Reklama

Triumf siły ducha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Walcząc o wolność (…) zdecydowaliście, że na siłę fizyczną będziecie odpowiadać wyłącznie siłą duchową. W odwadze życia prawdziwego oraz autentycznego dostrzegliście jedyne skuteczne remedium na przemoc i fałsz autorytarnego państwa – mówił kard. Pietro Parolin, który 4 czerwca br. w archikatedrze warszawskiej przewodniczył Mszy św. sprawowanej w 25. rocznicę zapoczątkowania wolnościowych przemian w naszym kraju.

Eucharystię razem z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej koncelebrowało kilkunastu hierarchów, wśród nich kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski na początku Mszy św. zaprosił zebranych do modlitwy „za całą ojczyznę i całą Europę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Liturgii udział wzięli: prezydent Bronisław Komorowski, król Belgii z małżonką, wielki książę Luksemburga Henryk, a także prezydenci Rumunii, Malty i Łotwy. W ławach katedry zasiedli również członkowie rządu, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, samorządowcy i ludzie kultury.

W homilii kard. Parolin stwierdził, że trzeba przypominać światu, iż to w naszym kraju miał miejsce początek wielkich przemian ustrojowych, które przeobraziły Europę Środkowo-Wschodnią. Pierwszym owocem prowadzącym do zmian była Solidarność, która powstała po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny. Watykański hierarcha przypomniał, że Papież Polak zawsze modlił się za Polskę, a w trakcie kolejnych wizyt nad Wisłą upominał się o „prawa człowieka i narodu”. – To wszystko doprowadziło (…) do odzyskania w końcu upragnionej wolności – podsumował watykański sekretarz stanu. – Bezkrwawa polska transformacja była wielkim zwycięstwem odwagi, rozsądku i moralności nad cynizmem poprzedniego systemu – podkreślił.

W dalszej części homilii kard. Parolin zwrócił uwagę na duże materialne rozwarstwienie społeczne, które powoduje, że „w części społeczeństwa osłabł wolnościowy entuzjazm sprzed 25 lat”. – Jedni mają bowiem możliwości korzystania z pełnej wolności, inni zaś, choć formalnie cieszą się wolnością, z powodu swojej sytuacji, zwłaszcza materialnej, realnie nie mogą z niej korzystać – stwierdził hierarcha i dodał, że kwestia nierówności jest palącym wyzwaniem dla polityków i ekonomistów.

2014-06-10 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Predazzo pizza na cześć Kacpra Tomasiaka

2026-02-23 12:41

[ TEMATY ]

pizza

Kacper Tomasiak

Predazzo

PAP/Grzegorz Momot

Predazzo we włoskim Trydencie, gdzie od ponad 20 lat wspominane są wyczyny Adama Małysza na tamtejszej skoczni, ma drugiego polskiego bohatera - Kacpra Tomasiaka. Najwyższym wyrazem uznania jest tam nazwanie pizzy na cześć potrójnego medalisty olimpijskiego, która w ofercie dołączyła do „Małysz 136”.

W popularnej pizzerii w Predazzo wśród dodatków na pizzy nazwanej na cześć 19-letniego zdobywcy trzech medali tegorocznych igrzysk Mediolan-Cortina są papryka, kurczak i kukurydza. Wypiek powstał niemal natychmiast po sukcesach Tomasiaka.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostna spowiedź na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu

2026-02-23 16:17

ks. Łukasz Romańczuk

Kaplica Dworcowa PKP we Wrocławiu

Kaplica Dworcowa PKP we Wrocławiu

Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu stanie się od dzisiaj miejscem spowiedzi wielkopostnej. W konfesjonale zasiądą kapłani diecezjalni i zakonni.

Podczas Wielkiego Postu Kaplica na Dworcu Głównym PKP będzie nie tylko miejscem adoracji, ale także spowiedzi świętej. Od dziś do Wielkiej Środy, codziennie w godzinach 20-22 będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Sobiło z Ukrainy: kapłani są wysoko na liście tych, których trzeba usunąć i zlikwidować

2026-02-23 21:19

[ TEMATY ]

Ukraina

bp Jan Sobiło

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Sobiło na alei Katedralnej. Kapłan posługuje na Ukrainie 34 lata i doskonale rozumie relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Bp Jan Sobiło na alei Katedralnej. Kapłan posługuje na Ukrainie 34 lata i doskonale rozumie relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Biskup Sobiło z Zaporoża w wywiadzie dla niedziela.pl mówi, że Polska z Ukrainą mogłyby stanowić wielką siłę i byłoby to przebudzenie dla całej Europy do nowych czasów.

Karol Porwich: Księże biskupie, Zaporoże jest okaleczone w wielu miejscach przez działania wojenne. Wioski frontowe w okolicy przerażają apokaliptycznymi obrazami. Jak dziś wygląda sytuacja w Zaporożu?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję