Odwiedzanie zabytkowych kościołów starego Rzymu jest fascynujące - to odkrywanie korzeni naszej wiary i historii. Rzymskie świątynie, pełne relikwii męczenników i świętych, są „zwierciadłem” historii Kościoła, a zarazem skarbnicą dzieł sztuki wszystkich epok.
Tradycję odwiedzania kościołów Wiecznego Miasta w każdy dzień Wielkiego Postu - historycy przypisują Grzegorzowi Wielkiemu na przełomie VI i VII wieku. Z czasem powstała lista świątyń, tzw. kościołów stacyjnych, którą otwiera kościół św. Sabiny na Awentynie odwiedzany w Środę Popielcową, a kończy kościół św. Pankracego, 44. na liście. Przez wieki nabożeństwom w kościołach stacyjnych przewodniczył sam papież lub jego reprezentant. Niestety, ten wielkopostny zwyczaj został zapomniany, gdy papieże wyjechali do Awinionu (XIV wiek). Próbowano go przywrócić po Soborze Trydenckim w XVI wieku, ale w praktyce do średniowiecznej tradycji powrócono za sprawą Jana XXIII, który zaczął odprawiać Mszę św. w Środę Popielcową u św. Sabiny na Awentynie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tę wielką tradycję Kościoła odkryła również prof. Hanna Suchocka, gdy w 2001 r. została ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej. Stało się to za sprawą ambasadora USA Jima Nicholsona, który jako pierwszy zaprosił Ambasadora z Polski do pielgrzymowania po kościołach stacyjnych.
Rezultatem tych wielkopostnych pielgrzymek, które na stałe wpisały się w kalendarz zajęć Pani Ambasador, jest pięknie ilustrowana książka „Rzymskie Pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta” (Wydawnictwo Rosikon Press).
30 stycznia zaprezentowano ją w obecności Autorki w sali Jana Pawła II przy kościele polskim pw. św. Stanisława w Rzymie. Gospodarzem spotkania był rektor kościoła - ks. prał. Paweł Ptasznik, a prowadził je o. Wojciech Morawski, dominikanin. Refaraty wygłosili prof. Stanisław Grygiel i o. prof. Marek Inglot, a abp Józef Kowalczyk, prymas Polski, podzielił się wspomnieniami ze swojego długoletniego pobytu w Rzymie i refleksjami na temat książki Pani Ambasador. W spotkaniu uczestniczyli: kard. Stanisław Dziwisz i kard. Stanisław Ryłko, abp Szczepan Wesoły i abp Edward Nowak, liczni polscy księża i siostry zakonne oraz przedstawiciele włoskiej Polonii.
Więcej o książce na stronie internetowej: www.rosikonpress.com.