To już zwyczaj, że wierni przechodzą ulicami polskich miast, aby zjednoczyć się, dziękować, że Pan przyszedł na świat i by publicznie wyznać wiarę. - Idziemy do Jezusa, który narodził się w betlejemskim żłóbku, by oddać Mu hołd. Podążamy z królami, aniołami, ludźmi, którzy po prostu chcą przyjść i dać świadectwo wiary - podkreśliła Kamila Suchańska, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży arch. częstochowskiej organizatorka wydarzenia.
Dodała, że uczestnictwo w Orszaku jest też momentem spotkania się z drugim człowiekiem, bo jak wyjaśniała, idąc do Jezusa dostrzegamy bliźnich, którzy są w potrzebie i czekają na naszą pomocną dłoń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zachęcała, aby każdy przyniósł Jezusowi dary, czyli to, co przeżywa, radości, cierpienia, wszystko to, co chce oddać Nowonarodzonemu: „My możemy być tymi królami, którzy przygotowują na ponowne przyjście Pana”.
Reklama
Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, które są organizowane dla upamiętnienia podróży, jaką odbyli Mędrcy ze Wschodu podążający za gwiazdą, aby spotkać i pokłonić się Jezusowi. Jak zauważają ogólnopolscy organizatorzy Fundacja Orszak Trzech Króli, tegoroczne wydarzenie nawiązuje tematyką do dwóch wielkich rocznic: Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez papieża Franciszka i 1000-lecia koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego, dlatego hasłem stały się słowa „Kłaniajcie się królowie”.
W Częstochowie Orszak rozpocznie Eucharystia o godz. 14.00 w Archikatedrze Św. Rodziny. Mszy św. przewodniczyć ma biskup senior Antoni Długosz. Następnie ulicami miasta mieszkańcy i pielgrzymi przejdą na Jasną Górę, by tutaj przy szopce znajdującej się przed wejściem do Bazyliki oddać pokłon Jezusowi. Występować będą artyści z częstochowskich scholii.
W tym roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 900 miejscach na świecie. Dotarł już np. do Anglii, Austrii, Francji czy Włoch. Wydarzenie odbywa się także w Afryce, obu Amerykach czy w Azji.
Maria Bareła-Gawenda