„Konsekracja to umiejętność przyjęcia Boga, oddania siebie Bogu, by On mógł wypełnić we mnie swoje plany” - powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. odprawionej w katedrze legnickiej z udziałem osób konsekrowanych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W południe, w święto Ofiarowania Pańskiego, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem biskupa Marka Mendyka i biskupa seniora Stefana Cichego, sióstr zakonnych i zakonników, oraz świeckich osób konsekrowanych, którzy obchodzili swoje święto.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, u ojców Franciszkanów, gdzie Biskup Legnicki wygłosił katechezę o znaczeniu powołania osób konsekrowanych w Kościele. Następnie przez legnicki Rynek przeszła do katedry procesja liturgiczna.
W homilii Biskup Legnicki mówił min. o znaczeniu konsekracji w życiu człowieka. - „Kiedy Jezus został przedstawiony w świątyni, wziął ją w swoje posiadanie. Świątynia jerozolimska jest figurą tego, co stanie się z życiem człowieka. On człowieka czyni świątynią Boga, cząstką swojego Ciała. By to się mogło stać, Jezus upodabnia się do każdego z nas, wchodzi w nasze życie, bez względu na to, jakie ono jest” - mówił biskup Kiernikowski.
Reklama
Zwracając się szczególnie do osób konsekrowanych, ale też do wszystkich wiernych podkreślił, że Jezus staje przy każdym człowieku. Chce, byśmy poznali prawdę o tym, że nie musimy się bać zła, szatana, sprawcy grzechu. Uczynił to, byśmy byli wolni od lęku.
-„Jezus przyjmuje na siebie nasze słabości, lęki, grzechy. Przychodzi z pomocą tym, którzy poddani są próbom. Umieć przyjąć Boga, umieć oddać siebie Bogu, bu On mógł w nas wypełnić swoje plany - to jest konsekracja” - podkreślił kaznodzieja.
W dalszej części homilii Biskup legnicki zauważył, że aby być zdolnym do otwarcia swojego życia na działanie Boga, aby czynić swoje życie świątynią Boga, należy czerpać z daru Eucharystii: „Łamiąc chleb i pijąc z kielicha, czynimy to na Jego pamiątkę. Pozwalamy, by tajemnica Nowego Przymierza była udziałem naszego życia. Taka postawa jest konieczna, by móc stawać się znakiem jedności Kościoła i budować w sobie świątynię Boga.
Święto Ofiarowania Pańskiego było okazją do zastanowienia się nad powołaniem do służby w Kościele i służby człowiekowi. A także okazją do modlitwy w intencji osób konsekrowanych.
Podczas Mszy św. osoby konsekrowane, zarówno zakonne, jak i świeckie, odnowiły swoje śluby: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.
Warto dodać, że w diecezji legnickiej istnieje 15 zgromadzeń żeńskich i 6 męskich. Zakonnice i zakonnicy pracują min., jako katecheci, pielęgniarki, prowadzą domy dziecka, zakłady opiekuńczo lecznicze, pracują też w duszpasterstwie.