Reklama

Leon XIV

Jubileusz Młodych. Papież weźmie udział w wydarzeniu "Ty jesteś Piotr"

Papież Leon XIV będzie przewodniczyć 31 lipca wydarzeniu „Ty jesteś Piotr” w ramach Jubileuszu Młodych. Wydarzenie jest poświęcone młodym włoskim pielgrzymom i ma stanowić wyjątkowe doświadczenie w samym sercu Jubileuszu – mówią organizatorzy.

2025-07-09 13:58

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Jubileusz Młodych

Ty jesteś Piotr

Vatican Media

Jubileusz Młodych

Jubileusz Młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie jest organizowane przez Krajowy Serwis Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Włoch (SNPG). Jak informują organizatorzy, to wyjątkowe doświadczenie w samym sercu Jubileuszu. Dotyczyć będzie osobistej i wspólnotowej drogi inspirowanej postacią apostoła Piotra oraz tematu zbawienia jako przeżywanej nadziei.

Wyruszyć na Plac Świętego Piotra

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak informują organizatorzy, 31 lipca po południu każdy młody uczestnik zostanie zaproszony do wyruszenia w drogę z miejsca, w którym aktualnie przebywa w mieście, aby dotrzeć na Plac Świętego Piotra. Ten prosty gest stanie się wyrazem poszukiwania i oczekiwania. W trakcie drogi będzie można korzystać z treści multimedialnych za pośrednictwem aplikacji Play2000 – a będą to refleksje, opowieści i świadectwa przygotowane, by towarzyszyć uczestnikom i pomóc im przygotować się do spotkania.

Wieczorem rozpocznie się część narracyjno-medytacyjna inspirowana duchową i ludzką drogą apostoła Piotra. Poprzez słowa, obrazy, muzykę i symbole uczestnicy będą mogli prześledzić najważniejsze momenty jego spotkania z Chrystusem: powołanie, kryzys, przebaczenie. Doświadczenie Piotra stanie się konkretnym znakiem zbawienia – doświadczeniem dostępnym dla każdego.

Wyznanie wiary razem z Papieżem

Reklama

Kulminacją wydarzenia będzie przybycie Ojca Świętego, papieża Leona XIV, i wspólnotowy moment liturgiczny – confessio fidei, w czasie którego wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnego wyznania wiary. Proklamacja Słowa Bożego, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz wspólne gesty liturgiczne wyrażą pragnienie świadomego przylgnięcia do Ewangelii. W tym kontekście odniesienie do postaci Piotra – żywego kamienia i świadka nadziei – stanie się wspólnym horyzontem dla młodego Kościoła, który z ufnością patrzy w przyszłość.

Program ramowy wydarzenia:

· godz. 15: otwarcie placu św. Piotra;

· godz. 15–16: transmisja przez aplikację Play2000, towarzysząca pielgrzymom w drodze na plac;

· godz. 16–17: animacja muzyczna na placu św. Piotra;

· godz. 17–18.30: „Piotr, świadek zbawienia”;

· godz. 18.30–19: przyjęcie papieża Leona XIV;

· godz. 19–20: „Ty jesteś Piotr. Confessio fidei” z udziałem młodzieży włoskiej.

Aplikacja Vatican News

Młodzież przybywającą na Jubileusz Młodych do Rzymu oraz wszystkich pragnących śledzić wydarzenia tych uroczystości zapraszamy do bezpłatnej instalacji aplikacji na smartfona Vatican News. Znajdą się na niej wszystkie bieżące informacje na temat Jubileuszu Młodych, w tym transmisje po polsku, wywiady, reportaże, filmy, tłumaczenia papieskich wystąpień.

Oceń: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 2025: Relikwie Jana Marii Vianneya i Jana Eudesa we francuskim kościele w Rzymie

Młodzi, którzy przybędą do Rzymu na Jubileusz Młodzieży będą się mogli pomodlić przed relikwiami św. Jana Marii Vianneya i św. Jana Eudesa. Zostały one sprowadzone do kościoła św. Ludwika, nieopodal Panteonu. Pozostaną tam do 8 września. Okazją jest oczywiście Rok Święty, a także stulecie kanonizacji obu francuskich świętych, o których Pius XI powiedział, że potrafili łączyć niezwykłą świętość życia ze zdumiewającą skutecznością apostolstwa.

Jak przypomina generał założonego przez św. Jana Eudesa zgromadzenia, Pius XI uważał tego siedemnastowiecznego kapłana za wzór kaznodziei i misjonarza, ponieważ wykazywał się elokwencją, która jest nie tyle miła dla ucha, co skutecznie potrafi zdobyć serce dla Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

[ TEMATY ]

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Wakacje to czas, gdy wielu udaje się na zasłużony wypoczynek. Destynacje urlopowe – zarówno te bliższe, jak i dalsze – z różnych przyczyn mogą stanowić wyzwanie z perspektywy praktykowania wiary w warunkach innych niż te codzienne. – Czas urlopu jest ważny i potrzebny. Wielu myśli o nim przez wiele miesięcy. Planuje, wybiera, realizuje. Człowiek wierzący w tych działaniach pamięta o Bogu – podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec. Wraz z przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, a jednocześnie konsultorem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poruszamy kwestie, o których warto pamiętać, planując wakacyjne wyjazdy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję