Reklama

Niedziela Małopolska

30 lat z Bratem Albertem

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. odprawionej z okazji 30-lecia parafii św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie.

Niedziela małopolska 48/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

parafia alberta

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Okrągła rocznica powstania parafii to zawsze wielka radość

Okrągła rocznica powstania parafii to zawsze wielka radość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rocznicowe poprzedziły w nowotarskiej wspólnocie misje parafialne. „To czas szczególnej łaski, którą daje nam Pan Bóg. To także dobra okazja do podziękowania za 30 lat istnienia naszej parafii” – mogliśmy przeczytać w zapowiedzi misji tuż przed ich początkiem.

Przez cały czas akcji modlitewnej parafianom towarzyszyły relikwie dzieci fatimskich św. Franciszka i Hiacynty. Całość inicjatywy związana była z Matką Bożą i darem Różańca. W ostatnim dniu, poprzedzającym uroczystość 30-lecia, księża poświęcili parafię Sercu Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nauczyciel człowieczej mądrości

Same obchody zgromadziły dużą liczbę wiernych. – Dzień, w którym parafianie goszczą pasterza swego Kościoła, jest dniem wielkiej radości i momentem dziękczynienia za 30 lat istnienia parafii. Gościmy w naszej wspólnocie pasterza naszego kościoła. Kochani, mamy za co Panu Bogu dziękować – powiedział już na samym początku proboszcz ks. Franciszek Rembiesa. Przypominał on także bogatą historię kościoła, wspominając trud, który włożyli parafianie, by świątynia mogła powstać.

Reklama

Życzenia z okazji okrągłego jubileuszu złożył parafianom burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. – Składam podziękowania za te 30 lat wysiłku pracy duszpasterskiej, ale też materialnej, żeby ta parafia tak właśnie wyglądała. Wszystkim parafianom życzę, aby taki gospodarz, taki proboszcz był na Niwie jeszcze przez długie lata i dla nas wszystkich – dla was i dla miasta, pracował i służył swoją wiedzą, doświadczeniem, ale też roztropnością, której księdzu proboszczowi nie można odmówić. Wszystkim Szczęść Boże – życzył burmistrz.

– Wystarczy mieć wyobraźnię miłosierdzia, by dostrzec jak wielu wśród nas jest biednych nie tylko w wymiarze materialnym, lecz także duchowym – mówił w homilii arcybiskup, nawiązując do patrona parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego. Stwierdził, że święty z Krakowa to niezwykły mistrz i nauczyciel człowieczej mądrości. – Brat Albert został ogłoszony patronem waszej parafii również po to, by uczyć was mądrości każdego dnia – powiedział abp Jędraszewski do licznie zebranych wiernych.

Dodał, że wszyscy parafianie muszą mieć w sobie troskę, aby skarby mądrości przekazywać kolejnym pokoleniom, które będą przybywać do tej świątyni. – Niech święty patron waszej wspólnoty nieustannie wstawia się za wami – powiedział parafianom i dodał: – Każdy z nas jest stworzony na Boży obraz i podobieństwo, i w twarzy każdej i każdego z nas jest odblask Boga – zapewnił metropolita.

Reklama

Brat Albert zauważał w biednych ludziach zatarte piękno Boga i robił wszystko, by ono znów zajaśniało. Z jego posługi zrodziło się Zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek, które od tamtych czasów z wielkim poświęceniem posługują biednym. Arcybiskup porównał także słowa Jezusa do aktualnej sytuacji na świecie, gdy pandemia spowodowała śmierć setek tysięcy ludzi. – Każdy z nas musi być przygotowany na to, że zostanie wezwany, by stanąć przed Bogiem i zdać rachunek ze swego życia – podkreślił.

Rodzinna radość

– 30-lecie parafii to dla nas wielka radość, szczególnie że związana jest także bezpośrednio z naszą rodziną. Moja żona była jednym z pierwszych dzieci, które przyjęły w naszej wspólnocie parafialnej sakrament Pierwszej Komunii św. – mówi w rozmowie z Niedzielą p. Kamil uczestniczący z rodziną w świętowaniu jubileuszu.

– To niezwykłe, że parafia, w której pierwszy raz przyjęłam Pana Jezusa, a także sakrament bierzmowania, ma już 30 lat. Jestem bardzo wdzięczna Panu Bogu za ten wielki dar. Parafia św. Brata Alberta jest moim drugim domem – dodaje żona naszego rozmówcy, p. Joanna.

Małżonkowie zwracają także uwagę na wielką inspirację, jaką czerpią od patrona swojej parafii. – Święty Brat Albert patronuje naszej rodzinie. W życiu staramy się, pewnie często nieudolnie, naśladować naszego świętego opiekuna. Imponuje nam jego wielkie serce i umiejętność rezygnacji ze swoich planów, marzeń i ambicji, na rzecz niesienia miłosierdzia. Każdego miesiąca staramy się znaleźć czas, aby choć chwilę pobyć z tymi, którzy potrzebują naszego wsparcia, a przede wszystkim czasu. Oni najbardziej na świecie pragną zauważenia, poczucia, że są dla kogoś ważni. Święty Brat Albert uczy nas, aby im to dawać – mówią zgodnie małżonkowie.

Reklama

W uroczystościach 30-lecia parafii uczestniczyli wspólnie ze swoimi dziećmi – Weroniką i Kubą. – Nasza parafia ma już 30-lat, to całkiem sporo, ja mam dopiero 8 – mówi z uśmiechem córka Kamila i Joanny. – A ja 6! – dodaje z krzykiem Kubuś.

Trud parafian

Początki parafii świętego Brata Alberta sięgają lat 80. ubiegłego stulecia. Początkowo, staraniem proboszcza parafii św. Katarzyny ks. Mieczysława Łukaszczyka, w miejscu aktualnej parafii powstał dom katechetyczny, w którym miała być prowadzona katecheza dla dzieci z pobliskich szkół.

Sam kościół został zbudowany dzięki ofiarności i zaangażowaniu wiernych. Wiele prac wykonywali parafianie. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał w 2000 r. – Roku Wielkiego Jubileuszu – kard. Franciszek Macharski.

„Przy naszej parafii działa kilka grup, zrzeszając w swoich szeregach ludzi w różnym wieku. Zaczynając od najmłodszych dzieci ze szkoły podstawowej, które uczestniczą w spotkaniach Małego Apostoła, przez młodzież z Grupy Apostolskiej oraz Liturgicznej Służby Ołtarza aż po ludzi dorosłych i seniorów, których zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniach wspólnoty czytania Pisma Świętego oraz spotkaniach Rycerstwa Niepokalanej” – czytamy w opisie na stronie parafii św. Brata Alberta.

Członkowie grup parafialnych są aktywni, szukają także nowych dróg ewangelizowania. Młodzież ze wspólnoty Grupy Apostolskiej zainicjowała tzw. adoracje pierwszopiątkowe, które sama prowadzi. Młodzi ludzie przygotowują rozważania i ubogacają liturgię śpiewem.

Jedną z ważniejszych wspólnot w parafii, jest także grupa ministrantów i lektorów. „Bez niej nie ma pięknej liturgii oraz uroczystych ceremonii. To grupa, która stoi najbliżej ołtarza. W naszej parafii jest wielu lektorów i ministrantów, którzy poświęcają swój czas dla Boga, służąc Mu. Jest to ich piękne świadectwo, na które spoglądają parafianie uczestniczący w Eucharystii” – wskazują duszpasterze parafii.

Kilka dni temu w Nowym Targu odbył się turniej LSO w halową piłkę nożną, który wygrała właśnie drużyna złożona z reprezentantów kościoła św. Brata Alberta, co stało się idealnym prezentem na 30-lecie parafii. „Nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce w rozgrywkach piłki nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach” – czytamy na facebookowym profilu parafii.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat „głosu z Torunia”

Niedziela toruńska 51/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

Joanna Kwiatkowska

Uczestnicy rocznicowego spotkania

Uczestnicy rocznicowego spotkania

– Niech nie zamilknie „Głos z Torunia” – mówił ks. kan. Jan Kalinowski 7 grudnia podczas Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Suski, dziękując Bogu za 20 lat istnienia diecezjalnego dodatku „Niedzieli” i dobro, które dokonało się za pośrednictwem tygodnika

Żył człowiek, który był głosem wołającego na pustyni. Prorok – św. Jan Chrzciciel, poprzednik Jezusa – stał się znakiem dla redaktorów, współpracowników i osób, które na wiele sposobów współdziałały i współdziałają z „Głosem z Torunia” z różnych regionów diecezji, dla sióstr pasterek, alumnów WSD wraz z rektorem ks. kan. prof. dr. hab. Dariuszem Zagórskim, wicerektorem ks. Leszkiem Stefańskim, reprezentantów częstochowskiej redakcji. Wszyscy pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego dziękowali Bogu za 20 lat istnienia dodatku. Pamiętali w modlitwie o nieobecnych: ks. inf. Ireneuszu Skubisiu, honorowym redaktorze naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Lenie Maryks, Czesławie Jarmuszu i Marii Major oraz Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej „Niedzieli”, a dla siebie prosili, by byli wiernymi świadkami Ewangelii. Spotkanie było dla nich źródłem radości.
CZYTAJ DALEJ

Francja: rośnie liczba podpaleń kościołów

2025-02-04 12:35

[ TEMATY ]

Francja

https://polskifr.fr

Według danych francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w ubiegłym roku o 30 proc. spadła we Francji liczba aktów agresji wymierzonych w chrześcijan. Drugi rok z rzędu rośnie natomiast liczba podpaleń i grabieży kościołów.

Według raportu przygotowanego przez jeden z wydziałów francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, liczba incydentów wymierzonych w chrześcijan spadła we Francji o 10 proc. w roku 2024 r. w porównaniu z rokiem wcześniejszym, a liczba odnotowanych przypadków wyniosła 770. Wzrosła natomiast liczba pożarów, kradzieży i prób podpaleń, do których doszło w kościołach i budynkach sakralnych.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za zmarłych biskupów i rządców Kościoła Zielonogórsko-Gorzowskiego

2025-02-04 22:04

[ TEMATY ]

modlitwa za zmarlych biskupów

modlitwa za zmarłych rządców

katedra Gorzów

Karolina Krasowska

W tym roku przed procesją błagalną modlitwa będzie zanoszona szczególnie za drugiego ordynariusza śp. ks. prałata Tadeusza Załuczkowskiego

W tym roku przed procesją błagalną modlitwa będzie zanoszona szczególnie za drugiego ordynariusza śp. ks. prałata Tadeusza Załuczkowskiego

Biskupi, kapłani i wierni 4 lutego zgromadzili się w gorzowskiej katedrze na wspólnej modlitwie za zmarłych Pasterzy Kościoła Zielonogórsko-Gorzowskiego. Szczególną modlitwą otoczono drugiego ordynariusza śp. ks. prałata Tadeusza Załuczkowskiego.

W gorzowskiej katedrze 4 lutego została odprawiona Msza św. z procesją błagalną do grobów zmarłych biskupów i rządców Kościoła Zielonogórsko-Gorzowskiego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję