksiądz biskup przypomniał także, że bł. Hanna Chrzanowska jest autorką rachunku sumienia pielęgniarki.
Jak podkreślił kaznodzieja, wprowadzenie jej relikwii do parafii św. Józefa w Rzeszowie-Zwięczycy jest związane z tym, że ks. Ludwik Krupa, proboszcz, jest diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych.
W Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii (nr 237) czytamy między innymi, że „Różne formy ludowej czci dla relikwii świętych (…) powinny być praktykowane z wielką godnością i wynikać z prawdziwej wiary”. Mamy nadzieję, że ta forma pobożności przyczyni się nie tylko do pogłębienia wiary, ale będzie impulsem do troski o tych, „od których wszyscy odwracali wzrok” (P. Zuchniewicz).