Turcja
Podminowany dialog
Dekretem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana losy Hagii Sophii podzielił tym razem kościół Świętego Zbawiciela na Chorze, od 1948 r. aż do chwili obecnej mający status muzeum, w którym pierwsze piątkowe modlitwy miały miejsce 21 sierpnia.
Decyzja władz tureckich spotkała się z protestem hierarchów Kościoła greckokatolickiego i wywołała wzrost napięcia między Turcją a Grecją. Prezydent Grecji, Katerina Sakellaropoulou, napisała na Twitterze, że przekształcenie w meczet słynnej świątyni, która od kilkudziesięciu lat pełniła funkcję muzeum, jest aktem prowokacji władz państwowych Turcji, który podminowuje dialog międzyreligijny i międzykulturowy. W oficjalnym stanowisku greckie MSZ podkreśliło, że decyzja tureckich władz w sprawie kościoła na Chorze jest „kolejnym wyzwaniem dla ludzi wierzących na całym świecie, ale także dla wspólnoty międzynarodowej, która otacza szacunkiem pomniki kultury człowieka”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rozczarowanie decyzją prezydenta Erdogana o przekształceniu dwóch znanych kościołów muzeów w Stambule w meczety wyraził też Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola.
Reklama
Pierwszy kościół w tym miejscu wybudowano w IV wieku. Znajdował się poza murami miejskimi, stąd jego nazwa: „Kościół za murami” lub „Kościół na wsi”, czyli właśnie Chora. Obecnie istniejący kościół pochodzi z XI wieku, a znajdujące się w nim mozaiki i freski są niepowtarzalnymi dziełami sztuki. Istnieją obawy, że zostaną one ponownie ukryte, tak jak stało się to w 1511 r., kiedy kościół po raz pierwszy zamieniono na meczet.
Margita Kotas
Betlejem
Remont dobiega końca
Koronawirus pokrzyżował plany renowacji Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Pierwotnie miały się one zakończyć właśnie w tym roku, kiedy to Betlejem jest kulturalną stolicą krajów arabskich. Włoski archeolog Giuseppe Alessandro Fichera zapewnia jednak, że zakres wykonanych już prac jest ogromny. Rozpoczęto je od remontu dachu; druga istotna interwencja dotyczyła fasady bazyliki, a następnie zajęto się odrestaurowywaniem wystroju świątyni – m.in. mozaik z czasów krucjat, kolumn i malowideł ściennych. Ostatni etap restauracji objął mozaiki na posadzce, które pochodziły jeszcze z czasów pierwszej bazyliki wybudowanej za cesarza Konstantyna. Przy okazji remontu przeprowadzono w bazylice badania archeologiczne.
m.k.
Sport i wiara
Jezus w Lidze Mistrzów
Gwiazdor futbolu David Alaba świętował zwycięstwo Bayernu Monachium w tegorocznej Lidze Mistrzów w koszulce z hasłem nawiązującym do Jezusa. Tym gestem austriacki piłkarz nigeryjskiego pochodzenia, występujący na pozycji obrońcy w niemieckim klubie Bayern Monachium, po raz kolejny podkreślił znaczenie wiary w jego życiu.
Gdy po zwycięstwie 1:0 w rozegranym w Lizbonie 23 sierpnia finałowym meczu Ligi Mistrzów z Paris Saint-Germain, jego koledzy z drużyny nałożyli koszulki z napisem: „Champions of Europe 2020”, Alaba włożył koszulkę ze swoim życiowym motto: „Moją siłą jest Jezus”.
Reklama
David Alaba jest członkiem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Ma opinię człowieka głęboko wierzącego i często przyznaje się publicznie do swojej wiary.
m.k.
Papież do Polaków
Pod matczyną opiekę
Zwracając się do Polaków podczas audiencji generalnej w Pałacu Apostolskim, papież Franciszek nawiązał do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Wezwał również do modlitwy za ludzi cierpiących.
– Drodzy bracia i siostry, dziś Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Czarnej Madonny z Częstochowy. Nosząc w sercu żywe wspomnienie mojej wizyty w tym sanktuarium, cztery lata temu, przy okazji Światowych Dni Młodzieży, jednoczę się dziś z tysiącami pielgrzymów, którzy gromadzą się tam razem z Episkopatem Polski, aby zawierzać siebie samych, rodziny, naród i całą ludzkość Jej matczynej opiece – powiedział papież. – Módlcie się do Najświętszej Matki, aby wstawiała się za nami wszystkimi, a zwłaszcza za tymi, którzy na różne sposoby cierpią z powodu pandemii, i by przyniosła im pocieszenie. Proszę, módlcie się także za mnie – dodał.
m.k.
Dokument
Film o prymasie
Reklama
8 września o godzinie 21.00 TVP 1 wyemituje film dokumentalny Ojciec i Pasterz – Kardynał Stefan Wyszyński. To unikalne dzieło poświęcone osobie i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Prace nad jego realizacją trwały prawie 3 lata. Twórcy przejechali tysiące kilometrów, odbyli dziesiątki rozmów, spotykali się głównie z osobami, które znały prymasa osobiście. Z czasem te rozmowy rozszerzono także o osoby, które spuścizną Prymasa Tysiąclecia zajmują się zawodowo. Po pokazie filmu w siedzibie Arcybiskupów Warszawskich kard. Kazimierz Nycz powiedział, że jest to jeden z najlepszych filmów, jakie o prymasie powstały.
Producentem filmu jest firma Aurel, a jego reżyserem Piotr Górski.
Red.
Kościół w akcji
Potrzebni wolontariusze
Z apelem do zgromadzeń męskich o zgłaszanie wolontariuszy, którzy pomogliby w domach opieki społecznej w całym kraju z powodu trwającej epidemii COVID-19 zwrócił się ponownie o. Janusz Sok, redemptorysta, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Na jego wcześniejszy, kwietniowy apel odpowiedziało kilkudziesięciu zakonników i zakonnic, którzy pracowali potem m.in. w Bochni, Jeleniej Górze czy Kaliszu.
Zakres oczekiwanej pomocy obejmuje zazwyczaj codzienne czynności, takie jak: mycie, kąpanie, ubieranie, czesanie, karmienie, ścielenie łóżka, zmiana bielizny pościelowej, zmiana pampersów, utrzymywanie czystości w pokojach i innych pomieszczeniach.
m.k.
Z Twittera papieża Franciszka
W naszych sercach zawsze powinniśmy mieć „święty niepokój” w poszukiwaniu prawdziwego dobra, którym jest Bóg.
KEP
Nowy rzecznik Episkopatu
Czasy nie są łatwe, a Kościół będzie musiał w najbliższym okresie mierzyć się z różnymi trudnymi pytaniami i wyzwaniami. Obecnie obserwujemy dużą polaryzację w społeczeństwie, wzrost wrogości do Kościoła, a także odchodzenie wiernych od Kościoła. To są poważne problemy, nad którymi Kościół w dzisiejszych czasach musi reflektować – powiedział nowy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak, jezuita.
Reklama
Ksiądz Leszek jest doktorem nauk humanistycznych, medioznawcą, kierownikiem Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej Akademii Ignatianum w Krakowie, a wcześniej był kierownikiem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Posługuje się kilkoma językami obcymi, m.in.: biegle angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.
Na pytanie o rolę mediów, zwłaszcza katolickich, odpowiedział: – W panoramie różnych mediów, należących do kogoś i spełniających określoną rolę, musimy odnaleźć to, co jest prawdą. To jest trudne zadanie, ale dla ludzi, którzy szukają, którzy potrafią słuchać, oglądać i czytać, to w tej panoramie można znaleźć prawdę.
Ksiądz Leszek zastąpił na stanowisku rzecznika KEP ks. Pawła Rytel-Andrianika.
m.k.