Reklama

Głos z Torunia

Jubileusz szkół

Niedziela toruńska 42/2017, str. 5

[ TEMATY ]

szkoła

jubileusz

Władysław Kościuch

Placówka otrzymała nagrody za ponadpokoleniową wartość dokonań i wieloletnie zasługi dla miasta Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego

Placówka otrzymała nagrody za ponadpokoleniową wartość dokonań i wieloletnie zasługi dla miasta Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Społeczność Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu obchodziły jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego oraz 25-lecia VIII Liceum Ogólnokształcącego. Honorowy patronat objął prezydent Torunia Michał Zaleski

Absolwenci zaproszeni na zjazd przybyli z różnych stron kraju i z zagranicy już 15 września. Na gości, którzy przyjechali spoza Torunia, czekały pokoje w internacie. Byli uczniowie mieli okazję poczuć rodzinny klimat życia internatu, który kilkadziesiąt lat temu sami tworzyli. Przybyłych witały absolwentki i jednocześnie pracownice szkoły Anna Umańska i Małgorzata Kompanowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo jako fundament

W diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu 16 września odbyła się Msza św., którą pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego koncelebrowali kapłani katecheci pracujący w szkole zarówno obecnie, jak i w przeszłości oraz kapłani absolwenci. Na początku uroczystości wszystkich zebranych gości przywitał proboszcz o. Wojciech Zagrodzki CSsR. Homilię wygłosił bp Andrzej, który mówił o fundamencie wiary, jakim jest Słowo Boże, oraz o wartości słowa, do którego szkoła jako placówka edukacyjno-wychowawcza kształtująca młode umysły przywiązuje wagę.

Reklama

Następnie dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu Urszula Przedpełska podziękowała Księdzu Biskupowi za obecność i wygłoszone słowo Boże, a kapłanom za Eucharystię sprawowaną w intencji nauczycieli i pracowników oraz absolwentów i uczniów szkoły.

Oprawę liturgiczną i muzyczną Mszy św. przygotowała młodzież pod opieką katechetów Teresy Węglikowskiej-Chachuły i o. Łukasza Barana CSsR.

W klimacie wspomnień

Po Eucharystii zebrano się w hali sportowej szkoły na oficjalnych obchodach uroczystości jubileuszu. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu Polski dyrektor Urszula Przedpełska powitała gości. Głos zabrał prezydent Michał Zaleski, który gratulował społeczności szkolnej, zapowiadając przyznanie Zespołowi Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącemu „Medalu za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze” oraz „Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Następnie Kapituła Rady Miasta Torunia i Kapituła Samorządu województwa kujawsko-pomorskiego odczytały laudacje uzasadniające nadanie szkole nagród oraz wręczyły medale za ponadpokoleniową wartość dokonań i wieloletnie zasługi dla miasta Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego.

Reklama

Ostatnim punktem oficjalnej uroczystości było przedstawienie przygotowane przez młodzież szkolną z Teatru ,,Ósemka” pod opieką nauczycielki języka polskiego Moniki Jędrzejewskiej-Gmiterek oraz występ szkolnego zespołu muzyczno-wokalnego pod batutą Łukasza Urbańskiego. Teatr „Ósemka” zaprezentował przedstawienie na temat historii Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Zdumiewająca i poruszająca do łez sztuka wprowadziła gości w klimat wspomnień związanych z latami szkolnymi absolwentów, których prowadzili wspaniali i wartościowi nauczyciele oraz wychowawcy.

Część oficjalną zakończyła dyrektor Urszula Przedpełska, zapraszając wszystkich gości na poczęstunek, a następnie absolwentów na spotkania z nauczycielami i wychowawcami. Zachęciła również do zwiedzania szkolnych obiektów. Nie zabrakło wspomnień i wzruszeń, a także zachwytu związanego ze zmianami, jakie na przestrzeni lat dokonały się i nadal dokonują w szkole.

Punktem kulminacyjnym świętowania jubileuszu szkoły był Bal Absolwenta zorganizowany w toruńskim Central Parku.

2017-10-11 13:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieni i kandydaci na ołtarze

Niedziela sandomierska 21/2017, str. 2

[ TEMATY ]

jubileusz

diecezja

Ks. Adam Stachowicz

Słowo wprowadzajace wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz

Słowo wprowadzajace wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz
Zbliżający się jubileusz 200-lecia powstania diecezji sandomierskiej jest okazją do wielu inicjatyw naukowych i duszpasterskich. Jedną z nich było sympozjum duszpastersko-historyczne w Katolickim Domu Kultury św. Józefa w Sandomierzu, podczas którego pochylano się nad osobami beatyfikowanymi i kandydatami na ołtarze z naszej diecezji i związanymi z naszą ziemią. Było ono otwarte dla wszystkich: duchownych, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. W słowie wprowadzającym bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że ludzie święci są najwierniejszymi z wiernych uczniów Chrystusa. – Ich piękno kształtowało przez wieki serca naszych przodków. Ono formuje także nas, chociaż bywamy bardzo odmienni, zaczynając od świętych, których imiona chrzestne nosimy, czy tych, od których wzięły swoją nazwę zgromadzenia zakonne. Dlatego niezależnie od walorów naukowych sympozjum potraktujmy je jako swoistą intronizację, wyniesienie niezwykłych świadków wiary, aby mogli nas jeszcze bardziej inspirować, a jeśli trzeba, to potrząsnąć naszym sumieniem – mówił biskup. – Sympozjum ma również służyć umocnieniu wspólnoty diecezjalnej. To jest zagadnienie zawsze aktualne. Otóż święci byli w czasach sobie współczesnych zwornikiem jedności Kościoła, budowniczymi komunii miłości pośród Ludu Bożego. Wystrzegali się rzeczy, które mogłyby jej zagrozić. Dla niej cierpieli, za nią umierali. Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze uczą nas jedności. A przecież żyjemy w czasach naznaczonych herezją indywidualizmu, także kościelnego i duchowego indywidualizmu. Niech więc nasze dzisiejsze spotkanie będzie manifestacją jedności, której tak bardzo pragnie Chrystus dla swojego Kościoła – podkreślał hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV rozpoczął konsystorz: trzy wskazania dla kardynałów

2026-06-26 09:28

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Watykan

konsystorz

Vatican Media

Wiara wyzwalająca od lęku, pokój jako obowiązek całej rodziny ludzkiej oraz posłuszeństwo rodzące jedność – to trzy kierunki rozeznawania, które Papież wskazał kardynałom na rozpoczęcie nadzwyczajnego konsystorza. Podkreślił również, że w Kościele prawdziwy autorytet rodzi się ze słuchania, a nie z wydawania poleceń.

Rozpoczynając nadzwyczajny konsystorz Mszą św. celebrowaną w Bazylice św. Piotra, Leon XIV przypomniał, że kardynałowie przybyli do Rzymu z różnych stron świata, niosąc w sercu swoje Kościoły lokalne, doświadczenia duszpasterskie oraz troski wiernych. Podkreślił, że wszystkie te różnorodne doświadczenia odnajdują jedność w Chrystusie – „prawdziwym krzewie winnym”, z którego Kościół czerpie życie i siłę do wydawania owoców.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję