Reklama

Aspekty

Pięć lat posługi biskupiej

Mija właśnie pięć lat od święceń biskupich bp. Tadeusza Lityńskiego. 16 czerwca 2012 r. ks. prał. Tadeusz Lityński, ówczesny proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie, został włączony w grono następców Apostołów. W tych dniach dziękujemy Bogu za pasterskie posługiwanie naszego biskupa

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2017, str. 1

[ TEMATY ]

bp Lityński

Ks. Adrian Put

Ks. prał Tadeusz Lityński w drodze na święcenia biskupie

Ks. prał Tadeusz Lityński w drodze na święcenia biskupie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do posługi biskupiej ks. Lityńskiego powołał papież Benedykt XVI 28 kwietnia 2012 r. i mianował go biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemerinianus. Święceń biskupich, które ks. Lityński otrzymał w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie, udzielili abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, oraz bp Stefan Regmunt, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.

– Biskup musi być przygotowany do obrony wiary, ale z drugiej strony i do przyciągania do Boga ludzi zagubionych i wątpiących. Jezus zaprasza szczególnie nas, pasterzy, biskupów, aby ukazywać jasne oblicze Kościoła. Aby to osiągnąć, trzeba przemawiać z głębi serca, uaktywnić potencjał świętości i podjąć wysiłek spotkania z tymi, którzy szukają Bożego światła, by pomóc im Go znaleźć – mówił przed pięciu laty w homilii obrzędowej abp Migliore.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Tadeusz Lityński jest pierwszym ordynariuszem naszego Kościoła lokalnego, pochodzącym z grona miejscowego duchowieństwa. Do posługi biskupa zielonogórsko-gorzowskiego został powołany przez papieża Franciszka 23 listopada 2015 r. 5 stycznia 2016 r. bp Lityński odbył ingres do gorzowskiej katedry.

W okresie przed przyjęciem święceń biskupich ks. Lityński pracował jako wikariusz w parafii w Ołoboku oraz na parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie, a jako proboszcz organizował parafię w Ochli oraz pracował w parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie. Był także związany z Sądem Biskupim w Gorzowie, gdzie pełnił różne funkcje. Na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie ukończył studia specjalistyczne z prawa kanonicznego.

W polskim Kościele pełni funkcję delegata Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska.

2017-06-13 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lityński: gorzowska katedra otrzymała nowy Chrzest

[ TEMATY ]

bp Lityński

Marian Sztajner

Katedra została zanurzona w wodzie, otrzymała nowy Chrzest, ratujący ją przed śmiercią - powiedział bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej, podczas Mszy św. odprawionej jako wyraz wdzięczności za uratowanie katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim przed całkowitym spłonięciem. Ze względów bezpieczeństwa cała okolica wokół świątyni pozostaje wyłączona z użytkowania.

Ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej przyznał, że gdy ostatniej nocy widział wylewane przez strażaków hektolitry wody skojarzył ten obraz z sakramentem Chrztu świętego. - Oto katedra została zanurzona w wodzie, otrzymała nowy Chrzest, ratujący ją przed śmiercią. Wszyscy stoimy na progu śmierci, która przychodzi nagle i niespodziewanie – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ks. Chmielewskiego

2025-11-24 11:27

[ TEMATY ]

ks. Dominik Chmielewski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Dominik Chmielewski

Ks. Dominik Chmielewski

Prokuratura Rejonowa w Słupcy umorzyła śledztwo w sprawie ks. Dominika Chmielewskiego ze względu na brak znamion przestępstwa – poinformował w poniedziałek PAP prok. Piotr Wrzesiński. Pod koniec sierpnia media opisały intymną relację salezjanina z jedną z uczestniczek jego rekolekcji.

Słupecka prokuratura prowadziła śledztwo w kierunku art. 199 Kodeksu karnego, który mówi o doprowadzeniu innej osoby do obcowania płciowego, poddania się albo wykonania innej czynności seksualnej przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia. W śledztwie – jak przekazał we wrześniu PAP prok. Wrzesiński – pojawiło się nazwisko ks. Chmielewskiego.
CZYTAJ DALEJ

Oławscy "Pielgrzymi Nadziei"

2025-11-27 18:36

ks. Łukasz Romańczuk

Około 100 osób wyruszyło w pielgrzymce jubileuszowej z kościoła Miłosierdzia Bożego do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Oławie. Do pielgrzymów dołączyli także wierni z parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła wraz z księdzem proboszczem Leszkiem Woźnym.

Wśród pielgrzymów byli kapłani z parafii Miłosierdzia Bożego - ks. Zbigniew Kowal oraz ks. Tomasz Latawiec. Prowadzili oni modlitwy podczas drogi, a także ubogacali pątników słowem Bożym i refleksją na temat nadziei. Gdy pielgrzymka dotarła do domu bł. ks. Bernarda Lichtenberga, przybyłych pielgrzymów przywitał ks. Leszek Woźny, proboszcz parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. - Jesteśmy pielgrzymami nadziei i nasz pielgrzymkowy przystanek jest przy miejscu nadziei, którym jest jadłodajnia Caritas, gdzie postawimy dary, które przynieśliśmy i zachęcam do modlitwy za osoby, które potrzebują duchowego umocnienia - mówił kapłan.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję