Ojciec Święty do Polaków
Rodzina Ulmów przykładem wierności Bogu
Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów, a szczególnie organizatorów wystawy, otwartej wczoraj na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum, poświęconej polskiej rodzinie Ulmów, która została rozstrzelana w czasie II wojny światowej przez niemieckich nazistów za ukrywanie Żydów i niesienie im pomocy. W kontekście rozważań o Dekalogu niech ta wielodzietna rodzina sług Bożych, oczekujących na beatyfikację, będzie dla wszystkich przykładem wierności Bogu i Jego przykazaniom, miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności. Wszystkim wam z serca błogosławię. RV
Audiencja generalna, 28 listopada 2018 r.
Wywiad z papieżem Franciszkiem
Siła powołania
Reklama
Światowa premiera książki „Siła powołania” – wywiadu, który z papieżem Franciszkiem przeprowadził Fernando Prado CMF, odbyła się 3 grudnia br. w kilkunastu krajach Europy i obu Ameryk, m.in. we Francji i Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Polsce, Brazylii, Argentynie i USA. Franciszek opowiada w książce o życiu Kościoła. Wskazuje źródła, z których czerpie on swą siłę i swój sens, o trudach i wyzwaniach dnia dzisiejszego, a także o bliższej i dalszej przyszłości stanu zakonnego i duchownego. Jak twierdzą wydawcy, mówi szczerze i głęboko. Nie uchyla się przy tym od rozmowy na tematy trudne: mówi o klerykalizmie, konfliktach, które są nieodłączną częścią każdej rzeczywistości, o pokusie aktywizmu, triumfalizmie, ale też o radości i swoim zakochaniu w Jezusie. Polski przekład książki „Siła powołania” ukazał się nakładem Wydawnictwa św. Wojciecha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Red.
Audiencja Generalna
Dekalog wzywa do nawrócenia
Papież Franciszek zakończył 28 listopada br. cykl katechez dotyczących Dekalogu. Wskazał, że Dekalog jest wezwaniem do nawrócenia, by zyskać nowe serce, w którym może zamieszkać Duch Święty. Wówczas dostrzegamy obecność w nim Jezusa, a Duch Święty pobudza nasze serce, umieszczając w nim pragnienia, które są Jego darem, dążnościami Ducha. – Patrząc na Chrystusa, widzimy piękno, dobro i prawdę. A Duch Święty rodzi takie życie, które idąc za tymi Jego dążeniami, wyzwala w nas nadzieję, wiarę i miłość – powiedział Franciszek. Wyjaśnił, że „Dekalog dla nas, chrześcijan, jest kontemplowaniem Chrystusa, aby nas otworzył na przyjęcie Jego serca, Jego pragnień, Jego Ducha Świętego”.
Papież zaznaczył, że jeśli dostrzegamy w Dziesięciu przykazaniach obecność Chrystusa, stajemy się autentycznie wolni, a Dekalog przestaje być potępieniem (por. Rz 8, 1) i staje się autentyczną prawdą życia ludzkiego. – Kiedy człowiek spełnia chęć życia według Chrystusa, to otwierają się wówczas drzwi do zbawienia, które może nadejść tylko dlatego, że Bóg Ojciec jest szczodry i „pragnie, abyśmy Go pragnęli” – powiedział Ojciec Święty.
KAI
Wzruszający list
Franciszek przeprasza i prosi o przebaczenie
Jestem przerażony, kiedy pomyślę o okrucieństwie, które oszpeciło Pani twarz, upokarzając Pani godność kobiety i matki. Przepraszam i proszę o przebaczenie w imieniu społeczeństwa, które w swej wszechobecnej obojętności nie potrafi prosić o przebaczenie tych, których w codzienności obraża, poniża i marginalizuje” – to słowa z listu, które papież Franciszek skierował do mieszkanki Salerno we Włoszech – Filomeny Lamberti. Jej twarz sześć lat temu mąż z zazdrości oblał kwasem siarkowym. – To list, który troskliwie przechowuję i do którego często wracam – powiedziała Lamberti.
KAI
Z Twittera papieża Franciszka
W obliczu tragedii naszego życia powinniśmy patrzeć na to, co przed nami, ponieważ zostaliśmy odkupieni i Pan przyjdzie, aby nas zbawić.