Wspomnienie sługi Bożej Anny Jenke
24 lutego w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie odbyło się spotkanie z okazji 27. rocznicy śmierci sługi Bożej Anny Jenke. W uroczystości uczestniczył bp Kazimierz Górny, s. Bernadetta Lipian i członkowie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Rzeszowskiej. Montaż słowno-muzyczny o życiu, latach szkolnych i pracy pedagogicznej jarosławskiej nauczycielki przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Większość nauczycieli tej placówki należy do Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke.
Poświęcenie nowej części Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Gorlicach
25 lutego bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia części dydaktycznej Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego istniejącego przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach-Gliniku. W słowie skierowanym do przybyłych gości Ordynariusz Rzeszowski mówił o tym, kim jest niepełnosprawny w odniesieniu do słów Jezusa Chrystusa i Papieża Jana Pawła II. Następnie w gorlickim Centrum Kultury zaprezentowano wystawę prac plastycznych podopiecznych ośrodka. Uroczystość uświetniła też część artystyczna przygotowana przez niepełnosprawne dzieci. W uroczystości wziął udział dyrektor rzeszowskiej Caritas, ks. Stanisław Słowik, przedstawiciele samorządów lokalnych, delegacja krakowskiego oddziału PFRON-u oraz reprezentanci Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wieczór autorski ks. Roberta Szteligi
Reklama
27 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbył się wieczór autorski ks. Roberta Szteligi. Spotkanie połączone było z promocją tomiku pt. Życie piórem pisane. Tomik zawiera kilkanaście przemyśleń Autora spisanych w formie wierszy, ilustrowanych zdjęciami. Utwory powstały w różnych miejscach Polski i Europy. Bohaterami przemyśleń są młodzi ludzie z Ruchu Światło-Życie - przyjaciele ks. Szteligi.
Sympozjum filozoficzne
27 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie odbyło się sympozjum filozoficzne pt. Błąd antropologiczny i jego konsekwencje w kulturze. Spotkanie poprowadził ks. dr Jerzy Buczek, rektor rzeszowskiego WSD. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Andrzej Sołtys, który mówił o nauce, etyce i sztuce jako dziedzinach kultury wyróżnionych przez filozofię klasyczną. Wśród zaproszonych prelegentów był też prof. dr hab. Mieczysław A. Krąpiec. Temat jego wykładu brzmiał Osoba ludzka i błędy w jej rozumieniu. Centralna część spotkania poświęcona była konsekwencjom "błędu antropologicznego" w nauce, etyce i sztuce o czym mówił prof. dr hab. Piotr Jaroszyński. Konsekwencje "błędu antropologicznego" w religii wyjaśniał ks. dr Krzysztof Bochenek. Sympozjum zakończyła dyskusja przybyłych gości.
Finał Olimpiady Wiedzy Biblijnej
Reklama
27 lutego w Instytucie im. Jana Pawła II w Rzeszowie odbył się finał diecezjalny Olimpiady Wiedzy Biblijnej. Konkurs przebiegał pod hasłem Bóg bogaty w miłosierdzie. Wzięło w nim udział 101 uczniów z 34 szkół średnich z terenu Podkarpacia. Pomimo wysokiego poziomu Olimpiady, zdecydowana większość młodych ludzi doskonale radziła sobie z rozwiązywaniem poszczególnych zadań. Pierwsze miejsce zajęła Agata Śidor z Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim, drugie miejsce przypadło Urszuli Woźniak z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Ropczycach , a trzecie miejsce zajął Dominik Bochenek z I Liceum Ogólnokształcącego w Gorlicach. Trójka najlepszych uczestników będzie reprezentować diecezję rzeszowską na finale ogólnopolskim w Drohiczynie, który odbędzie się od 25 do 27 kwietnia. Olimpiadę Wiedzy Biblijnej na szczeblu diecezjalnym przygotował ks. Andrzej Urban z Wydziału Katechetycznego Kurii.
Spotkania dyskusyjne
27 i 28 lutego w sali Duszpasterstwa Akademickiego "Szopka" w Rzeszowie odbyły się spotkania dyskusyjne. Pierwsze dotyczyło dokumentu doktrynalnego Kongregacji Nauki Wiary na temat zaangażowania katolików w działalność polityczną. Drugie spotkanie było dyskusją panelową nt. Interes państwa, interes kościoła - istota sporu. Wśród zaproszonych gości byli filozofowie i prawnicy, którzy referowali przedstawione zagadnienia.
Nominacje w diecezji rzeszowskiej
Zgodnie z decyzją ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Kazimierza Górnego 1 marca ks. prał. Józef Stanowski został mianowany proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Tyczynie; ks. kan. Jan Szczupak, dotychczasowy dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, od 1 marca pełni obowiązki Kanclerza Kurii; ks. kan. Stanisław Sznajder, proboszcz parafii Rzeszów-Przybyszówka, 2 marca został mianowany Dziekanem Dekanatu Trzciańskiego.
52. rocznica mordu przywódców "WiN"
1 marca obchodzono w Rzeszowie 52. rocznicę mordu dokonanego na przywódcach Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W ramach uroczystości członkowie rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz
Podkarpackiego Porozumienia Kombatantów Organizacji Niepodległościowych złożyli kwiaty przed symboliczną mogiłą przywódców "WiN" na cmentarzu komunalnym Rzeszów-Wilkowyja i pod tablicą pamięci pułkownika
Łukasza Cieplińskiego. Oddano też hołd żołnierzom Armii Krajowej okręgu Rzeszów.
W uroczystości uczestniczył Kazimierz Wilk, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, kombatanci i mieszkańcy Rzeszowa. Wieczorem w kościele Ojców Bernardynów odprawiona została Msza św. w intencji
pomordowanych. Uroczystość zorganizował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Podkarpackie Porozumienie Kombatantów Organizacji Niepodległościowych.
Bal charytatywny
1 marca w Trzebownisku k. Rzeszowa odbył się bal charytatywny na rzecz budowy Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży. Imprezę zorganizowała Fundacja Caritas przy współpracy firmy "Janitex" z Trzebowniska. Była to kolejna tego typu inicjatywa. Podczas balu przeprowadzono aukcję obrazów. Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane na dokończenie budowy ośrodka. W zamyśle organizatorów z pomocy medycznej będzie mogła korzystać młodzież z terenu całego Podkarpacia. Cała kwota trafi na konto Fundacji Caritas, której dyrektorem jest Marian Siwiec.