Reklama
Już po raz 8. na dorocznym święcie spotkali się Ludzie Gór. Tegoroczne spotkanie odbyło się nieco później niż zwyczajowo, bo dopiero 29 stycznia. Tradycyjnie spotkania odbywają się w pierwszą sobotę przypadającą po święcie Trzech Króli. W tym roku przygotowania do zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, heroiczna walka o śnieg i o godne przyjęcie na Polanie Jakuszyckiej królowej nart Justyny Kowalczyk, wraz ze 150 zawodnikami światowej klasy z 24 krajów z 4 kontynentów, przeniosły na drugi plan kameralne i „rodzinne” spotkanie przyjaciół, którzy swe życie związali z górami. – Spotkania Ludzi Gór weszły już do historii, są stałym punktem poświątecznego kalendarza – tak ks. dziekan Bogusław Sawaryn nawiązał do historii tej pięknej inicjatywy spotkań opłatkowych przewodników, ratowników GOPR, gospodarzy schronisk, wyciągów narciarskich, stoków i gestorów bazy turystycznej z rejonu Szklarskiej Poręby. Inicjatorem tych spotkań przed laty był właśnie ksiądz dziekan i bp Stefan Cichy. – Pierwsze spotkanie – kontynuował Ksiądz dziekan – odbyliśmy tu, w gościnnym schronisku państwa Janiny i Jerzego Sieleckich, w schronisku Kamieńczyk. Nowego ordynariusza diecezji legnickiej bp. Cichego zauroczyły Karkonosze i Góry Izerskie. Pomyśleliśmy wtedy o spotkaniu scalającym wszystkie grupy ludzi pracujących w górach i żyjących z gór. I to po raz pierwszy tu, na Kamieńczyku, się zaczęło. Tak było przez następne 5 lat. I dobrze się stało, że po dwóch ostatnich latach, gdzie spotkania odbyły się w innych schroniskach, powróciliśmy znów do Kamieńczyka. Tu czujemy się jak u siebie, jak ludzie gór w górach. Burza oklasków potwierdziła życzenie wszystkich uczestników, aby już na stałe Kamieńczyk pozostał miejscem świąteczno-noworocznych Spotkań Ludzi Gór. Również dobrze się stało, że organizację spotkań przejął samorząd Szklarskiej Poręby – ocenił Ksiądz dziekan. Burmistrz na co dzień współpracuje ze służbami ratunkowymi, restauratorami, przewodnikami, pracownikami wyciągów i nartostrad, Nadleśnictwa i KPN. Jak nikt inny zna ich problemy. Te spotkania to też okazja do rozmów o problemach gór i ludzi gór, ale rozmów niestandardowych, nie w gabinetach czy na salach obrad, ale rozmów przy świątecznym stole.
Jak co roku uroczystość rozpoczęła modlitwa. A motywem modlitwy i krótkiej homilii Księdza Biskupa było światło. Światło oświetla drogę, światło prowadzi w ciemności, światło potrzebne jest wędrowcom w górach, światło pomaga odnaleźć cel zabłąkanym, wreszcie o światłość wiekuistą modlimy się dla tych, którzy odeszli.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Spotkania Ludzi Gór od 4 lat są uroczystością, podczas której miasto Szklarska Poręba przyznaje nagrodę w dziedzinie promocji Szklarskiej Poręby, Karkonoszy i Gór Izerskich. Dotychczasowymi laureatami tego najwyższego wyróżnienia byli: Julian Gozdowski – twórca i Komandor Biegu Piastów, Juliusz Naumowicz – Wielki Mistrz Sudeckiego Bractwa Walońskiego, który Szklarską Porębę utworzył Mineralogiczną Stolicą Polski oraz Marek Niedźwiecki, który na falach Radiowej Trójki głosi piękno i magię Karkonoszy i Gór Izerskich.
Reklama
W bieżącym roku nagroda „Duch Gór” i symbolizująca ją statuetka z pierwszym wizerunkiem Ducha Gór z mapy Hellwiga z 1561 r., za szczególne osiągnięcia w promocji Szklarskiej Poręby, Karkonoszy i Gór Izerskich trafiła do rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. Nagroda to podziękowanie władz miasta i podkreślenie zasług czcigodnego laureata, które oddają słowa laudacji odczytanej przez burmistrza Miasta Grzegorza Sokolińskiego: „W niekonwencjonalny sposób promuje miasto pod Szrenicą, również w środkach masowego przekazu – poprzez transmisje Mszy św. i w cyklicznym programie „Ziarno”. Jako organizator zjazdów, spotkań, uroczystości, imprez sportowych i kulturalnych – słowem i przykładem zaszczepia miłość do przyrody, krzewi legendę Karkonoskiego Ducha Gór, walońskich poszukiwaczy skarbów. Bp Stefan Cichy to niestrudzony orędownik kontaktów człowieka z naturą. Stąpając po magicznych ścieżkach naszego miasta, głosi słowo o tym, jak piękno gór, ich potęga i majestat, malownicze krajobrazy, unikatowa roślinność, wspaniałe widoki – jednają człowieka z naturą, zbliżają do Stwórcy. Tę miłość wznieca i umacnia w sercach ludzi – młodzieży, turystów, podróżników – i zachęca do poznawania piękna, które my mamy na co dzień”.
Przyjmując nagrodę, czcigodny laureat podzielił się wiadomością, że właśnie z miłości do gór rozważa zamiar zamieszkania w przyszłości w Szklarskiej Porębie. Jeśli nie na stałe, to w tygodnie nieparzyste – bo tych jest w miesiącu więcej – będzie przebywał w mieście pod Szrenicą, a w tygodnie parzyste w Legnicy.
Tegoroczne Spotkania Ludzi Gór były okazją do innych wyróżnień i podziękowań. Gratulacje od władz miasta odebrał Julian Gozdowski za przyznanie w 79. edycji plebiscytu „Przeglądu Sportowego” tytułu najlepszego animatora imprez masowych. Gratulacje odebrał też redaktor naczelny tygodnika „Nowiny Jeleniogórskie” Daniel Antosik za nagrodę dla najlepszej gazety w Polsce oraz nagród indywidualnych w tym Grand Prix w konkursie SGL Lokal Press. W ogólnopolskim konkursie Mobile Trends Awards nagrodzona została miejska strona internetowa, szczególnie z aplikację mobilną „Rowerowa Kraina”. Jej twórcą był Darek Figielski, niestety, w wyniku ciężkiej choroby odszedł od nas 23 listopada 2013 r. W jego imieniu nagrodę odebrali żona Alicja i brat Kamil. Burmistrz i przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kubiela w specjalnym liście podziękowali państwu Barbarze i Tadeuszowi Głębockim za wieloletnią promocję miasta na targach turystycznych i pracę w lokalnej organizacji turystycznej.
Spotkania Ludzi Gór na Kamieńczyku, to doskonała okazja do podsumowań działalności społecznej na rzecz lokalnych środowisk i nagradzania Izerskim Kryształem przez Stowarzyszenie Promocji na rzecz Pogórza i Gór Izerskich ZAKWISIE, kierowanego przez Andrzeja Woźniaka. W tegorocznej edycji Izerskiego Kryształu Kapituła przyznała nagrody czeskiej organizacji Izerskie Hory, szefowej Artystycznej Galerii w Kromnowie Violetcie Pietrzak i Zenonowi Zatchiejowi z Grudzy.
Żegnając się z uczestnikami spotkania Biskup legnicki zachęcił wszystkich do udziału czynnego lub do kibicowania XXXVIII Biegowi Piastów. Obiecał, że wymodli śnieg i sam będzie kibicował biegaczom 1 i 2 marca na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.