Film przedstawia losy grupy amerykańskich licealistów, którzy wyruszają do Włoch, by odwiedzić grób Carla. Jest jednak jeden trudny do spełnienia warunek udziału w pielgrzymce. Każdy z uczestników musi... zostawić swój smartfon w domu. Ta przygoda staje się doświadczeniem, które zmienia sposób ich myślenia i spojrzenia na życie.
Historia młodych pielgrzymów stała się pretekstem do postawienia ważnych pytań o to, jak wpływa na nas technologia, co dzieje się z człowiekiem w świecie nieustannego połączenia z internetem. W centrum tych rozważań obecny jest Carlo – nastolatek, który dostrzegał więcej niż całe pokolenie zatopione w ekranach i który miał odwagę żyć inaczej. Dziś Carlo Acutis staje się jednym z najszybciej zyskujących popularność świętych. Jego świadectwo porusza serca młodych, a on nie tylko inspiruje, lecz także staje się duchowym przewodnikiem pokolenia żyjącego w cyfrowym świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Premiera filmu „Carlo Acutis. Plan na życie” już 6 czerwca 2025 roku w kinach w całej Polsce.
W filmie występują rodzice Carla, przyjaciele oraz ci, którzy doświadczyli duchowej przemiany dzięki jego świadectwu. Głos zabierają również znane postacie Kościoła katolickiego i eksperci od nowych technologii, proponując młodym – za Carlem Acutisem – konkretny model życia w świecie cyfrowym: świadomy, wolny i pełen.
CARLO ACUTIS. BOŻY INFLUENCER
„Wszyscy rodzimy się jako oryginały, ale umieramy jako kopie” – powtarzał bł. Carlo Acutis, nazywany dzisiaj „Bożym influencerem”.
Reklama
Był niezwykłym dzieckiem. Od urodzenia wyróżniał się błyskotliwością, wrażliwością i niespotykaną u dzieci duchowością. Kiedy miał 4 lata, przyśnił mu się zmarły dziadek i poprosił wnuka o modlitwę, która pozwoliłaby mu opuścić czyściec. Od tej pory mały Carlo zaczął się interesować tematami religijnymi. Mama Carla, jak sama wspomina, była wówczas z dala od Boga i Kościoła. Na tematy religijne Carlo rozmawiał ze swoją opiekunką posiadającą polskie korzenie.
Ona również nauczyła go modlitwy i zaszczepiła w nim miłość do Maryi. W wieku 7 lat Carlo przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej. Od tej pory codziennie uczestniczył we Mszy Świętej, podkreślając, że „Eucharystia jest autostradą do nieba”. Zawsze uśmiechnięty, koleżeński i niezwykle wrażliwy zwłaszcza na krzywdę, ubóstwo i cierpienie. Pomagał przez udział w licznych dziełach wolontariatu wobec ubogich i chorych. Swoje pieniądze przeznaczał na jedzenie dla bezdomnych i potrzebujących. Często pracował w przytułku dla bezdomnych. Jego rówieśnicy wspominają go jako przyjaciela na dobre i złe.
Był nastolatkiem pełnym energii i życia. Miał wiele zainteresowań, jak gra na saksofonie, sport, fotografia, gry wideo. Był również pasjonatem programowania i internetu. Chciał, aby w sieci znajdowały się treści opowiadające o Bogu, przede wszystkim o największym darze, czyli Eucharystii. Przez kilka lat zbierał materiały do swojej znanej już na całym świecie wystawy multimedialnej (to 146 pieczołowicie przygotowanych tablic w formie online lub w wersji do druku) o cudach eucharystycznych na świecie. To poszukiwanie było dowodem na to, że Carlo czuł żywą obecność Boga w świecie, zwłaszcza ukrytego w hostii, i chciał się dzielić ze wszystkimi tą pewnością.
Reklama
Jego codzienność została przerwana przez chorobę, która bardzo szybko doprowadziła do śmierci. Carlo cały czas po diagnozie spędził w heroicznej postawie, bez narzekania. Swoje cierpienia ofiarował za papieża i Kościół. Zmarł 12 października 2006 roku. Zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany na cmentarzu w Asyżu. Proces beatyfikacyjny chłopca rozpoczął się w 2013 roku.
10 października 2020 roku Carlo został błogosławionym Kościoła katolickiego. Jego wspomnienie liturgiczne ustanowiono na 12 października.
W maju 2024 roku papież Franciszek zatwierdził drugi cud przypisywany wstawiennictwu, Carla, co otworzyło drogę do jego kanonizacji. Oczekuje się, że ceremonia ogłoszenia go świętym odbędzie się w najbliższych miesiącach, prawdopodobnie jeszcze w 2025 roku. Carlo stanie się wówczas pierwszym świętym, który dorastał w erze internetu i w tak głęboki sposób potrafił połączyć nowoczesne technologie z wiarą.
CUD KANONIZACYJNY BŁ. CARLA ACUTISA
Drogę do kanonizacji otworzył cud uzdrowienia Valerii Valverde, dwudziestojednoletniej studentki z Kostaryki, która uległa poważnemu wypadkowi rowerowemu. W lipcu 2022 roku młoda kobieta doznała rozległego urazu czaszki i mózgu. Lekarze określili jej stan jako krytyczny i dawali niewielkie szanse na przeżycie. Matka Valerii udała się do Asyżu, gdzie modliła się przy grobie bł. Carla, prosząc o jego wstawiennictwo. W tym samym czasie stan dziewczyny w niewytłumaczalny sposób się poprawił. Po kilku dniach Valeria zaczęła samodzielnie oddychać i w krótkim czasie odzyskała pełną sprawność. Lekarze potwierdzili, że jej uzdrowienie było niewytłumaczalne z punktu widzenia nauk medycznych. 23 maja 2024 roku papież Franciszek zatwierdził dekret uznający to wydarzenie za cud wymagany do kanonizacji.
Fragment książki Plan na życie według Carla Acutisa