Reklama

Wiadomości

Warszawa: 6 kwietnia ekumeniczne nabożeństwo i debata z okazji polskiej prezydencji w UE

W związku z prezydencją Polski w Unii Europejskiej w niedzielę 6 kwietnia będzie przebywać w Polsce delegacja Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) oraz Komisja Konferencji Biskupich Unii Europejskiej (COMECE). Z tej okazji w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie sprawowane będzie ekumeniczne nabożeństwo. Kazanie wygłosi ks. Frank-Dieter Fischbach, sekretarz generalny KEK. Nabożeństwo poprzedzi debata "Europa-Kościół-Ekumenia w dobie rozchwiania" z udziałem duchownych katolickich i protestanckich.

[ TEMATY ]

Nabożeństwo ekumeniczne

prezydencja w Radzie UE

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie (Plac Stanisława Małachowskiego 1) rozpocznie się w niedzielę 6 kwietnia o godz. 19.00. Kazanie wygłosi ks. Frank-Dieter Fischbach, sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich.

Obecny także będzie przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) bp Mariano Crociata. W latach 2008-2013 pełnił on funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Włoch. Od 2013 r. piastuje urząd biskupa diecezji Latina-Terracina-Sezze-Priverno. Od 2017 r. jest delegatem Konferencji Episkopatu Włoch do COMECE. Pełnił funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego COMECE w latach 2018-2023. W marcu 2023 r. wybrany na przewodniczącego COMECE.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Również z okazji pierwszej polskiej prezydencji w Radzie UE (w 2011 roku) w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo. Kazanie wygłosił wówczas zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec. Podczas nabożeństwa odczytano ponadto listy prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska.

Nabożeństwo z okazji obecnej prezydencji zostanie poprzedzone ósmą debatą w ramach cyklu "Rozmowy pod kopułą: Europa - Kościół - Ekumenia". Temat spotkania: "Europa - Kościół - Ekumenia w dobie rozchwiania". Początek o godz. 16.30.

W debacie wezmą udział:

Reklama

Ks. Frank-Dieter Fischbach, sekretarz generalny KEK - studiował teologię ewangelicką w Heidelbergu, Tybindze i Bonn. Wcześniej pełnił funkcję sekretarza wykonawczego i kierownika Działu Europy Północnej i Zachodniej w Biurze Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) w Hanowerze oraz pracował jako duchowny w parafii ewangelickiej Bad Münstereifel (Kościół Ewangelicki w Nadrenii) i parafii ewangelickiej w Troisdorf (Kościół Ewangelicki w Nadrenii) w Nadrenii Północnej-Westfalii, a także w innych kościołach, wspierając relacje ekumeniczne. Pełnił funkcję sekretarza wykonawczego KEK ds. zatrudnienia i spraw społecznych, oddelegowanego przez Wspólnotę Kościołów Ewangelickich w Europie (WKEE), gdzie zajmował się dialogiem kościołów z UE. Był sekretarzem wykonawczym ds. polityki europejskiej w Przedstawicielstwie Kościołów Protestanckich w Nadrenii Północnej-Westfalii w Düsseldorfie oraz specjalnym wikariuszem w Przedstawicielstwie EKD przy UE. Od 1 lipca 2024 r. pełni funkcję sekretarza generalnego KEK.

Ks. Manuel Enrique Barrios Prieto - urodził się w Madrycie w 1962 r., zaś święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie w 1988 r. Studiował filozofię i teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Jego rozprawa dotyczyła antropologii teologicznej opartej na pracach anglikańskiego teologa Johna Macquarrie. Ukończył również psychologię kliniczną na hiszpańskiej uczelni świeckiej i uzyskał uznawane w Europie uprawnienia psychoterapeuty. Ks. Manuel Enrique Barrios Prieto przez 20 lat był proboszczem w archidiecezji madryckiej i przez 10 lat delegatem episkopatu ds. duszpasterstwa rodzin. Przez 9 lat prowadził również Sekretariat Konferencji Episkopatu Hiszpanii ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego. W marcu 2019 r. został wybrany przez Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) na sekretarza generalnego podczas zgromadzenia plenarnego i objął ów urząd 1 września 2019 r. W listopadzie 2023 r. Zgromadzenie Plenarne COMECE ponownie wybrało go na sekretarza generalnego na kolejną czteroletnią kadencję. Włada językiem hiszpańskim, włoskim, angielskim i francuskim.

Reklama

Ks. Piotr Mazurkiewicz - kapłan archidiecezji warszawskiej, profesor w zakresie nauk o polityce i katolickiej nauki społecznej, kierownik Katedry Teorii Polityki i Myśli Politycznej w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Redaktor naczelny czasopisma „Chrześcijaństwo - Świat - Polityka”. W latach 2008-2012 był sekretarzem generalnym COMECE. Główne obszary badawcze: filozofia polityki, etyka polityczna, katolicka nauka społeczna, integracja europejska, religia w życiu publicznym, totalitaryzm. Ważniejsze publikacje: "Kościół i demokracja" (2001), "Europeizacja Europy. Tożsamość kulturowa Europy w kontekście procesów integracji" (2001), "Przemoc w polityce" (2006), "Europa jako kinder niespodzianka" (2017), "Totalitarianism in the Postmodern Age: A Report on Young People’s Attitudes to Totalitarianism (Youth in a Globalizing World)" (współautor - 2021), "L’identità dell’Europa nel contesto della migrazione" (2021), "Wiara - Nadzieja - Polityka. Szkice z katolickiej nauki społecznej" (2022), "Faces of the Rule of Law in Europe" (współautor - 2024), "Two Towers and a Minaret. Migration from a Catholic Perspective" (2024).

Tadeusz J. Zieliński - urodzony w 1966 r., doktor habilitowany nauk prawnych i profesor nauk teologicznych (teologia protestancka), prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, radca prawny. W latach 1993-2001 był posłem na Sejm RP. W pracy naukowej zajmuje się historią i specyfiką protestantyzmu, stosunkami państwo-kościół, prawami człowieka, prawem konstytucyjnym i administracyjnym. Ostatnio opublikował m.in. monografię Rozdział kościoła i państwa. Krótkie uzasadnienie (Semper 2020).

Rozmowę poprowadzi dr Dominika Kozłowska - prezeska zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak oraz członkini zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, managerka, redaktorka, eseistka i publicystka, dr nauk humanistycznych w zakresie filozofii.

Wydarzenie będzie transmitowane przez Studio Lutheraneum - język polski: https://youtube.com/live/WaMW6UHbNyY?feature=share - język angielski: https://youtube.com/live/qcEt-jNDuuE?feature=share

Organizatorami wydarzenia są Polska Rada Ekumeniczna, Konferencja Kościołów Europejskich, Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej i Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie.

2025-03-27 16:12

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejny krok w drodze ku jedności

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Gorzów Wielkopolski

Nabożeństwo ekumeniczne

Bp Adrian Put

Karolina Krasowska

Nabożeństwu ekumenicznemu w katedrze przewodniczył bp Adrian Put

Nabożeństwu ekumenicznemu w katedrze przewodniczył bp Adrian Put

W gorzowskiej katedrze 20 stycznia odbyło się główne nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W spotkaniu wzięli udział duchowni reprezentujący różne wspólnoty chrześcijańskie, delegacja Rady Ekumenicznej z Frankfurtu nad Odrą oraz goście z Niemiec. Modlitwie przewodniczył bp Adrian Put, a homilię wygłosił ks. Jan Jadłowski, proboszcz gorzowskiej parafii greckokatolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Wybrano administratora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

2025-05-05 14:37

[ TEMATY ]

diecezja koszalińsko‑kołobrzeska

KEP

Nowy administrator będzie pełnił tę funkcję do czasu mianowania przez Stolicę Apostolską nowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego. Administratorem diecezjalnym został wybrany bp Krzysztof Zadarko.

Zgodnie z obowiązującym prawem wybrało go 5 maja Kolegium Konsultorów. Kim jest administrator diecezjalny? Określają to m.in. kanony 426, 427 i 428 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję