Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Łagiewniki

Sobota misyjna

    „Spes non confundit”, „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5) - tymi słowami z Ewangelii rozpoczyna się Bulla Papieża Franciszka, ogłaszająca Jubileusz Zwyczajny Roku 2025.

2025-01-26 19:12

Agata Schönborn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Roku Jubileuszowym 2025 i w Roku św. Siostry Faustyny, w Sobotę Misyjną 18 stycznia br. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach wierni modlili się w papieskiej intencji na styczeń: „ Módlmy się, aby zawsze respektowano prawo emigrantów, uchodźców i wszystkich dotkniętych konfliktami wojennymi do edukacji, koniecznej dla zbudowania lepszego świata”.

Modlono się też o zdrowie dla papieża Franciszka oraz w innych intencjach. Spotkanie modlitewne rozpoczęło się w Godzinie Miłosierdzia, następnie odmówiona została w kilku językach Koronka do Bożego Miłosierdzia, odmówiono również Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i sprawowana była Eucharystia. Rozważania do Godziny Miłosierdzia przygotował ks. dr hab. Bogdan Zbroja z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, pełniący też posługę w Światowym Centrum Kultu Bożego Miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o. Nikodem Gdyk OFM, który jest Komisarzem Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce, którego główna siedziba jest przy klasztorze św. Kazimierza w Krakowie przy ul. Reformackiej 4.

Reklama

Ojciec prof. dr hab. Celestyn Paczkowski OFM w homilii powiedział: - Umiłowani w Chrystusie Panu, siostry i bracia, z pewnością zauważyliśmy, że często jesteśmy pouczani o naszej wierze i postępowaniu jako chrześcijanie. Ludzie niechętni Kościołowi potrafią doskonale mówić, jak powinno wyglądać życie chrześcijańskie czy nasze czyny.

Ten sam schemat stosowany jest również w kwestii emigrantów i uchodźców w Europie. Nawet politycy, często z dala od Kościoła, argumentują, że korzenie Europy są chrześcijańskie, więc powinniśmy przyjmować wszystkich emigrantów. Mówią, że to przecież chrześcijański obowiązek i nauka płynąca z miłosierdzia.

Ale zastanówmy się chociaż przez chwilę, moi drodzy, jak w rzeczywistości postrzegamy tę kwestię emigrantów. W jaki sposób rozumiano tę prastarą i uniwersalną zasadę gościnności i jak ją praktykowano, ponieważ to może stanowić wskazówki dla nas. Biblijne podstawy przyjmowania przybyszy można łatwo znaleźć w Starym Testamencie. Wędrowiec przychodzący lub proszący o gościnę i pomoc przypominał naród wybrany i jego poszczególnych przedstawicieli. Historia sprawiła, że Żydzi stali się przez długie stulecia wędrującym narodem Boga, pozbawionym ojczyzny, żyjącym w diasporze.

Dlatego przybyszy należało przyjąć, potraktować z należną uwagą i zrozumieniem, czyniąc to w imię Boga, który, jak mówi Księga Powtórzonego Prawa, miłuje cudzoziemców. Wzmianki o statusie wędrowca, pielgrzyma czy obcego przybysza znajdują się w historii patriarchów Starego Testamentu. Powołanie Abrahama stało się wzorem człowieka wiary jako wędrowca, pielgrzyma, zdążającego do celu wskazanego przez Boga.

Reklama

Abraham, ojciec wierzących, był również wzorem właściwego przyjęcia przybyszów. Wierzący w Chrystusa o tym pamiętali, ponieważ w Liście do Hebrajczyków, które było pierwszym czytaniem, znajduje się przestroga: „Gościnności nie zapominajcie!”.

Niektórzy, nie wiedząc o tym, aniołów gościli. Chrześcijanie, postrzegając się jako wędrowców i przybyszów na świecie, byli świadomi konieczności przyjęcia tułacza i podróżnego. Słowa Chrystusa z Ewangelii, „byłem przybyszem, a przyjęliście mnie”, naznaczały chrześcijańską praktykę miłosierdzia.

Chrystus nie odrzucał nikogo, jak słyszeliśmy w Ewangelii, celników, grzeszników. Tego również oczekuje od swoich uczniów. Tak postrzegano zasadniczą intencję uczynku miłosierdzia, by przyjmować przybyszów jako nakaz Ewangelii.Chrześcijanie powtarzali zdanie przypisywane Tertulianowi, autorowi z III wieku: „Jeśli ujrzałeś swego brata, zobaczyłeś swego Pana”.

Moi drodzy, kończąc to nasze rozważanie, spójrzmy na współczesność: migracja i pobyt poza ojczyzną mają różne przyczyny. Mogą wynikać z przymusu o charakterze ideologicznym, politycznym, ekonomicznym lub z powodu krwawych konfliktów. Dlatego to, co dotyczy emigracji, uchodźców, przesiedleńców, nie jest wyłącznie teoretycznym czy odległym problemem. To rzeczywistość bliska nam z powodu wojny na Ukrainie i wiadomości z Bliskiego i Środkowego Wschodu. Trwające tam nieustanne konflikty powodują liczne ofiary, zniszczenia i masowe migracje ludności.

Reklama

Niezależnie od tego, czy to Palestyńczycy, Syryjczycy, Irakijczycy, Libańczycy, Jemeńczycy czy Afrykańczycy, wszyscy ci ludzie potrzebują wyciągniętej ręki i otwartych serc, aby prowadzić godne życie i ewentualnie wrócić do swojej ojczyzny. Dla nas, chrześcijan, ruch migracyjny to okazja do głoszenia i świadczenia o Ewangelii. Historie migrantów prowokują nas do wiary i miłości.

Zachęcają do podejmowania inicjatyw, by uzdrowić trudne sytuacje i odkryć plan Boga w tych przybyszach, nawet jeśli jest to powodowane niesprawiedliwością i złem. Dlatego pamiętajmy o intencji papieskiej, by modlić się o respektowanie prawa migrantów i uchodźców oraz wszystkich dotkniętych konfliktami wojennymi do edukacji, niezbędnej do budowy lepszego świata, świata Bożego.

Podczas Mszy św. śpiewał chór z USA. Wśród modlących się była s. Imelda z Timoru Wschodniego, kanosjanka, która odmawiała po polsku Koronkę do Bożego Miłosierdzia i podczas Mszy św. czytała lekcję. Warto tutaj wspomnieć, że Jubileusz jest pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, zaś Jubileusz świata misyjnego odbędzie się w październiku, w miesiącu misyjnym. Rozpocznie się w pierwszą sobotę miesiąca we wspomnienie liturgiczne św. Franciszka - 4 października, a zakończy w pierwszą niedzielę we wspomnienie liturgiczne św. Faustyny - 5 października.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić dobro, które dzieje się wokół nas

2025-01-23 08:53

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Widzimy, że Ewangelia dzisiejsza mówi wiele o wielu częściach głowy: uszach, oczach, ustach. Nic nie jest bez znaczenia – dla wiary i dla życia. Trzeba nam zabiegać o wszystko, bowiem wszystko stać się może narzędziem pomnażania dobra lub jego odbudowania, kiedy zaczyna go ubywać.

Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. W owym czasie: Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».
CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: czytanie i słuchanie słowa Bożego jest początkiem odrodzenia duchowego

2025-01-26 20:16

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Niedziela Słowa Bożego

Episkopat News

Słuchacze słowa Bożego byli jak wędrowcy, którym wreszcie było dane zatrzymać się i pić długo, bez pośpiechu ze źródła słowa Bożego. Tak oto w ludzie Bożym odradzał się kult słowa Bożego - mówił abp Stanisław Gądecki w Poznaniu w Niedzielę Słowa Bożego w nawiązaniu do słów Księgi Nehemiasza. Podkreślił, że także dziś czytanie i słuchanie słowa Bożego to początek odrodzenia duchowego.

Metropolita poznański zauważył w homilii, że słuchanie słowa Bożego wymaga nawrócenia. „Nie zostawiajmy na jutro decyzji, której Pan oczekuje od nas dzisiaj, tj. nawrócenia, przyjęcia przebaczenia, ponownego rozpoczęcia z pomocą łaski. Korzystajmy z dzisiejszego dnia, w którym Chrystus wychodzi nam na spotkanie, by nas uzdrowić i uczynić szczęśliwymi. To nasza misja, i wyjście w Duchu Świętym do braci, by głosić im Dobrą Nowinę” - mówił abp Gądecki.
CZYTAJ DALEJ

KAPŁAN MODLITWY – WSPOMNIENIE KS. KAN. BOGDANA ŻURKA

2025-01-27 11:55

[ TEMATY ]

Lubojna

śp. ks. Bogdan Żurek

Archiwum parafii św. Józefa w Częstochowie

„Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana” (Rz 14, 7). Te słowa z Listu św. Pawła do Rzymian wybrzmiały zdecydowanie mocniej niż zazwyczaj, towarzyszyły bowiem uroczystościom pogrzebowym Ks. Kan. Bogdana Żurka, które odbyły się 19 stycznia br. w parafii NSPJ w Lubojnie i 20 stycznia br. w parafii św. Józefa w Częstochowie.

W symboliczny sposób streszczają one życie i śmierć niezwykłego Kapłana, jakim był Ks. Kan. Bogdan Żurek, który odszedł do Pana w dniu 17 stycznia 2025 r. w 80 roku życia (ur. 12.04.1944 r.) i 57 roku kapłaństwa (wyświęcony na kapłana 18 czerwca 1967 r.).
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję