Z inicjatywy dyrektora Katolickiego Radia Rodzina Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej ks. dr. Cezarego Chwilczyńskiego ponad 170-osobowa grupa wiernych z całego Dolnego Śląska uczestniczyła w samolotowej pielgrzymce do Wilna przygotowanej dla uczczenia 90. rocznicy urodzin pochodzącego właśnie z ziemi wileńskiej kard. Henryka Gulbinowicza. W pielgrzymce wzięli udział m.in. księża prałaci: Romuald Brudnowski z Kudowy-Czermnej, Edward Dzik z Pieszyc oraz Ryszard Szkoła z Wałbrzycha wraz ze swoimi parafianami. Ale jedną z czołowych postaci tej pielgrzymki był wychowanek Księdza Kardynała, ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. Ksiądz Biskup podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej pod przewodnictwem Księdza Kardynała, z licznym udziałem przedstawicieli władz rządowych, parlamentarnych Litwy i samorządowych Wilna, wygłosił okolicznościową homilię.
- Dla Księdza Kardynała człowiek był i zawsze będzie najważniejszy. On nigdy nie walczył z człowiekiem, ale zawsze o człowieka - podkreślił bp Dec. W jego homilii nie zabrakło także akcentów związanych z diecezją świdnicką. Jan Paweł II na prośbę kard. Gulbinowicza 25 marca 2004 r. utworzył z części archidiecezji wrocławskiej i legnickiej diecezję świdnicką.
- Ksiądz Kardynał podsunął Ojcu Świętemu pierwszego biskupa świdnickiego. I papież się zgodził. I ten biskup dzisiaj do was mówi - akcentował świdnicki ordynariusz. - Tutaj, przed Matką Bożą Ostrobramską, chciałem podziękować serdecznie Księdzu Kardynałowi za to wskazanie mojej osoby i za tyle życzliwości, której doznaję od tamtego pamiętnego ingresu w 1976 r. - podkreślił bp Ignacy Dec.
- Nadzieja jest tylko w imieniu Jezus. To dzięki ofierze Chrystusa Bóg może nam okazać Miłosierdzie – mówił bp Andrzej Siemieniewski w homilii podczas Mszy św. żałobnej w intencji zmarłego kard. Henryka Gulbinowicza.
Kaznodzieja przypomniał, że w ostatnich dniach usłyszeliśmy wiele na temat życia kardynała. Dziś jednak, jak podkreślił, jest czas modlitwy i mówienia do Boga. Eucharystii w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu przewodniczył abp. Józef Kupny. Modlitwa miała charakter prywatny.
Żyła w blasku fleszy. Mediolan był sceną jej kariery: czerwone dywany, okładki gazet, narzeczony – siostrzeniec Berlusconiego. A jednak za pozorem sukcesu kryła się samotność, której nie goił żaden aplauz. Zanim trafiła do świata mody, Ania Golędzinowska padła ofiarą handlu ludźmi – uwięziona, zmuszana do pracy w nocnym klubie, upokorzona. Uciekła. Lecz prawdziwe wyzwolenie przyszło dopiero później.
O Medjugorje usłyszała od jednego z dziennikarzy. Pojechała na pielgrzymkę z ciekawości, ale też z nadzieją, i wtedy zaczęło się coś, czego nie sposób było zignorować: bluźniercze głosy, niewidzialny opór, nocne zmagania.
Podstawową zasadą budowy bezpieczeństwa jest pewność, musimy więc mieć pewność, że środki z programu SAFE nie będą wstrzymane czy zawieszone - mówił prezydent Karol Nawrocki. Zaapelował o uczciwą debatę w tym zakresie i ocenił, że zasadne jest ujawnienie listy 139 projektów przewidzianych do realizacji w ramach tego programu.
Nawrocki w środę przemawiając podczas corocznej odprawy dowódców wojskowych na warszawskiej Cytadeli odniósł się do programu SAFE. Podkreślił swoje wątpliwości w zakresie aspektu suwerennościowego i tego, na ile swobodnie Polska będzie mogła wydatkować te pieniądze w kontekście zasady warunkowości. Jak zauważył, podstawową zasadą budowy bezpieczeństwa jest pewność, musimy więc mieć pewność, że te środki nie będą wstrzymane czy zawieszone.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.