Migracje występują jako odwieczna cecha dziejów całej ludzkości” – zauważa na wstępie swojej pracy pt. „Troska pasterska o życie chrześcijańskie migranta w świetle nauczania Jana Pawła II” ks. Andrei Lysy SChr. W obszernej rozprawie autor wykracza daleko poza nurty obecnych dyskusji o migrantach, przywraca pojęcie migracji na teren teologii i przypomina o potrzebie otaczania duszpasterską opieką migrantów i ich rodzin.
Migracja – zjawisko znane już z Księgi Rodzaju – w końcu XX i na początku XXI wieku przybrała specyficzne cechy, którymi są globalizacja, masowość i coraz większa złożoność problemów. Statystyki podają, że liczba migrantów na świecie wynosi ok. 214 mln osób, a migracja stała się jednym z ważniejszych elementów życia gospodarczego i społecznego wielu państw.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Książka jest wydaną drukiem rozprawą doktorską ks. Lysego, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Mariana Graczyka SDB. Autor analizuje w niej trzy główne problemy: fenomen współczesnej migracji, zagrożenia dla rozwoju życia chrześcijańskiego w sytuacji migracyjnej oraz pastersko-moralne postulaty Jana Pawła II w trosce o zachowanie i rozwój życia chrześcijańskiego.
Pierwsza część to analiza zagadnienia migracji w aspektach: historycznym, socjologicznym i teologicznym. Wśród zagrożeń dla życia chrześcijańskiego w sytuacji migracyjnej, które autor omawia w części drugiej, są m.in. zagrożenia dla wspólnoty małżeńsko-rodzinnej, nieposzanowanie praw człowieka, zagrożenia kulturowe, zagrożenie osłabieniem i utratą wiary i moralności. Trzecia część jest najmocniej związana z zasadniczym tematem rozprawy. Autor zawarł w niej pastersko-moralne postulaty Jana Pawła II, podyktowane troską o zachowanie i rozwój życia chrześcijańskiego migrantów. Nauczanie Papieża w tej kwestii było głęboko zakorzenione w teologii, zawierało konkretne propozycje i metody działalności przydatne w pracy duszpasterskiej wśród migrantów. Autor analizuje przede wszystkim orędzia Jana Pawła II na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, jak również przemówienia skierowane do migrantów w czasie podróży apostolskich i spotkań w Rzymie. Jan Paweł II przypominał w nich o powinnościach Kościoła, instytucji państwowych i rodzin chrześcijańskich wobec migrantów. W jego przemówieniach widoczna jest szczególna wrażliwość na problemy migrantów, zwłaszcza na pomoc duszpasterską, jakiej potrzebują. Wyrazem tego są m.in. słowa Papieża, które ks. Andrei Lysy wybrał jako motto swojej pracy: „W Kościele nie ma cudzoziemców”.
Ks. Andrei Lysy SChr, „Troska pasterska o życie chrześcijańskie migranta w świetle nauczania Jana Pawła II”, Wydawnictwo Towarzystwa Chrystusowego Hlondianum, ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 647-26-47, e-mail: wydawnictwo@hlondianum.pl ; www.hlondianum.pl .