Reklama

Niedziela Łódzka

Przygotowanie do ŚDM

Szukacie Jezusa, kiedy szukacie piękna

W minionych dniach archidiecezję łódzką odwiedziły delegacje z dwóch regionów Włoch. Kapłani i siostra zakonna przyjechali, by zobaczyć miejsce, w którym przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie będą gościć na Dniach w diecezji. O tym, jakie były ich wrażenia i odczucia, powiedzieli nam:

Niedziela łódzka 51/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Archiwum Wydziału Młodych

Goście z Włoch z ks. Marcinem Jarzenkowskim i ks. Przemysławem Górą, duszpasterzami młodzieży

Goście z Włoch z ks. Marcinem Jarzenkowskim i ks. Przemysławem Górą, duszpasterzami młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

S. Paola Montisci, dominikanka: Ważne jest to, że młodzi spotkają się, bo Kościół to wspólnota wiary. Zobaczyć innych młodych, którzy wierzą w te same wartości, wierzą w Chrystusa, może być dla nich okazją, aby jeszcze głębiej i wyraźniej dzielić się doświadczeniem wiary w życiu. Spotkałam się w Łodzi z ciepłym przyjęciem ze strony młodzieży, ale także doświadczyłam ich wielkiej uwagi, rozwagi i przemyśleń na to, co ich czeka. Sam sens i pomysł zorganizowania Światowych Dni Młodzieży w Polsce jest pięknym doświadczeniem wędrowania po śladach św. Jana Pawła II, tak bardzo rozkochanego w ludziach młodych. On patrzył na nich z nadzieją, zresztą cały Kościół winien stawiać ich zawsze na pierwszym miejscu, żeby nie czuli się nigdy zapomniani ani wykluczani. Wierzę, że te Światowe Dni Młodzieży będą ważne właśnie dlatego. Myślę, że papież Franciszek będzie się z tego cieszył, ponieważ on lubi wspólnotę Kościoła, która jest blisko młodzieży, która wychodzi do ludzi młodych, która przekazuje i obwieszcza radość Ewangelii. Ludzie młodzi mają ten entuzjazm głoszenia Ewangelii i należenia do Chrystusa.

Don Adelmolacovino, diecezja Tursi, Lagonegro: Wybraliśmy Łódź dzięki znajomości i przyjaźni z ks. Przemkiem. To dzięki niemu poznaliśmy to piękne miasto. Zachwycił nas także temat Dni w archidiecezji łódzkiej: „Łódź Piotrowa”. Temat odnoszący się do Ewangelii, ale także do tych słów, które wypowiedział Jan Paweł II w 1987 r. podczas swojej pielgrzymki do Łodzi, kiedy miasto Łódź stało się Łodzią Piotrową. Chcemy razem wsiąść do łodzi św. Piotra i zostać pokierowani przez papieża Franciszka razem ze wszystkimi młodymi, których jednoczy miłość, bycie razem, ale też nadzieja, ta prawdziwa nadzieja, która otwiera prawdziwy sens życia w Jezusie Chrystusie. Wybraliśmy waszą diecezję także po to, abyśmy razem z innymi młodymi mogli się zjednoczyć jako poszczególne ogniwa i w ten sposób stworzyć razem piękną sieć. Dzięki Słowu Bożemu możemy być zdolni, aby jeszcze bardziej zanurzyć się w wodach tego świata, aby móc zebrać i ponieść owoce nadziei dla całej ludzkości. Wierzę, że począwszy od tych przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży każdy z nas będzie mógł się poczuć we wspólnocie żywego Kościoła, tak jak w tych dniach doświadczamy tego żywego Kościoła dzięki temu pięknemu przyjęciu, tej wielkiej otwartości, z jaką zostaliśmy ugoszczeni. Dzięki przyjaźni, która pomimo odległości, jaka dzieli Włochy od Polski, sprawia, że czujemy się jak w domu, jak we wspólnocie Kościoła. I to nas właśnie jednoczy, bo jesteśmy otuleni przez wielką miłość pochodzącą od Jezusa Chrystusa. Jestem pewien, że wielu młodych przyjeżdżając tutaj w przyszłym roku w lipcu, doświadczy tej gościnności, tego otwarcia. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Opierając się na tych słowach, młodzi ludzie będą mogli odkryć w sobie nie tylko zwykłą grupę ludzi, ale wielką rodzinę, która podtrzymuje, karmi i umacnia każdego człowieka dobrej woli. W ten sposób młodzi ludzie swoją obecnością będą piękną odpowiedzią dla obecnego nowego tysiąclecia, w którym żyjemy.

Don Michelangelo Crocco, diecezja Tursi, Lagonegro: Kiedyś myślałem, że Kościół to starsza pani. Ale dzięki Światowym Dniom Młodzieży w 2000 r. odkryłem Kościół, który jest Kościołem młodym, młodą Oblubienicą, której bogactwem jest Jezus Chrystus. I właśnie wtedy, pamiętam, przeżyłem swoje nawrócenie. Ten entuzjazm młodych, ulice Rzymu wypełnione młodzieżą, roześmianą, szczęśliwą. Wszystko to uświadomiło mi, że Światowe Dni Młodzieży pokazują prawdziwe oblicze Kościoła. I to wielkie czuwanie nocne z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i przepiękne słowa, które do nas skierował, na które każde ludzkie serce oczekuje. Papież wtedy powiedział: „Szukacie Jezusa, kiedy szukacie piękna, szukacie Jezusa, kiedy szukacie sprawiedliwości”. To był początek nowej historii, początek mojego nawrócenia. Potem były Światowe Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 r., kiedy zdecydowałem się oddać na służbę Panu Bogu. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, czy to będzie kapłaństwo, czy jakaś inna forma życia konsekrowanego, ale byłem pewien, że poświęcę się Bogu. To był początek, ta Oblubienica wymagała z mojej strony pogłębienia, modlitwy, aby podjąć słuszną decyzję. Później był Madryt, byłem już wtedy na kilka miesięcy przed przyjęciem święceń diakonatu. Każde światowe Dni Młodzieży naznaczały w moim życiu jakiś ważny etap na drodze powołania. Życzę wszystkim młodym ludziom, aby przeżyli takie żywe spotkanie z Chrystusem, który ciągle powołuje, który ciągle zaprasza, aby pracować w Jego winnicy. Życzę, aby młodzi ludzie umieli odpowiedzieć na to zaproszenie Jezusa, aby się nie lękali, jak to często przy różnych okazjach powtarzał Jan Paweł II. Bo życie jest piękne, jeśli tylko wypełniamy ten zamysł Pana Boga, ten Jego plan, który ma wobec każdego z nas. W ten sposób Kościół jako wspólnota jest piękny, jeśli odpowiada i wypełnia w młodych ten swój zbawczy plan sprawiedliwości, miłosierdzia, radości, autentycznego oblicza kochającego Ojca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-12-16 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To był zaszczyt!

Niedziela małopolska 27/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Uczestnicy projektu nagrali też teledysk

Uczestnicy projektu nagrali też teledysk

Do chóru i orkiestry polskiej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie przesłuchano kilkaset osób. Wyłonieni szczęśliwcy spotkali się w Krakowie, by nagrać Powietrze już drga. Premiera utworu odbędzie się 24 lipca.

Polska wersja piosenki Ha pressa no ar zostanie zaprezentowana w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM. Na koncercie po raz pierwszy zaśpiewany zostanie hymn kolejnego międzynarodowego spotkania katolickiej młodzieży. Premierę będzie miał również teledysk nakręcony m.in. na Wawelu i krakowskim rynku – w miejscach związanych z osobą św. Jana Pawła II – inicjatora Światowych Dni Młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec Bruno, współbrat papieża Leona XIV

2025-07-09 15:24

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Foto archiwum o. Bruno Silvestrini

Ojciec Bruno Silvestrini pochodzi z włoskiego regionu Marchii (Marche). Urodził się w cieniu bazyliki Matki Bożej z Loreto, w małej miejscowości Porto Recanati. W tym to miejscu Fryderyk II Szwabski, wnuk Fryderyka Barbarossy, zbudował zamek, aby bronić skarbca Świętego Domku w Loreto. Dlatego jego miejscowość jest silnie związana z kultem Madonny, a on jest zakochany w Maryi Dziewicy. Przez okno swojego domu, mógł z daleka oglądać kopułę maryjnego sanktuarium. Nawet teraz, za każdym razem kiedy wraca do domu i widzi kopułę bazyliki w Loreto, jego serce się raduje.

Ten augustianin, wyświęcony w 1981 roku, po piastowaniu różnych stanowisk w Kościele i w swoim zakonie, jest dziś Zakrystianem Papieskim (po włosku funkcja ta nazywa się: custode del Sacrario Apostolico) i współpracuje z Biurem Celebracji Liturgicznych Papieża. Łączą go bliskie związki ze swoim współbratem, Leonem XIV, który jada obiad w ich augustiańskiej wspólnocie zamieszkującej w małym klasztorze niedaleko Kaplicy Sykstyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Remont organów w archikatedrze nabiera tempa. Jest kompletna dokumentacja i pozwolenie na budowę

2025-07-10 10:12

Marzena Cyfert

W 2022 roku Wrocław pokazał, że nie boi się odważnych przedsięwzięć rekonstrukcyjnych. Po ponad 40 latach smutnej ciszy, w bazylice św. Elżbiety rozbrzmiały odbudowane organy Englera. Teraz nabiera rozpędu remont i przywracanie dawnej wielkości innej legendy – organów Sauera w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Już wiemy, że będą to drugie pod względem wielkości organy w Europie. Ponownie zabrzmią w 2027 roku.

Wykonawca, czyli konsorcjum pod przewodnictwem firmy Zych Zakłady Organowe z Wołomina, przygotował dokumentację projektową niezbędną do remontu katedralnego olbrzyma. Oparł ją o staranne badania i analizy historycznego instrumentu. Pozyskał także pozwolenie na budowę. Poza samym instrumentem, do zrealizowania jest między innymi wzmocnienie empory organowej, czyli „balkonu”, na którym stoją organy. Teraz będzie dźwigała znacznie większy ciężar.- Zaczęliśmy od rozbiórki instrumentu. Wszystkie elementy, w tym piszczałki, muszą przy takim zadaniu zostać szczegółowo sprawdzone przez specjalistów. Kolejnym, bardzo ważnym krokiem, było przygotowanie całej dokumentacji, w uzgodnieniu z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - mówi sekretarz Miasta Wrocław Włodzimierz Patalas. - Chcę podkreślić, że roboty budowlane to nie tylko wzmocnienie empory. To także przygotowanie nowej instalacji elektrycznej, która zasila organy. Konsorcjum, które prowadzi remont, uzyskało już w Wydziale Architektury i Zabytków pozwolenie na budowę. Na dziś trzymamy się harmonogramu, a nawet nieco go wyprzedzamy – dodaje Sekretarz Miasta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję