W tym roku honorowy patronat nad konkursem objęło wałbrzyskie Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II”. Do rywalizacji przystąpili uczniowie wałbrzyskich szkół: PSP 2, ZSP 3, GZS 2, PSP 23, PSP 28, którzy przybyli ze swoimi szkolnymi opiekunami. Honorowym gościem konkursu była Beata Mucha, wiceprezes Stowarzyszenia „Ludzie Jana Pawła II”, radna miejska i muzyk.
Celem konkursu było zaprezentowanie umiejętności uczniów w zakresie obszarów edukacji polonistycznej (czytanie ze zrozumieniem, aktywne słuchanie, umiejętności językowe), matematycznej oraz sprawności fizycznej określonych w podstawie programowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uczestnicy mieli wykazać się znajomością historii życia św. Jana Pawła II, jego działalności oraz zainteresowań na podstawie książki „Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem”. Nadto uczniowie mieli zaprezentować znajomość melodii i słów „Barki”, ulubionej pieśni Papieża Polaka.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test. Drugi etap odbywał się na sali gimnastycznej. Uczniowie zespołowo wykonywali zadania polonistyczne, matematyczne powiązane z rywalizacją sportową, natomiast gość honorowy Beata Mucha przeprowadziła zadanie muzyczne dotyczące znajomości ulubionej pieśni św. Jana Pawła II „Barki”.
Reklama
Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat życia Karola Wojtyły. Po przeliczeniu punktów klasyfikacja końcowa przedstawiała się w następujący sposób:
– I miejsce zajął Gminny Zespół Szkół nr 2 z dzielnicy Stary Zdrój. Drużyna w składzie: Weronika Dobosz, Kinga Parafian i Szymon Kapuśnik przygotowany został przez katechetkę Barbarę Ignaczak. Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat życia Karola Wojtyły oraz uzyskali dobre wyniki w zawodach sportowych, zmaganiach matematycznych i konkurencjach wymagających logicznego myślenia. Wyróżnili się także najlepszą znajomością pieśni „Barka”.
– II miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 z dzielnicy Biały Kamień. Placówkę reprezentowali: Wojciech Drzyzga, Kornelia Parzych i Sebastian Guzek, przygotowani do konkursu przez katechetkę Lucynę Brożynę.
– III miejsce przypadło Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 3 (Stary Zdrój). Uczniowie: Anna Rębacz, Dominik Ochudło i Wiktor Tchorowski, przygotowywani zostali przez katechetę ks. Marcina Banaczyka.
Wyróżnienie otrzymali również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 23 z dzielnicy Nowe Miasto, którzy wystąpili w składzie: Leon Grzybowski, Krystian Martynoga i Aleksander Gryska.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28: Aleksandra Kamińska, Małgorzata Fluder i Maciej Piec jako gospodarze rywalizowali poza konkursem. Na zakończenie przedstawiciele klas starszych PSP 28 zaprezentowali montaż słowny i zaśpiewali piosenki o swoim Patronie.
Reklama
Oczywiście, dla wszystkich uczestników nie mogło zabraknąć ulubionych kremówek Jana Pawła II. Prowadzącymi konkurs były: Małgorzata Wieczorek i Katarzyna Murzacz.
Po zakończeniu VI Międzyszkolnego Konkursu Interdyscyplinarnego „Zanim Karolek został papieżem” Beata Mucha, wiceprezes Stowarzyszenia „Ludzie Jana Pawła II” powiedziała:
– Z wielka przyjemnością uczestniczyłam po raz kolejny w tym cyklicznym konkursie, popularyzującym wśród dzieci postać wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II.
Ogromną radość sprawia postawa dzieci, które z wielkim zaangażowaniem i pasją przygotowują się, a następnie uczestniczą i dają z siebie wszystko w szlachetnej rywalizacji tego konkursu. A nie był on łatwy, uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą i różnymi umiejętnościami. Zatem gratuluję odwagi, wiadomości i współpracy. Na słowa uznania zasługują, oczywiście, organizatorzy konkursu – dyrektor Urszula Karnasiewicz i pedagodzy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II, a także wszyscy katecheci przygotowujący dzieci do tego konkursu, który za zadanie ma nie tylko pogłębienie samej wiedzy o naszym umiłowanym Papieżu Polaku, ale także kształcenie postaw koleżeńskich i współpracę w grupie.
Mam nadzieję, że w kolejnych latach do konkursu zgłaszać się będzie coraz większa liczba placówek oświatowych, a wartości głoszone przez św. Jana Pawła II, zaszczepione w sercach dzieci, wydadzą w przyszłości dobry i pożądany owoc.