Uroczystości rozpoczną się 29 lipca o godz. 17.00 w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (sala św. Bonawentury) od prezentacji spektaklu „Mój syn, Maksymilian” w reżyserii Marcina Kwaśnego, następnie o godz. 19.00 bp Tadeusz Bronakowski z Łomży odprawi Mszę św. Modlitewne czuwanie będzie trwać przez całą noc i zakończy się w niedzielę 30 lipca Eucharystią o godz. 11.30, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Odmówiony zostanie również akt poświęcenia się Niepokalanej.
Św. Maksymilian Maria Kolbe zachęcał, aby stać się narzędziem Matki Bożej w budowaniu królestwa Bożego. Widząc ataki masonerii na Kościół, 16 października 1917 r. założył Rycerstwo Niepokalanej (z łac. Militia Immaculatae). To międzynarodowy ruch maryjno-apostolski. Jego celem jest pogłębienie świadomego i odpowiedzialnego życia chrześcijańskiego, nawrócenie i uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej. Istotą Rycerstwa Niepokalanej jest oddanie się Matce Najświętszej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zakonnik, który w 1941 r. w obozie koncentracyjnym Auschwitz dobrowolnie zgłosił się na śmierć głodową w zamian za jednego ze współwięźniów, wskazywał na noszenie Cudownego Medalika. – Ojciec Maksymilian zachęcał do propagowania go jako obronnego, apostolskiego znaku, a także używania wszelkich godziwych środków, także nowoczesnych mediów, w przekazywaniu i głoszeniu Ewangelii – mówi „Niedzieli” o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv, mariolog z UKSW.
Droga apostolska św. Maksymiliana, idea Rycerstwa Niepokalanej, realizuje się w wielu krajach świata, parafiach, zgromadzeniach oraz instytutach męskich i żeńskich czy centrach kierowniczych. Katolickie pismo „Rycerz Niepokalanej”, założone przez o. Maksymiliana, wydawane jest w ponad 20 wersjach językowych. Powstają również ewangelizacyjne radiostacje i ośrodki telewizyjne. Do Rycerstwa Niepokalanej, w różnych formach działalności, należy obecnie ok. 3 mln członków.