Istotnym znamieniem duchowości chrześcijańskiej jest wysiłek ucznia, by upodabniać się coraz bardziej do swego Mistrza (por. Rz 8, 29; Flp 3, 10. 21). Wylanie Ducha Świętego w chrzcie wszczepia wierzącego
jako latorośl w krzew winny, którym jest Chrystus (por. J 15, 5), czyni go członkiem Jego mistycznego Ciała (por. 1 Kor 12, 12; Rz 12, 5). Tej istniejącej od początku jedności musi jednak odpowiadać droga
coraz większego upodabniania się do Niego, które winno coraz bardziej ukierunkowywać postępowanie ucznia zgodnie z "logiką" Chrystusa: "To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie"
(Flp 2, 5). Zgodnie ze słowami Apostoła trzeba "przyoblec się w Chrystusa" (Rz 13, 14; Ga 3, 27).
Jan Paweł II
(List apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 15)
17-18 lutego. W Sulejówku k. Warszawy odbyło się spotkanie Dyrektorów Diecezjalnych Dzieł Misyjnych. Podczas posiedzenia opracowano strategię duszpasterstwa misyjnego na najbliższe lata. Archidiecezję przemyską reprezentował ks. Adam Rejman z Wiązownicy, dyrektor duszpasterstwa misyjnego w archidiecezji.
20 lutego. W Katolickim Centrum Kulturalnym w Jarosławiu przy parafii Chrystusa Króla odbyły się warsztaty metodyczne Jak przeciwdziałać konfliktom międzyosobowym w klasie. Warsztaty prowadził ks. Jan Częczek.
21 lutego. W Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Przemyślu, dla nauczycieli, pedagogów szkolnych i katechetów została zorganizowana konferencja metodyczna Profilaktyka jako wspomaganie procesu wychowawczego. Konferencje przygotował Zespół Doradców do spraw Wychowania i Profilaktyki przy PODN w Przemyślu.
21 lutego. W sali Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu miał miejsce koncert Przemyskiego Chóru "Gospel", pod batutą Lucyny Rudawskiej. Występ młodych artystów był świadectwem pięknej i radosnej twórczości inspirowanej Ewangelią. Przemyski Chór powstał w roku 2000 z inicjatywy m. in. o. Lecha Dorobczyńskiego (reformata). Zespół bardzo często występuje ze znaną wokalistką Ewą Urygą.
26 lutego. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu ks. infułat Stanisław Zygarowicz celebrował Eucharystię dla wspólnot neokatechumenalnych z diecezji rzeszowskiej i archidiecezji przemyskiej. Po zakończonej Mszy św., w sali dużej na plebanii katedralnej, Ksiądz Infułat wziął udział w spotkaniu uczestników drogi neokatechumenalnej.
27 lutego. Pod hasłem Bóg bogaty w miłosierdzie, w auli Instytutu Teologicznego w Przemyślu odbył się diecezjalny finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Religijnej dla Szkół Średnich. Olimpiadę rozpoczęła Liturgia Słowa, której przewodniczył bp Stefan Moskwa. Do konkursu przystąpiło 115 dziewcząt i chłopców z 39 szkół średnich archidiecezji przemyskiej. Laureaci trzech pierwszych miejsc - Kinga Rodkiewicz (Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Sanoku - katecheta ks. Wiesław Siwiec), Justyna Janiec (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku - katecheta ks. Marek Wilk), Małgorzata Pyś (Liceum Ogólnokształcące w Dynowie - katecheta ks. Krzysztof Rzepka) - wezmą udział w ogólnopolskim finale Olimpiady, który odbędzie się w Drohiczynie (25-27 kwietnia 2003). Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy oraz książkę abp. Józefa Michalika pt. Szukającym prawdy, ze specjalną dedykacją Autora. Olimpiadę zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu we współpracy z katechetami szkół średnich.
28 lutego. Koncelebrowana Msza św. w bazylice archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, rozpoczęła finał Olimpiady o bł. ks. Janie Balickim, w ramach III Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. W finałowych zmaganiach uczestniczyło 19 gimnazjalistów, laureatów pierwszych miejsc na szczeblu archiprezbiteratów. Wiedzę olimpijczyków oceniało jury w składzie: ks. Zbigniew Suchy, przewodniczący, ks. Wacław Siwak i ks. Tadeusz Baj, profesorowie w WSD. Pierwsze miejsce zdobył Mariusz Wójcik z Gimnazjum nr 4 w Sanoku, miejsce drugie Karolina Jakucka z Gimnazjum w Giedlarowej, a miejsce trzecie Paweł Such z Gimnazjum w Krościenku Wyżnym. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali w nagrodę ośmiodniową pielgrzymkę do Rzymu i innych miast we Włoszech, ufundowaną przez metropolitę przemyskiego abp. Józefa Michalika, redakcję Niedzieli Przemyskiej i Wydawnictwo Archidiecezji Przemyskiej oraz Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne "Arka" z Krosna. Zdobywców miejsc od 4. do 6. (Jacek Bram z Gimnazjum nr 1 w Przemyślu, Paulina Piotrowska z Gimnazjum w Pobiednie, Katarzyna Gbur z Gimnazjum w Brzozowie) nagrodzono rowerami górskimi, ufundowanymi przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej i Przełożonego Domu Macierzystego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w Miejscu Piastowym. Zdobywcy kolejnych miejsc otrzymali radia i wolkmany ufundowane przez księży dekanatu leżajskiego oraz Dyrektora Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Wszystkim finalistom wręczono również pamiątkowe albumy pt. Moje Niepokalane Serce, ufundowane przez Wydawnictwo "Michalineum", medal z wizerunkiem bł. Jana Balickiego, wydanie specjalne, ufundowany przez Wójta Gminy Miejsce Piastowe Andrzeja Zajdla, pamiątkowy puchar ufundowany przez Krośnieńskie Huty Szkła i firmę "Deco Glass" z Krosna oraz książkę abp. Józefa Michalika pt. Szukającym prawdy. Konkurs prowadził ks. Paweł Nowogórski z Miejsca Piastowego, główny pomysłodawca Olimpiady, którą zorganizowali: Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym.
1 marca. W czytelni czasopism Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyły się posiedzenia Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej Archidiecezji Przemyskiej. Obradom przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Rada Duszpasterska podjęła tematykę z zakresu duszpasterskiej troski o studentów, w związku z powstawaniem nowych ośrodków akademickich w archidiecezji. Słowo wprowadzające do dyskusji przedstawił ks. dr Andrzej Chmura, duszpasterz akademicki w Jarosławiu. Rada Społeczna zastanawiała się nad działalnością charytatywną diecezjalnej Caritas. W tematykę obrad wprowadził ks. Marian Bocho, dyrektor Caritas. Jesienią bieżącego roku zaplanowano wspólne posiedzenie Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej na temat Problemy duszpastersko-społeczne wsi polskiej.
Oprac. ks. Tadeusz Biały
Z życia Seminarium Duchownego
24 lutego. Pięciu diakonów, którzy pisali prace magisterskie pod kierownictwem ks. prof. Władysława Głowy, złożyło egzamin magisterski na KUL.
25 lutego. W cotygodniowej konferencji księży przełożonych wziął udział metropolita przemyski abp Józef Michalik.
27 lutego. W seminaryjnej czytelni odbył się egzamin magisterski, do którego przystąpiło trzynastu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz jeden brat ze wspólnoty Ojców Bazylianów. Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej był prodziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś.
27 lutego. W auli Instytutu Teologicznego odbył się diecezjalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Religijnej. Wcześniej w seminaryjnej kaplicy Liturgii Słowa przewodniczył bp Stefan Moskwa.
28 lutego. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczyli solenizant dnia ks. Roman Wawro. On też wygłosił okolicznościową homilię.
28 lutego. W Auli Instytutu Teologicznego odbył się finał III Olimpiady Wiedzy Religijnej z cyklu Wielcy Polacy. Tegoroczna edycja Olimpiady dotyczyła postaci bł. ks. Jana Balickiego, byłego rektora Seminarium.
28 lutego. W ramach przygotowania do pracy w różnych grupach duszpasterskich z diakonami spotkał się ks. Stanisław Zarych. Spotkanie poświęcone było duszpasterstwu trzeźwości.
28 lutego - 3 marca. Alumni IV roku Ireneusz Drewniak i Jakub Kostrząb, przedstawiciele grupy formacyjnej Ruchu Światło-Życie działającej w Seminarium uczestniczyli w XXVIII Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Odbyła się ona w Częstochowie na Jasnej Górze.
1 marca. W czytelni seminaryjnej odbywały się spotkania Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej naszej archidiecezji. Posiedzeniom obu sesji przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski.
1 marca. W Zagórzu odbył się pogrzeb śp. Marii - mamy alumna Krzysztofa Żyły. W uroczystości pogrzebowej wzięli udział alumni kursu I wraz ze swoim wychowawcą ks. Tadeuszem Bajem.
2 marca. W ramach tzw. "Niedzieli seminaryjnej" alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odwiedzili około 130 parafii archidiecezji przemyskiej, by podziękować wiernym za ich pomoc duchową i materialną okazywaną Seminarium przemyskiemu. Alumni podczas spotkania z wiernymi odczytali podziękowanie rektora ks. Mariana Rojka:
Drodzy Dobroczyńcy Przemyskiego Seminarium Duchownego
Swego czasu postawiono Marcinowi Buberowi, znanemu żydowskiemu filozofowi, pytanie: "Gdzie mieszka Bóg?", a on wtedy odpowiedział: "Bóg mieszka tam, gdzie się Go wpuści". Na nowo wchodzimy w okres
Wielkiego Postu i wciąż na nowo trzeba nam sobie stawiać pytanie o obecność Boga w naszym życiu, o to, czy chętnie otwieramy Mu drzwi naszych serc i domów. Ten nadchodzący czas jest bardzo sposobny ku
temu, aby przyglądnąć się naszemu zbawieniu, naszej wspólnocie z Chrystusem i Jego Kościołem. W atmosferze niepowtarzalnej tajemnicy życia, męki i śmierci Chrystusa, a następnie konsekwentnie następującej
radości Wielkiej Nocy, wspólnota Wyższego Seminarium w Przemyślu życzy z całego serca pełnego nadziei paschalnego patrzenia na wszelkie radości i smutki, jakie niesie zwykła szara codzienność.
W dzisiejszą niedzielę Wyższe Seminarium Duchowne pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy naszą wspólnotę wspierają modlitwą i materialnymi datkami umożliwiając grupie 180 kleryków przygotowanie
się do kapłaństwa. To, że nie cierpimy niedostatku zawdzięczamy niezmierzonej łasce Bożej, przybierającej postać ludzkiej życzliwości. Właśnie za tę ogromną życzliwość składamy z serca płynące podziękowanie.
W 135 parafiach diecezji przemyskiej, klerycy jako przedstawiciele naszego Seminarium wyrażają swą wdzięczność za wielką życzliwość, jaką nas darzycie. Przy tej sposobności alumni mają możliwość spotkania
się z przyjaciółmi przemyskiego Seminarium, z członkami Dzieła Pomocy Powołaniom im. Błogosławionego Księdza Jana Balickiego, oraz przybliżają rzeczywistość życia seminaryjnego dzieciom, młodzieży i starszym
organizując modlitewne spotkania. Pragniemy zaprosić członków Dzieła Pomocy Powołaniom do udziału w pielgrzymce do grobu Błogosławionego Patrona i do naszego Seminarium. Pielgrzymka ta odbędzie się 25
października br. w Przemyślu. Serdecznie zapraszamy.
Człowiek, który doznaje życzliwości, dobroci, miłości i miłosierdzia winien sobie cenić otrzymane dobra. Z tej też racji pragniemy jednocześnie zapewnić Was o naszej pamięci w modlitwach i zobowiązujemy
się do tego, aby wdzięczność nasza owocowała w postaci gorliwej i ofiarnej pracy kapłanów wychodzących z Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Dziękując za wszystko życzymy Wam obfitych łask Bożych
W imieniu Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu
K. Marian Rojek - rektor
Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl
Pomóż w rozwoju naszego portalu