Podsumowanie Dni w Diecezji i Apel Jasnogórski prowadził Ruch Światło-Życie z ks. Jarosławem Błażejakiem, który oprócz przypomnienia roli, jaką odegrało to stowarzyszenie w czasach komunistycznych w Polsce, prowadzenia wspólnych tańców, zainaugurowanych polonezem wokół sanktuarium, zaprezentował też pantomimę, podsumowaną przez ojca duchownego WSD w Drohiczynie ks. Dariusza Kucharka. Wskazał on, że najważniejszym skutkiem tych kilku dni jest fakt, że młodzi ludzie z różnych stron doświadczyli przyjaźni, gościnności i Pana Boga. Scenka przedstawiała zaś prawdę, że tym wszystkim należy się dzielić: przyjaźnią, która będzie owocować komunikowaniem się na różne sposoby, wdzięcznością za gościnność rodzin, która będzie zapamiętana do końca życia, oraz tym, co najważniejsze – doświadczeniem Boga. Proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Piotr Wójcik przypomniał, że to sanktuarium jest domem Maryi w miejscu objawienia się Matki Bożej, ukazanej w łaskami słynącym obrazie, ukoronowanym papieskimi koronami.
Ks. Andrzej Lubowicki – koordynator ŚDM w diecezji przypomniał wszystkie miejsca, które w tym czasie odwiedzili pielgrzymi w całej diecezji. Wraz z młodzieżą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podziękował też, wręczając pamiątkowe dyplomy i pamiątki, tym, którzy przyczynili się do organizacji tych dni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ostożańskie spotkanie, na które przybyli zarówno pielgrzymi zagraniczni, jak i goszczące je rodziny, władze samorządowe, wolontariusze, sponsorzy oraz młodzież z diecezji, zakończyły adoracja Najświętszego Sakramentu, przyjęcie pamiątkowego różańca z Ziemi Świętej przed obliczem Maryi oraz Apel Jasnogórski.
25 lipca przed wyjazdem do Krakowa młodzież włoska i ukraińska oraz grupa Polaków z parafii diecezji drohiczyńskiej uczestniczyła w Eucharystii, którą w kościele parafialnym w Łochowie celebrował bp Tadeusz Pikus wraz z abp. Riccardo Fonataną z Arezzo we Włoszech i kapłanami towarzyszącymi młodzieży. Bp Tadeusz Pikus wyraził podziękowanie wraz z bp. Antonim Dydyczem księżom proboszczom i prefektom, siostrom zakonnym, katechetom i parafianom goszczącym pielgrzymów, rodzinom, które przyjęły ich do swoich domów, ks. Andrzejowi Lubowickiemu i wszystkim organizatorom, wolontariuszom, młodzieży, samorządom, domom kultury, szkołom, mediom, instytucjom, służbie liturgicznej, policji, straży pożarnej, harcerzom i innym służbom oraz dobrodziejom i sponsorom za wsparcie dzieła Światowych Dni Młodzieży.
Młodzież z zagranicy i pierwsza grupa młodzieży z diecezji drohiczyńskiej wyruszyła do Krakowa z miejscowej stacji w wypełnionym do granic możliwości pociągiem, podstawionym przez Sejmik Województwa Podlaskiego, żegnana na peronie przez księży biskupów i władze samorządowe.