Przed wizytą papieża w Strasburgu
Oczekiwanie na apel o pokój i pojednanie w Europie
Przed mającą się odbyć 25 listopada br. wizytą papieża Franciszka w siedzibie Rady Europy w Strasburgu kard. Reinhard Marx liczy na papieskie słowa wzywające do pokoju i pojednania w Europie. - Ojciec Święty musi zabrać głos także wobec wojny, która toczy się na naszym kontynencie - podkreśla arcybiskup Monachium i Fryzyngi, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Hierarcha zauważa, że zwłaszcza teraz, kiedy Moskwa popiera zbrojne działania separatystów w regionie Doniecka i Ługańska, wizyta Papieża w Radzie Europy, której członkami są również Rosja i Ukraina, ma szczególne znaczenie.
Rada Europy skupia 47 krajów i nie jest instytucjonalnie związana z Unią Europejską.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Międzynarodowa konferencja na KUL
Sąd Europy nad krzyżem
O obecności krzyża i innych symboli religijnych w przestrzeni publicznej oraz systemach prawnych państw europejskich dyskutowali uczestnicy dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Obecność krzyża w przestrzeni publicznej państw europejskich”, która odbywała się w dniach 12-13 listopada br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Konferencję zorganizowały Katedra Prawa Wyznaniowego KUL i Polski Instytut Katolicki „Sursum Corda”.
Reklama
Ks. prof. Piotr Stanisz, dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, nawiązał do głośnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z marca 2011 r., który w tzw. sprawie Lautsi uznał, że krzyż jest symbolem nie tylko religijnym, ale i kulturowym, przynależnym dziedzictwu obecnemu na całym kontynencie europejskim. Wielka Izba Trybunału stwierdziła, że obecność krzyża we włoskich szkołach nie narusza ani niczyjej wolności myśli, sumienia i religii, ani prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wyrok nie zamknął jednak dyskusji toczonych na ten temat i przypomniał, że na polskim gruncie osiągnęły one swoją kulminację, gdy grupa lewicowych posłów zgłosiła wniosek o usunięcie krzyża z sali obrad Sejmu RP.
Abp Stanisław Budzik przypomniał, że z krzyża „wyrasta odwaga i rewolucja miłości”, i dlatego „krzyż nie jest śmiercią Boga, ale narodzinami Miłości w świecie”. Ks. prof. Stanisz odniósł się do tematu respektowania prawa wolności sumienia i religii. Wskazał, że wolność sumienia jako dobro osobiste jest wyraźnie wymieniona w katalogu praw, zaś uczucia religijne zostały podniesione do tej godności przez orzecznictwo sądowe. Podkreślił też, że osoba niewierząca nie może oczekiwać, iż nie będzie spotykała się z osobami, które uzewnętrzniają swoje przekonania czy manifestują je przez noszenie i umieszczanie symboli religijnych. - Inaczej byłoby to ograniczanie wolności religijnej w ogóle - zaznaczył ks. prof. Stanisz. - Prawo do uzewnętrzniania religii bez wątpienia zezwala na posługiwanie się symbolami, zaś sama obecność krzyża w przestrzeni publicznej nie narusza niczyjej wolności sumienia i wyznania - podkreślił dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.
* * *
Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha; naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza, i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć.
Jan Paweł II
Krótko
Bojownicy z organizacji Państwo Islamskie i Al-Kaida spotkali się niedawno w wiejskim domu w północnej Syrii i ustalili, że przestaną zwalczać się nawzajem oraz że połączą siły w walce z przeciwnikami. Informację podała agencja Associated Press.
Prezydent Rosji na szczycie G20 w Brisbane znalazł się pod presją ze strony zachodnich przywódców, którzy ostrzegali go przed dalszą ingerencją na Ukrainie. Władimir Putin, chłodno przyjęty i wyraźnie izolowany na szczycie najbogatszych państw, opuścił spotkanie wcześniej i wrócił do Rosji.
F-16 - holenderskie myśliwce z natowskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej republik bałtyckich - przechwyciły rosyjski samolot transportowy, który próbował przekroczyć granice przestrzeni powietrznej Estonii i Litwy.
Zarządcy sieci supermarketów Lidl w liście do ambasady RP w Londynie przeprosili za nieporozumienie wynikłe z wydanego polskim pracownikom zakazu mówienia po polsku między sobą na przerwach i w kontaktach z klientami. Obiecano uaktualnienie wytycznych.
Stop dla terrorystów. Policja z Wysp Brytyjskich będzie miała prawo do zatrzymania paszportów swoim obywatelom udającym się na Bliski Wschód, jeżeli zaistnieje uzasadnione niebezpieczeństwo, że dołączą do dżihadystów.
Prezydent Barack Obama zabiega o ograniczenie deportacji z USA nielegalnych imigrantów. Reforma Obamy może dotyczyć nawet 5 mln ludzi zamieszkujących Stany Zjednoczone bez prawa stałego pobytu, zwłaszcza rodziców dzieci, które urodziły się już w USA.
W niemieckim parlamencie odbyła się debata inaugurująca prace legislacyjne nad ustawą o ewentualnym dopuszczeniu w wyjątkowych przypadkach eutanazji.